Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » (Önhibájukon kívül) oltatlanok...

Cubina kérdése:

(Önhibájukon kívül) oltatlanok diszkriminációja?

Figyelt kérdés

Ahogy tapasztalom, máris előjött az oltatlanok diszkriminációja. Örsön az Á betűs üzletközpontban már a vírus kezdetén felszedték az összes ülő/pihenő alkalmatosságot.


Ha valaki az Örsről átsétált az üzletházon a lakótelepi kijárathoz (úgy, hogy előtte bejárta Kőbányát a villamoson állva ), és vásárolni szeretne néhány dolgot, már csak az alagsorban lévő étkezési helyek körül lévő asztaloknál tudott a szatyraival lepihenni.


Most pedig már ott sem lehet leülni, mert minden asztalnál ki van írva, hogy kizárólag védettségi igazolvány bemutatása+QR kód ellenőrzése után lehet fogyasztani. Ez még nem is lenne olyan nagy gond, de már leülni sem lehet csak úgy, hiába nem eszik az ember. Szóval az egyetlen maradék pihenőrészt is elvették az oltatlanoktól (idősek, fájós lábúak, betegek,stb.)


Azért ezt felháborítónak tartom, mert tegnap vérvétel után bedagadt karral, orvostól jőve, maszkban levegő után kapkodva, szatyrokkal nem tudtam sehová leülni egy pár percet pihenni. Többszörös gerincsérv miatt nem bírom a hosszan tartó menetet, állást.


Oltást nem kaphatok, mert nagyon sok gyógyszerre allergiás vagyok, eddig minden injekció után fulladásos/gyulladásos/vagy lázas, több napig tartó reakció lépett fel nálam (gyerekkori oltások után is).

Így be sem oltanak, mert senki sem tudja garantálni, hogy nem lép fel egy végzetes roham nálam a vakcina beadása után. Borzalmas dolog a fulladásos roham, és csak a saját szervezetemben bízhatok hogy legyőzi, mivel az orvosok semmit sem tudnak adni erre, mert adrenalinnal szokták kezelni az ilyen anafilaxiás rohamokat, nálam viszont pont az váltja ki őket.

Akkor én most hová tartozom? Nem vagyok sem oltásellenes, sem oltáspárti. Velem mi lesz? Velem senki se tud vitázni, hogy miért oltattam, miért nem oltattam. Mégis elvették az alapvető jogaimat. Nem elég, hogy ilyen bajom van, még diszkriminálnak is.


Nem ülhetek le pihenni sehová, mert kártyát kérnek/vizsgálják az érvényességét. Meg vagyok különböztetve egy olyan dolog miatt, amiről nem tehetek. Ha összeesek az Örs és a tőle kb. 20 percnyi sétára lévő otthonom között, ki vállalja a felelősséget? Ha egy idős/középkorú/fiatal/gyerek a betegsége miatt nem oltható, és összeesik sz említett útvonalon (vagy bárhol máshol, ahonnan felszedték az ülőhelyeket vagy tiltják a leülést), kit lehet felelősségre vonni? Senkit. Az "Á" üzletházon kívül, a játszótérhez épített padokat is felszámolták, már csak az "Á" kijáratától messze, a lakótelep elején maradt egy-két pad, ahol az emberek végre leülhetnek. Ide már szinte vonszolni kellett ma is magam, mert annyira kimerültem a vérvételtől és a két órányi folyamatos meneteléstől/állástól.

Az áruházban a "tiltott" asztaloknál összesen 5 ember üldögélt, a többiek jártukban a zacskókból kicsenve, lopva dugták a maszkjaik alá a falatkákat.


Persze lehet mondani, hogy megérdemlik az emberek, mert nem oltattak... De mi van azokkal, akik nem oltathatnak? Annyira "védik" a korona miatt az emberek egészségét, de ha másoknak más miatt esik baja, az nem baj?


Félek, hogy később még jobban ki fognak szúrni a hozzám hasonló emberekkel, még jobban ellehetetlenítik az életünket, és semmit se tudunk tenni ellene.


Mindenesetre az Á betűs üzletházba nem megyek többet, legalábbis hosszú út után biztos nem.



2021. máj. 20. 02:39
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
32%
Részben egyetértek. Másfelől viszont gyakran éppen az oltottakat piszkálják a (szándékosan) oltatlanok.
2021. máj. 20. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
35%

Alapvetően megértem a problémát.

