Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » SzTK-ban tényleg rosszabb...

SzTK-ban tényleg rosszabb anyaggal tömik a fogat, azaz nem tart ugyanaddig, rosszabb?

Figyelt kérdés
Ezen elképedtem.
2019. ápr. 15. 20:22
 1/10 anonim ***** válasza:

Én nem Sztk-ba, de körzetis fogorvoshoz járok. Tőlem megkérdezik,hogy tb által támogatott tömést vagy 6 ezer ft-osat kérem e.


Nyilván a tb-set választottam,mert gatyám rá ment volna ha a 6 ezer ft-ossal tömetek be.


Azt mondják a tb általi kb 3 évig jó, a 6 ezr ft-os 3-5 év.

2019. ápr. 15. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Tőlem meg sem kérdezték, hogy akarok-e fizetni érte... Igaz fiatal és naiv vagyok, de én ezt nem tudtam.


Hát kapják be, akkor azért lyukadt alá, a 2 éves tömésem, gondoltam, hogy nagyon rossz anyag.


Amúgy az általános iskola elején tömött amalgám tömés, 10+ éve is tartanak...

2019. ápr. 15. 21:12
 3/10 A kérdező kommentje:
Bazzki, akkor nem értettem, mert egy faszi magyarázta, hogy ő azért idejár tömésre, mert a saját fogorvosa 7 ezer forintot kérne érte. Akkor ezért, ez szép egyébként...
2019. ápr. 15. 21:16
 4/10 anonim ***** válasza:
Valószinű vannak olyan anyagok,melyeket az orvos maga szerez be.Ilyenkor nem a munkadijat kell megfizetni,hanem az anyagot .Amalgánnal már nem lehet tömni .A Tb meg a legjobb anyagot veszi meg ehhez .
2019. ápr. 15. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Annyira szeretném, hogy vége legyen annak, hogy olyan, akinek szemlátomást köze nincs a témához hozzászóljon, mely által félrevezeti, félretájékoztatja a kérdezőt.


Na kezdjük azzal, hogy az orvos minden hónapban, az előző havi teljesítménye alapján kap a NEAKtól egy összeget. Ebből az orvosnak ki kell fizetnie először is minimum 2 bruttó bért (ugye ő és az asszisztens, ha van takarító és egyéb adminisztrátor, akkor az övékét is), ha van, akkor bérleti díjat a helyiségért, rezsit és végül anyagokat vásárol belőle. A NEAK nem szól bele, hogy ki milyen anyagot választ, amelyek jelenleg a piacon kaphatóak, mind megfelelnek az EU-s és egyedi magyar szabványoknak. Hogy az orvos mivel töm, azt tehát saját maga dönti el. Akár SZTK, akár magánrendelő, minekután mind megfelel a vele szemben támasztott követelményeknek, ezért a tömés minősége nem rosszabb szignifikánsan az SZTK-ban, mint magánrendelőben. Különbség inkább abban van, hogy nincs akkora színválaszték, ami mondjuk egy letört nagymetsző felépítése esetén nem túl szerencsés, hiszen ilyenkor előfordul, hogy 4-5 különböző színnel kellene felépíteni az adott fogat (opákosabb, transzparensebb, bodyszín, élszín stb). Minekután a NEAK finanszírozás sajnos igencsak csekély, ezért egy átlag körzetes rendelésen erre valóban nincs lehetőség. Ettől függetlenül a tömőanyag minősége megfelel a szabványnak, rosszabbnak tehát nem rosszabb annyival, hogy számodra ez érzékelhető legyen.

Körzetes rendelésen NINCS FIZETŐS TÖMÉS. Körzetes rendelésen a tömés TB finanszírozott. Ha valakinek fizetnie kellett a körzetes orvosánál tömés miatt, az vagy át lett vágva, vagy az magánúton történt. Ezt végül is megteheti az orvos, abban az esetben, ha megbeszéli előre a pácienssel ÉS nem a körzetes rendelési időben történt mindez. Körzetes rendelésen pénzt kérni csak olyasmiért lehet, amit amúgy nem támogat a tb, például fogpótlások.

Hozzáteszem, a körzetes orvosok döntő többsége ugyanazzal a tömőanyaggal töm a körzetes betegnek, mint a magánbetegének (maximum van lehetősége a fent említett "nagymetsző felépítéses" példák kivitelezésére is, de azért ezen esztétikus munkák nem olyan veszett gyakoriak).

