Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Hogyan határozzák meg a...

Hogyan határozzák meg a vakcinázás paramétereit?

Figyelt kérdés

A pfizer kapcsán merült fel bennem a kérdés, de inkább általánosságban kérdezem.


Hogyan határozzák meg, hogy a vakcinából mennyit kell beadni, kell-e ismétlőoltás és ha igen, akkor mennyi idő múlva és hányszor (influenzára pl. évente kell ismétlő, ha jól tudom)? És honnan tudják, hogy mennyi ideig ad védelmet?



2021. jan. 4. 22:29
 1/9 A kérdező kommentje:
Az ismétlőoltás esetén az is érdekel, hogy egyáltalán miért kell? Miért nem váltható ki azzal, hogy nagyobb adagot adnak be egyszerre?
2021. jan. 4. 22:30
 2/9 anonim ***** válasza:
7%

Mégis, hogy?

50 kg vagy fél adag.

120 kg vagy legyen 3.

Vagy mi van???

2021. jan. 4. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
77%

mennyit kell beadni:

Akik tervezték értelemszerűen képben voltak hogyan működik a hatóanyag, ezért lehetett egy becslést is adni hogy hozzávetőlegesen mennyi kell a szerből hogy elérje a kívánt hatást. Konkrétan a pfizer féle vakcinánál néhány páciensnél voltak erősebb mellékhatások ezért csökkentették a dózist. Tehát az elején megbecsülik, aztán a gyakorlatban kiderül hogy kevesebb vagy több kell.


ismétlőoltás:

Ha átmenetileg, rövid ideig és csak kis mértékben fejti ki a hatását a vakcina, akkor lehet nem fog "felfigyelni" kellőképp az immunrendszer. A dózis növelése felerősítheti a mellékhatásokat, ezért nem a legjobb megoldás, ellenben a többszöri beadás elegendő lehet az immunválasz kiváltásához.


honnan tudják, hogy mennyi ideig ad védelmet:

Nem tudják.

2021. jan. 4. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
44%

"Miért nem váltható ki azzal, hogy nagyobb adagot adnak be egyszerre?"


Mekkora ötlet.

Reggelire ezentúl ne egy liter tejet igyál, hanem igyál kettőt.

Max. felrobbansz.

2021. jan. 4. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

"honnan tudják, hogy mennyi ideig ad védelmet:

Nem tudják."


Ez a része egy kicsit ellentmondásnak tűnik nekem. Ha tudják, hogy 2 oltás után teljes védelmet ad, akkor miért nem tudják megmondani, hogy meddig tart a védelem? Ha nem tudják megmondani, akkor pedig hogyan beszélhetnek teljes védelemről?

2021. jan. 8. 15:17
 6/9 Salx Narval ***** válasza:
43%
Nincs olyan, hogy teljes védelem és nem is ezt állítják aki igen, az nem mond igazat. Én ahogy kivettem a magyarázatokból ezekre a kérdésekre nincs még konkrét válasz és nincs még kellő adat sem ahhoz, hogy egyénekre tudják szabni, max lesz egy gyerek adag és esetleg egy felnőtt adag krónikus betegeknek ( nyilván ezt nem tudom csak feltételezhető). Az hiszem az Angolok véletlenül ötszörös dózissal oltottak mert nem tudták, hogy hígítani kell és egy üvegcse 5 ember egyszeri oltásához elég, ők betolták egy embernek az egészet. Ez már pl egy adat, jól tolerálták az ötszörös adagot is a beoltottak. Azt viszont tudják, hogy jelentős mértékben hatásosnak és biztonságosnak mondhatóak a készítmények de a többi felmerülő kérdésre csak a beoltottság után kapott válaszreakciók elemzése ad választ. Volt már ilyen teszt egészséges önkénteseken de az nem ad minden esetre kiterjedő választ. Az pl tudható, hogy az Astra Z oltóanyaga fél adag első oltás és egész adag második oltás esetében nagyobb hatásfokot (90%) mutatott mint a két teljes dózis esetében (70%). Ennek ellenére mégis ez utóbbival oltanak, na ezt azért megmagyarázhatnák. Szóval most a kapott visszajelzéseket kielemzik összevetik mások adataival és nyilván finomítanak az adagokon és talán magán az oltóanyagon is válltoztatnak, hogy a jövőben mindenki a számára legmegfelelőbb adagot és oltást kaphassa. Sok még a nyitott kérdés a tudósok előtt is.
2021. jan. 9. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen Salx Narval, így már tiszta.
2021. jan. 9. 17:46
 8/9 Salx Narval ***** válasza:
Tudod ez olyan dolog mint pl egy pohár tej elfogyasztása. Biztonságosnak és ártalmatlannak mondható, nem várható, hogy bajt okoz. Viszont ha mindenkinek meg kellene innia egy pohárnyit biztosan lennének olyanok is akiknél negatív hatást váltana ki de ettől még nem mondható, hogy ihatatlan. Ki kell elemezni, hogy kik ihatják és kik azok a kevesek akik nem, ez remélhetőleg a vakcináknál is így lesz és szintén csak remélhető, hogy nagyobb problémát azoknak sem okoz mint amivel amúgy is küzdenek.
2021. jan. 10. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
64%
Mindenkinek ugyanannyi. Nem a kg szàmít, hanem az immunválasz. Egyedül gamma-globulinból kell testtömegre szàmolni. Egy epidemiológus.
2021. jan. 16. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!