Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Milyen esetekben szoktak...

Milyen esetekben szoktak illetve milyen esetkben indokolt az amalgám tömés használata?

Figyelt kérdés

2017. jún. 8. 16:48
 1/2 anonim ***** válasza:
50%

Az amalgámtömés feltétele egyrészt hogy esztétikailag ne látható helyen legyen, másrészt hogy megfelelő mennyiségű foganyag legyen a preparáláshoz (az amalgám csak mechanikailag rögzül, nem úgy mint a kompozitok). Illetve az is fontos hogy a betegnek nem lehet fémallergiája vagy túlzott mennyiségű amalgám a szájában. Ez alapján azt lehet mondani hogy leginkább a kis vagy közepes méretű szuvasodásokat lehet vele ellátni (egy felszínű tömés, a rágófogak rágófelszínén).

Elméletben olyan nincs hogy az amalgám kifejezetten indokolt lenne, gyakorlatban viszont van hogy hasznosabb mint a fehér színű kompozit. Az amalgámnak ugyanis sokkal jobb a széli záródása és nem zsugorodik a megkötésekor - ezzel csökken az esélye a másodlagos szuvasodás kialakulásának, illetve a tömés utáni fogérzékenységgel sem kell számolni (az amalgámot mindig alá kell bélelni). Ez különösen olyan pácienseknél hasznos, akik nem tudják biztosítani a 100%-os szájhigiéniát (általában önellátásra képtelen, visszafordíthatatlanul mozgáskorlátozott vagy szellemileg korlátozott személyekről van szó).

2017. jún. 8. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!Nekem lett az egyik rágófogamba amalgám tömés rakva.Nem igazán voltam elragadtatva az ötlettől,de két fogorvos is ezt ajánlotta ideiglenes megoldásként,mivel még kétséges a fog állapotának kimenetele.Kompozit nem mehetett bele mert nagy volt a szövet veszteség,jó darab hiányziik a fogamból és nem tartotta volna.Jól alábélelték a fogat,gondolom ebben a nagy üreg is szerepet játszott.Ami meglepő,hogy halvány szürke szinű a tömés,sötétebbnek gondoltam,mivel a régi amalgámtöméseim-amiket kicseréltettem sötét szinüek voltak.Vagy idővel válik sötétebbé a szine?
2017. jún. 8. 21:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!