Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Mit tegyek ha oltás után fáj...

Mit tegyek ha oltás után fáj a fejem, izmaim és talán hőemelkedésem is van?

Figyelt kérdés

ápr. 7. 09:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Semmit, várd meg míg elmúlik.
ápr. 7. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
természetes reakció, pihend ki, ha súlyosbodik, hívd fel a háziorvosodat.
ápr. 7. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Semmit. Pihenj.
ápr. 7. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Vegyél be egy láz- és fájdalomcsillapító tablettát. Egy alkalomtól semmi bajod nem lesz.
ápr. 7. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Remélem nyáron ha a második adagot kapom, már nem lesz ilyen.
ápr. 7. 10:48
 6/12 anonim ***** válasza:
Nem írtad milyen vakcina, valamelyiknél az első, valamelyiknél meg a második dózis a rosszabb általában.
ápr. 7. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Astra, ez volt az első. Estig jól éreztem magam aktív voltam, aztán szép lassan kezdődtek a tünetek.
ápr. 7. 14:22
 8/12 anonim ***** válasza:
0%

Nem akarlak ijesztgetni, de az astra talán a legrosszabbul sikerült oltóanyag. Ezzel együtt nem gondolom, hogy problémád lenne belőle, elvileg a betegségnél mindenképp jobb. Ha nem múlik el pár nap alatt, azért fordulj orvoshoz.

Jobbulást!

ápr. 7. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
#7, hát igen, annak tényleg elég kellemetlen a mellékhatásprofilja. Tényleg ne szenvedj, egy algopyrintől jobb lesz. A második oltásról azt mondják, hogy kevesebb tünetet okoz.
ápr. 7. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
0%

NE VEGYÉL BE ibuprofen alapu LÁZCSILLAPÍTÓT!


Amit az ibuprofénról tudni kell

Az ibuprofén (INN: ibuprofen) nem-szteroid típusú gyulladásgátlószer (NSAID), propionsav-származék.

Gyulladásgátló, fájdalomcsillapító és lázcsillapító hatása van. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben

Ibuprofenum néven hivatalos.

A szteroid típusú gyulladásgátlók súlyos mellékhatásaira való tekintettel az ibuprofén hatóanyagú nem-

szteroid gyulladásgátlók kiváló és biztonságosabb alternatívának tűnhetnek. De csak tűnhetnek...

Ugyanis a kutakodásom eredménye elkeserítő információkat eredményezett...

A reklámok másról sem zengenek, mint az ibuprofén tartalmú gyógyszerek (Advil, Nurofen, Rinathiol,

stb.) csodás és gyors hatásairól, és biztonságosságáról. Sőt, azt is megtudhatod, hogy mennyire rossz anya

vagy apa vagy, ha hagyod, hogy gyermeked Nurofen szedése nélkülj nőjön fel, és gyötörje a gonosz láz

és kistestvére a hőemelkedés. Sőt egyes női portálok (persze jól fizető gyógyszergyári sugallatra) még ki

is hangsúlyozzák, hogy gyermeked egészsége érdekében az egyszem üdvözítő megoldás az ibuprofén!

Lássunk idézetet az egyik ilyen ismert női portálon megjelenő cikkből:

"Egyre elterjedtebbek a vény nélkül kapható, folyékony, ibuprofen-tartalmú készítmények, és ma már

számos gyerekorvos ezeket javasolja a paracetamollal szemben, mivel kissé erősebb és tartósabb hatást

biztosítanak. Ezeket ugyanis elég hat-nyolc óránként beadni, szemben a paracetamol négy-hat órás

adagolásával, ha tehát ezt választod, kevesebb vegyszert kell a kicsi szervezetébe juttatnod."

No, de nézzük meg, hogy milyen áron!

Az alábbi információk szerzője nem én vagyok, nem én találtam ki őket. Az alábbi állítások mindegyike

egytől egyig a részletes betegtájékoztató, az orvosi gyógyszertájékoztató, illetve az ibuprufén

hatóanyaggal foglalkozó tudományos cikkek és tanulmányok alapján íródott.

Az ibuprofennek, ahogy az összes többi nem-szteroid típusú gyulladásgátlónak a legsúlyosabb

mellékhatása a gyomor- és bélnyálkahártya-károsító hatása. Ha valaki hónapokon vagy éveken keresztül

viszonylag nagy mennyiségben szed ibuprofent (vagy más nem-szteroid gyulladáscsökkentőt), annál

fekélyek alakulhatnak ki, sőt akár a gyomor vagy a bélfal átfúródása is bekövetkezhet. Ezek a

károsodások hamarabb is előjöhetnek, ha valaki hajlamos a fekélyre, vagy egyéb olyan tényező is fennáll

nála, ami a fekélyképződést elősegíti. Ilyen például a rendszertelen étkezés, a stresszes életmód, a

dohányzás, rendszeres kávéfogyasztás, és többek között a gyomorban a Helicobacter Pylori nevű

baktérium elszaporodása.

Aktív fekély vagy gyomor-bélvérzés esetén tilos ibuprofent szedni, ugyanis súlyosbítja a tüneteket.

Erősítheti a reflux, a colitis és az irritábilis bélszindróma tüneteteit, ez utóbbi kialakulását nagyban

elősegítheti. Akiknek korábban volt hasonló gyomor-bélproblémája, de a gyógyszerszedés idején nincs,

azok szedhetik az ibuprofent, de csak szigorú orvosi felügyelettel. Mindenki számára ajánlott az

ibuprofent a lehető legkisebb dózisban és a lehető legrövidebb ideig szedni, így csökkentve a

mellékhatások kialakulásának valószínűségét.