Így az, ami az első válaszolóval történt számomra etikailag némileg kifogásolható, de ha tájékoztatva volt, és elment külön az orvos magánrendelésére, akkor végülis jogilag rendben van. Más kérdés, hogy nem hiszem, hogy aztán akkora minőségbeli ugrás lehet főleg akkor, ha mindösszesen 6000 ft-ot kért el, egy jó minőségű anyagból készített kis felszínű tömés ára még egy vidéki magánrendelőben is 10ezer forintnál kezdődik, nagy felszínnél 15ezer. Ez a 6ezer nekem nem jön ki sehogyan, itt inkább volt félretájékoztatás, mint korrektség. Bármi is történt, bizonyosan nem amiatt volt, mert "nem támogatja a NEAK", hiszen bár a finanszírozás valóban nagyon rossz (nem véletlenül akarnak fogorvosok sztrájkolni szeptemberben - persze csak azok, akik a körzetes rendelésükön nem kérnek el pénzt olyan miatt, ami hivatalosan tb finanszírozott), de abba egyelőre nem szólnak bele, hogy mivel tömje az orvos a beteg fogát, a legtöbb rendelő pedig valami csoda folytán mégis meg tudja oldani, hogy az esztétikus kompozit tömőanyagot válassza. Hovatovább, nem is nagyon értem, hogy mit lehetne helyette, a legolcsóbb kompozittal is jobban jár az illető, minden más tömésre használandó anyag lényegében az amalgámon és az ideiglenes tömésen kívül ennél csak drágább és semmiképpen sincs esztétikai indikációja.

2019. ápr. 15. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

De egyébként pár éve nekem is tömött körzetis ugyanilyen fehérrel... Az mégis jobb volt, mint legutóbb ez a nő, valószínű ő tényleg nagyon rossz anyagot használ ha azt vesz, amit akar...


Meg egyébként akkor tényleg megéri magánorvoshoz menni, mert ha valakinek, nekem tényleg lett volna pénzem rá... De én ezt nem tudtam.


Valószínű valami "máltai szeretet szolgálat" rendelésre tévedtem be, rossz anyagokkal...


Továbbá ott ültem a rendelőben, hogy mondta egy faszi, hogy azért jár ide, mert neki a Doktornő ingyen töm, még a településén a körzetis x ezer forintot kér a.tömésért.

2019. ápr. 15. 23:30
 7/10 anonim ***** válasza:

Az viszont megint nem stimmel, amit írsz. Ingyen tömés mindenkinek egy helyen jár, a körzetes orvosánál. Azt még el tudom hinni, hogy a saját körzetes orvosa pénzt kér tőle, sajnos vannak ilyenek (bár nem ez a többség!), de miért vállalná el egy másik orvos ingyen? Ennek nincs értelme. A másik orvosnál neki nem jár tb finanszírozottan, kivéve ha vmiért az orvos külön be nem “fogadja” a körzetébe, ehhez viszont papírmunkák kellenek, nem beszèlve arról, hogy ez az orvosnak nem is éri meg. Kivétel persze, ha az illető nagyon közeli ismerős...

Magánrendeléssel sem biztos, hogy jól jársz. Ott meg ugyanúgy lehetne gyanakodni a nyereségvágyra, annál több bevétele lesz alapon. De mint írtam, az esztétikus kompozitok között nem szignifikáns a minőségbeli különbség. A legtöbb körzetesnek meg eleve van magánpacientúrája is, akik nyilván úgy kerültek hozzá, hogy a körzetéhez tartozó ismerős reklámozta. A legtöbb sztk-s orvossal valójában semmi baj nincsen sőt.

2019. ápr. 16. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Azt azért ne mondd már, hogy ugyan qzzal töm... Amikor bruttó 1,5-2 ezer forint jár a NEAK-tól /tömés állami finanszírozású rendelőben. Az én fogorvosom pl a legjobb anyagokkal dolgozik, 1 tubus kompozit anyag kb 23-25 ezer, míg "SZTK" -ban jó, ha az 5 ezer forintos anyagra futja. Nem borzasztó minőség, mert itt is az tömés kivitelezése és az azt követő szájhigiéne szabja meg 90%-ban a másodlagos szuvasodás kialakulását. Szerinted, hogy lenne magánpraxisban ügyfélkör, ha ugyan azokat az anyagokat, felszereléseket használná?

(Egy dentálhigiénikus, fogászati asszisztens.)

2019. ápr. 17. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Én ezt nem tudtam, hogy megéri tömést magánvan csináltatni... :(
2019. ápr. 17. 19:49
 10/10 A kérdező kommentje:

"A másik orvosnál neki nem jár tb finanszírozottan, kivéve ha vmiért az orvos külön be nem “fogadja” a körzetébe, ehhez viszont papírmunkák kellenek, nem beszèlve arról, hogy ez az orvosnak nem is éri meg. Kivétel persze, ha az illető nagyon közeli ismerős..."


Velem oedig pint ez történt, hogy átvett magához, neki kevés a betege, anyám megegkérdezte, nem-e tudna fogadni...

2019. ápr. 18. 16:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!