Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Ha a fogtömés túl közel van a...

Ha a fogtömés túl közel van a fogbélhez akkor én ezt miből érzem és milyen egészségügyi gondokat tud okozni?

Figyelt kérdés

2018. jan. 12. 23:42
 1/4 anonim ***** válasza:

A fogászat nem véletlenül egy orvosi szakma. Egy szépen betömött fognál lehet akármilyen közel is a pulpa, azt te nem fogod érezni és egészségügyi kockázattal sem jár. Az fogorvos az anatómiai tanulmányokból, a beteg által leírt tünetekből és a szuvasodás mélységéből tudja hogy a tömésre előkészített (tehát már kifúrt) fogban milyen közel van a pulpa (a kavitás színe is meghatározó lehet). Ez alapján el tudja dönteni hogy milyen módon kezelje a fogat: indirekt vagy direkt pulpasapkázás bioaktív anyagokkal (kálciumot adnak le hogy a pulpát fedő dentint megerősítsék) vagy rögtön jöhet a végleges tömés.

Hozzátenném hogy a pulpa közelségét a fogorvos is csak a szuvas részek eltávolítása után tudja biztosra megmondani. A röntgen egy jó fogózkodó lehet, de csak két dimenziós képet tud mutatni, ami nem mindig elég. A beteg tüneteiből pedig következtetni lehet: a dentint elérő szuvasodás érzékeny az édesre és egy kicsit a hidegre is, a pulpa közeli érzékenyebb a hidegre, ha meg már melegre is érzékeny akkor a pulpa is érintett (itt már a gyökérkezelés is esélyesebb).

2018. jan. 13. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, szépen leírtad milyen az amikor jól csinálja, de ha esetleg mégsem valami oké azt én miből érzem? A túl közeli tömés úgy tudom irritálja a pulpát. Ilyenkor mi történik, elhal? Vagy tályogok nőnek alatta?
2018. jan. 13. 17:12
 3/4 anonim ***** válasza:

A pulpát nem a tömőanyag irritálja, hanem a baktériumok. Ebben a tekintetben orvosi hiba csak akkor lehet ha szuvas részt hagy bent, megreped a tömőanyag vagy nincs megfelelő zárása a tömésnek.

Ettől függetlenül előfordulhat hogy ha túl későn kerül sor a tömésre, akkor észrevétlenül és a pulpakamra megnyílása nélkül visszafordíthatatlanul befertőződik a szövet. A pulpasapkázás (gyógyszeres tömés) pont ezt hivatott orvosolni, de a sikeressége abszolút nem garantált.

Ezzel azt akarom mondani (ismét) hogy az nem baj ha a tömés túl közel van a pulpához. Maga a tömőanyag akkor sem okoz kárt a pulpában, ha közvetlenül érintkezik vele. Egyedül a bejutó baktériumok tudnak problémát okozni - ennek pedig a nyilvánvaló következménye (ugyan úgy mint a kezeletlen szuvas fognál) a fogbél gyulladása és elhalása.

2018. jan. 13. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom van olyan tömőanyag ami ha közel kerül a fogbélhez akkor az begyullad. Na de mindegy, kösz az infót.
2018. jan. 14. 00:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!