Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Felső tej metszőfogat lehet...

Felső tej metszőfogat lehet tömni?

Figyelt kérdés

Kisfiam egyik felső metszőfoga már úgy bújt ki, hogy az oldalán (két első metsző közt) volt egy fehéres terület.

Már elmúlt 4 éves, és úgy látom, kezd lyukadni a két fog között, nagyon pici bemélyedés van és sárgás színű, de csak akkor látszik, ha nagyon közelről lámpával nézem.

Voltunk már ezzel orvosnál, de csak megnézte azt, mondta (akkor még nem volt lyukacska), hogy nem kell vele semmit tenni,

mert nem lyuk, de nem tud első fogat tömni.

De azt nem lehet egyáltalán, sehol nem fogják tudni kezelni? Ki fog rohadni a foga? :(

Olvastam az ecsetelésről, de attól meg elfeketedik, hát az sem jobb...

Rendszeresen nézem neki, mert aggasztott mindig is az a folt, egy hónapja még nem volt ilyen, csak a fehér folt.


2018. júl. 20. 08:59
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
A tejfog nem rohad ki, kiesik, ha eljön az ideje!
2018. júl. 20. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Akkor miért látni annyi kisgyereket, akiknek csak fekete csonkok vannak a szájukban? Azok a fogak szó szerint kirohadtak... Csak a gyökér marad fogváltásig.
2018. júl. 20. 09:24
 3/17 anonim ***** válasza:

Nem értem, miért ne lehetne első fogat tömni... Amíg "csak" sárgás színű, lehet ám, hogy elszíneződés, és nem lyukas, azért mondta a doki, hogy nem kell vele semmit tenni. De kizárt dolognak tartom, hogy ne tömnének első fogat.

Mindenesetre, ha ennyire aggaszt vidd el másik dokihoz, leginkább magándokihoz. Nem szabad hagyni a tejfogakat nagyon leromlani, mert kárt tehetnek az alatta majd kibújó csontfogakban is.

2018. júl. 20. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Ez is magán doki volt, ezért is aggaszt, mert egy sztk-s dokinál még azt mondanám, biztos nem akart vele foglalkozni...

Biztos, hogy lyuk, mert az étel is mindig megragad ott, ez tűnt fel.

Több ismerősömnek sem tömik be a gyereke első fogát, csak ecsetelik (amitől csúnya fekete lesz), ezért tartok ettől, hogy nem fogják, de ez még annyira pici, hogy bizakodom.

30.-ára van időpontunk másik orvoshoz, de szétvet az ideg...

Én sem értem egyébként miért nem lehet, most találtam egy rendelőt, azt írják "ugyanolyan anyagokkal, gondossággal látják el a tejfogakat, mint a maradókat, és kitérnek a frontfogakra is", hát remélem.

Nagyon örülnék ha valaki tudna írni tapasztalatot.

2018. júl. 20. 10:03
 5/17 anonim ***** válasza:
Drukkolok, hogy tényleg normálisan ellássák. Én mindenesetre addig vinném, amíg nem találok olyan dokit, aki betömi.
2018. júl. 20. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Az lesz, addig megyek amíg meg nem csinálják valahol! :)
2018. júl. 20. 10:26
 7/17 anonim ***** válasza:

Egyes, jó vicc.


Kérdező, persze.

2018. júl. 20. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Természetesen lehet tömni, amíg nem érte el az ideget a szuvasodás. Viszont ez csak elmélet, gyakorlatban egy négy éves kisgyerek tejfogáról beszélünk.

Egyrészt a tejfogról tudni kell hogy sokkal gyorsabban szuvasodik, mint egy maradó. Ugyanúgy van benne is ideg (fogbél), viszont sokkal vékonyabb a dentin és zománc réteg rajta, így a fogbélgyulladás is jóval gyakoribb tejfog esetében. Ha már a fogbél is érintett a szuvasodásban, akkor végleges tömést már nem lehet alkalmazni (vagy ideiglenes tömést kap, vagy nyitva kell hagyni, nagyon végszükség esetén a foghúzás is szóba kerülhet).

A másik lényeges pont hogy egy négy éves gyerektől nem várhatjuk hogy végig kooperáljon. Márpedig egyik fogorvosnak sem az az életcélja hogy gyerekekkel erőszakoskodjon. A szuvas részt ki kell fúrni és ez a picinek ugyanúgy fájhat mint egy felnőttnek. A feladatot nehezíti hogy a fogászati fúróeszközök nagyon élesek: egy picit belerándul a feje és az egész arcát át lehet vele szabni (van olyan fúró, ami nem éles, de azzal csak a puha részeket lehet kikaparni). És akkor ezután még szárazon, nyálmentesen be kellene tömni... Persze lehet érzésteleníteni is, de itt megint ugyan olyan veszélyes ha belemozdul vagy meglöki az orvos kezét. Az altatás/bódítás pedig élettani kockázatokkal járhat - gyereknél én semmiképp nem csinálnám vagy ajánlanám, max. speciális eseteknél.

