Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Az állami fogorvos is csinál...

Az állami fogorvos is csinál esztétikai tömést?

Figyelt kérdés

20 éves vagyok, még suliba járok. Eddig négy tömött fogam van, amiből kettőben esztétika, kettőben pedig amalgám tömés van. Mindegyiket ugyanaz a fogorvos csinálta természetesen ingyen, nem kell fizetni érte.

Hány éves korig ingyenes az ellátás? És ha ingyenes, akkor az esztétikai tömés is az?

Valaki tud erről valamit?


2014. nov. 29. 21:37
 1/10 anonim ***** válasza:
Persze, van ingyenes esztétikai tömés is, csak elvileg valamival rosszabb anyagból van, mint a fizetős esztétikai tömés. Szerintem amalgámtömést már nem alkalmaznak, legalábbis az én fogorvosom nem.
2014. nov. 29. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
A TB az első fogaknál támogatja az esztétikai tömést, nem tudom pontosan hányadik fogig, de a hátsóknál már nem, azokat amalgámmal tömik ingyenesen, ha ott esztétikait akarsz, az már nem ingyenes. Kortól függetlenül, legalábbis felnőtteknél biztosan. Éppen a minap tömték hátul a fogamat amalgámmal, néhány hónappal ezelőtt elöl egyet esztétikaival, egyikért sem kellett fizetnem.
2014. nov. 29. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Nekem a hátsó fogat is ingyenesen tömte esztétikus töméssel.
2014. nov. 29. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Akkor nem tudom, mitől függ. :(
2014. nov. 29. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Én úgy hallottam, hogy már tilos amalgámmal tömni :O
2014. nov. 29. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem tilos az amalgám. Egyszer régen azt hiszem volt róla szó, hogy lehet, hogy tilos lesz, de azóta sem tiltották be.
2014. nov. 29. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Úgy látom orvosfüggő, az én körzeti fogorvosom már csak fehér tömést csinál, sőt, egy hátsó fogamból kiszedte az amalgám tömést és fehéret tett a helyére, ingyen.
2014. nov. 30. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Egyáltalán nem tilos az amalgám, főleg vidéken még sokszor alkalmazzák. Nem mindegy milyen embernek tömik a fogát, általában elmondható, hogy az amalgámot szívesebben használják olyan páciensnél, akinek nem annyira jó a szájhigiéniája, mert az amalgám jóval tartósabb az esztétikusnál. De ezt sem lehet mindenkire így kijelenteni, hiszen az is tény, hogy az amalgám olcsóbb, egy spórolós doki inkább azt használja hátsó fogakon.
2014. nov. 30. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem tilos amalgámmal tömni. Egyszerűen az történt hogy az esztétikus tömőanyagok kiszorították a piacról. Pár évvel ezelőtt a fehér tömések nemcsak drágák voltak, de még fejlesztés alatt álltak (ahogy egyébként még ma is). Ugyan ez történt az arannyal és az ezüsttel is, bár hivatalosan egyiket sem vonták ki a forgalomból. Nincs is szükség rá, ugyanis megfelelő körültekintés és mennyiség mellett az amalgám nem veszélyes a szervezetre (max. a tömés környékén elszíneződést okoz). Nem mellesleg az esztétikus tömőanyagok sem mind tökéletesek, sőt van amelyik az amalgámnál is mérgezőbb.

A körzeti fogászatokon a megfelelő TB mellett mindig ingyenes az ellátás (max. a fogpótlás árát kell kifizetni). A TB pedig akkor működik, ha még nem múltál el 18 vagy Magyarországon belül nappali tagozaton tanulsz (általánosisk., középisk., egyetem, főiskola), illetve ha jogerős munkaviszonyod van. Ha valamiért nincs TB kártyád (elveszett vagy külföldi vagy, külföldön tanulsz), akkor körzetin is fizetni kell. Ha pedig van TB kártyád, de a jogviszonyod rendezetlen (elmúlt 18 és se munka se iskola nincs) akkor bár az orvosi ellátásért nem kell fizetned, de kapsz egy tájékoztatót arról hogy a navnál be kell fizetni havi 6000ft-ot a TB járulék ellenében (amit egyébként a fizetésből vonnának le). Körzeti rendelésen minden alkalommal ellenőrzik a TB kártyát a számítógépes rendszerben (nemcsak a fogászaton, de a háziorvosnál is).

A te esetedben tehát ha nappali tagozaton tanulsz, akkor ingyenes az ellátás, fehér töméssel együtt. 30-40 évvel ezelőtt még fizetni kellett a tömőanyagért, mert az esztétikus még kísérleti stádiumban volt (ami forgalomba került az meg drága volt), illetve még sok helyen használtak aranyat és ezüstöt a tömésekhez. Éppen ezért terjedt el annó az amalgám, hiszen jóval olcsóbb volt az akkori tömőanyagoknál.

2014. nov. 30. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Én egyszer azt olvastam valami hivatalos szövegben, hogy olyan rendelőben, ahol nem használnak amalgámot, minden fognál ingyenes a fehér tömés. És igen, az amalgámnak van előnye-hátránya a többi tömőanyaggal szemben. Mindig a különböző elérhető alternatívákat kell összevetni, ritkán lehet kijelenteni valamiről, hogy az önmagában jó vagy rossz.

2014. dec. 1. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!