A nem-szteroid gyulladásgátlók mellékhatásként kórosan befolyásolják a vese kiválasztó funkcióját, és

veseproblémákkal küzdőknél akár veseelégtelenséget is okozhatnak. Viszont alacsony vérnyomású

páciensek esetén ez a káros hatás jól jöhet, hiszen némiképp emeli a vérnyomást, és kivédi a hirtelen

felegyenesedéskor fellépő szédülést, esetleg ájulást, melyek a túl alacsony vérnyomás miatt alakulnak ki.

Fényérzékenyít, bár nem akkora mértékben, mint a többi nem szteroid alap gyulladáscsökkentő, és a

májkárosító hatása sem olyan mérvű, mint pl. a paracetamolnak.

Endokrin rendszert károsító hatása viszont csak újabban került a napvilágra. A legújabb kutatások és

tapasztalatok szerint összezavarja az agyi hormonok munkáját, és káros irányba befolyásolja azok

működését. Ráadásul humán limfocitákon végzett teszt arra enged következtetni, hogy az ibuprofén

mutagén hatóanyag.

Gyermekkorban - főleg egész kicsi gyermekeknél - kerüljük az ibuprofén tartalmú gyulladásgátlók és

lázcsillapítók használatát, mert megakadályozza a normál bélflóra kialakulását, ezáltal nem fejlődik ki a


gyermek immunrendszere megfelelően, amelynek következtében asztma, ekcéma, allergiák és fokozott

fertőzésre való hajlam lesz jellemző.Immunkárosító hatása felnőtt korban is számottevő.

Az idősebb felnőttek többségének is érdemes kerülni a paracetamol vagy ibuprofen tartalmú

készítmények azon változatait, amelyek nyugtató hatású antihisztamint – általában difenhidramint – is

tartalmaznak. A szedatív antihisztaminok a kutatások szerint növelik a szédülés és az esések kockázatát.

Mivel az esés valószínűsége amúgy is nagyobb éjszaka, ezt a veszélyt érdemes komolyan venni. A

hatóanyag idősebb felnőttekben a fent leírt veszélyek melletti kísérő mellékhatásként székrekedést,

szájszárazságot, vizelési nehézséget és zavartságot is okozhat.

Általában és leggyakrabban előforduló mellékhatásai:

 Előfordulhatnak gyomor- és bélpanaszok: hányinger, hányás, gyomorfájás, emésztési zavar,

gyomor- bélrendszeri vérzés. A vérzés gyakorisága nagy adag és tartós szedés esetén nő.

 Kialakulhatnak túlérzékenységi reakciók: bőrkiütés, bőrviszketés, ödéma, a krónikus csalánkiütés

súlyosbodása és asztmás roham.

 További mellékhatások lehetnek: fejfájás, szédülés, látási- hallási zavarok, vizelet mennyiségének

csökkenése, veseelégtelenség.

A súlyos és gyakori mellékhatások sora ezzel nem zárult, ugyanis hab a tortára, hogy a vele egyidőben

szedett más gyógyszerek káros mellékhatásait is fokozza, felerősíti, mint például a szteroidok és nem

szteroid gyulladáscsökkentők mellékhatásait, a metotrexát toxikus hatását.

Az alábbi gyógyszerekkel történő együttes alkalmazást kerülni kell:

 Egyéb nem szteroid gyulladáscsökkentő készítmények (fokozódik a gyomor-bélrendszeri fekély-

képződés és vérzés veszélye),

 acetilszalicilsav és szalicilátok (Aspirin pl.) (együttadásuk csökkenti az ibuprofén gyulladásgátló

hatását),

 szájon át szedendő véralvadásgátló készítmények (fokozott vérzésveszély),

 heparin készítmények (fokozott vérzésveszély),

 digoxin, fenotoin, lítium készítmények (toxicitásuk megnőhet),

 metotrexát (15 mg/hét adag fölött),

 tiklopidin

 húgysavürítő, köszvényellenes szerekkel

 allergia és gyulladás kezelésénél alkalmazott kortikoszteroidokkal

 glükokortikoidokkal (mellékhatások fokozódhatnak).

Az alábbi gyógyszerekkel együtt a végzetes következmények miatt csak fokozott óvatossággal

adható:

 vérnyomáscsökkentő szerekkel (csökkenhet azok vérnyomáscsökkentő hatása),

 tiazid típusú vizelethajtókkal (csökkenhet a vizelethajtó hatás),

 metotrexát, zidovudin

 béta-blokkolók (szívritmus szabályozók),

 szájon át szedhető vércukorcsökkentő szerekkel (a vércukorcsökkentő hatás fokozódhat),

szulfonamid típusú antibiotikumokkal (fokozza hatásukat),

 növeli a káliummegtakarító vizelethajtók hatását (magas káliumszintet okoz).

 ciklosporin, pentoxifillin.

Ibuprofént tartalmazó gyógyszercsaládok:

Advil, Algoflex, Brufen, Deep, Dolgit, Huma-Ibuprofen, Huma-Profen, Ibumax, Ibustar, Ibuprofen

400, Ibuprofen 600, Ibuhexal, Ibutop, Melfen, Motrin, Nuprin, Nurofen, Nuromol, Rhinathiol (sanofi-

aventis), Solpaflex, Spedifen,

ápr. 8. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2021, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info@gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!