És akkor még ott van hogy ez mekkora stressz egy kisgyereknek. Egy életre elmehet a kedve a fogászattól, valódi fóbia is kialakulhat.

A tejmetszők szuvasodása egyébként egy speciális eset. Cirkuláris cariesnek (a fognyakon körbe kezdődik) vagy magyarul cukros cumi szindrómának is hívják. Tévedés hogy a fog szuvasan jött ki (maradófognál előfordulhat ha a tejfogról terjed rá). A szuvasodást ugyanis minden esetben baktérium okozza (cukorbontó baktériumok), az ínyen/csonton belül viszont teljesen steril környezetben van a fogcsíra. A baj akkor kezdődött, amikor már kint volt a fog. A tejfogaknak alapvetően gyengébb a védelme, ezért a cukros italok különösen cumisüvegből kapva a lehető legkárosabbak (a név is innen van). Ilyen formában a cukros folyadék hosszú időt tud eltölteni a metszőfogakon, amit a tejfog szerkezete nem tud elviselni.

Őszintén szólva én úgy gondolom hogy a legnagyobb probléma ott van, hogy a mai napig a tejfogak szuvasodását itthon teljesen normálisnak tartják és sokan a vállukat rándítják. Pedig a gyorsan szuvasodó és könnyen begyulladó tejfogak kezelése nagyon nehéz feladat, a gyereknek meg egy kínszenvedés. Ne érts félre, kérdező, nem téged hibáztatlak, hanem az oktatási és egészségügyi rendszerünket, amik a béka feneke alól figyelnek. Más országokban evidens hogy a gyerek akkor megy először fogorvoshoz, amikor kibújik az első tejfoga. A felnőtteknek meg fél évente kötelező a fogorvosi vizsgálat, különben megszüntetik a TB-jüket. Nálunk meg a kicsik szájába a védőnő néz be először, aki annyit sem tud (tisztelet a kivételnek!) hogy hány fogat kéne keresnie.

2018. júl. 20. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Kedeves utolsó,köszönöm a részletes válaszod, ugyanakkor több pontban nem értek veled egyet.

Először is, stressz a gyereknek, egy életre elmegy a kedve a gyereknek... Miért egy oltás, vérvétel, infúzió nem az? Vagy a fityma feltépés érzéstelenítés nélkül? Ezeket is csinálják pedig (mindben volt része sajnos a fiamnak, mégsem retteg az orvosoktól és egy hang nélkül tűrte). És egy injekcióstűvel is tudnának maradandó károsodást okozni, nem pedig csak a fúróval. Rágófogat pedig tömnek (ahogy írtad, ha nem mély a szuvasodás és még lehet), akár 4 évesnek is.

A fogorvos is azt mondta, csak rágófogat töm és nem azt, hogy 3-4 évesnek nem töm.


És nem azt írtam szuvasan jött ki a foga, hanem részleges zománchiánnyal, a fog bal oldalán, tehát nem cirkuláris cariese van (mitől is lenne életében nem volt, cumi vagy cumisüveg a szájában, nem hogy cukros...).

Nyilván már nagyobb, nem tudom tőle teljesen megvonni az édességet (az oviban pl napi szinten kapnak ebéd után, fogat meg még sajnos nem tud rendesen mosni), és mivel egy zománchiányos terület még érzékenyebb, nem is csoda, hogy sajnos szuvasodni kezdett (de nem a fognyaknál, mégcsak nem is a fog 'kifelé' néző felszínén, hanem a szomszédos fog felé lévő oldalon, van egy kis rés a 2 fog közt így látni).


Lényeg a lényeg remélem betömik!

2018. júl. 21. 07:07
 10/17 A kérdező kommentje:

A fogápolásról meg annyit (persze attól még csináljuk, ne értsétek félre), az én szüleim soha nem törődtek a fogápolással, nem is volt fogkefém gyerekkoromban, a szűréseken pedig mindig jók voltak a fogaim, édességet pedig kaptam bőven.

A férjemnek pedig mosták gyerekként, odafigyeltek, és mégis már a tejfogai is elromlottak, a maradó fogcsíráiból pedig nem volt meg mind, ami kibújt maradó viszont (a napi 3x-i mosás ellenére) borzalmas állapotban van, 3s sorra esnek ki maguktól a fogai (ínysorvadára van 35 éves létére).

Annyira igazságtalan dolog ez...

2018. júl. 21. 07:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!