Szerintem addig, amíg még javában tart a járvány (töredékére esett, de még mindig többszöröse az I. hullámnak), a saját érdekedben is, védekezz, kerüld a forgalmas helyeket.

Jó lenne viszont, ha akkor, amikor a járvány már tényleg eltűnőben, létezne egy mentességi igazolvány az oltHATatlanok részére. Kb. ugyanolyan elv mentén, mint ahogy most az autisták mentesülnek a maszkviselés alól, noha mehetnek bárhová, és ugyanúgy megfertőződhetnek, de közülük EGYESEK nem tartják kellemesnek a maszkot, ezért am block az autistáknak nem kötelező, max javasolt.

Amikor pedig végre vége lesz a járványnak, gondolom megszűnik a védettségi igazolvánnyal való megkülönböztetés mindenkinek, mert okafogyottá fog válni.


Szerintem említsd meg háziorvosodnak vagy más eüs ismerősödnek a fenti mentességi ig. ötletét, ha sokan így tesznek, előbb-utóbb biztosan eljut a döntéshozókig.

2021. máj. 20. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
36%

2. voltam. A védettségi igazolványt eleve akkor vezették be, amikorra már kb mindenki megkapta az oltást, aki addig kérte, és persze eü okokból megkaphatta (nem mint Te).

De azóta ez még inkább igaz, és most már a 16 évesek is megkaphatták.

Tehát akinek nincs védettségi igazolványa, az alapvetően részben azokért szenved joghátrányt, akik olthatatlanok, részben azokért, akik nem akarnak oltakozni.

Szerintem aki önként nem akar oltakozni, azt hovatovább felesleges mások kényszerítésével védelmezni. Főleg ne az oltHATatlanoknak kelljen megvédeniük az önként oltatlanokat. Ami igaz viszont, ha bent van egy térben több oltHATatlan, azok azt hihetik, őrajta kívül mindenki oltott, így könnyebben megfertőz másokat, ha hordozó, illetve őt is könnyebben megfertőzik, pont mert azt hiszi, ott mindenki más védett!

2021. máj. 20. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Az olthatatlanok védettségi igazolványa szerintem azért nem kivitelezhető, mert akkor bárki azt mondhatná, hogy allergiás, és mivel ez általában ez nem követhető nyomon, le se tudnák ellenőrizni. Ha például valaki azt mondja, hogy mindenre allergiás, nem fogják tudni mindenre letesztelni, hogy megerősítsék vagy tagadják az állítását.


Nekem a sok allergiás reakcióból csak egy van dokumentálva, az is csak azért, mert nemrégiben a fogorvosi rendelőből vitt el a mentő, ezért ez a konkrét eset benne van a rendszerben.


De a többi allergiás reakciómnak nincs nyoma sehol, a gyerekkori oltásoknak pláne, bár a combba adott tetanusz helyén egy fél combnyi duzzanat van a mai napig, plasztikával sem tudták eltüntetni. De ez sincs dokumentálva.

Én ezzel a két esettel tudnám bizonyítani az allergiát, de sok ember nem tudná, hiába allergiás. Ha meg nem kérnének bizonyítékot, akkor bárki mondhatná, hogy allergia miatt nem oltat. Nem hiszem, hogy csak úgy jóhiszeműségi alapon osztogatnának ilyen "mentességi kártyákat".


Tényleg nem tudom, mi lesz velem ígya két tábor között ragadva. A többi szigorítás nem is érint (bár gyanítom, hogy a tiltólista bővülni fog), de ezt nagyon igazságtalannak érzem, hogy nem ülhetek le, ha elfáradok.

Egyébként nem sűrűn járok emberek közé, itthonról dolgozom, ezért az eddigi szigorítások nem voltak hatással az életemre. De ha mondjuk megtiltanák, hogy utcára/vásárolni/orvoshoz/patikába, stb. menjek, csak mert nincs kártyám, az ellen biztos fellázadnék.

2021. máj. 20. 07:08
 5/21 A kérdező kommentje:

Még az jutott eszembe, hogy mi van ha egy ilyen-olyan okból oltatlan betegnek leesik a cukra, és rögtön ennie kell? Mivel nem teheti meg kártya hiányában, maszkot nem veheti le, leülni nem szabad, továbbmenni nem tud, mert rosszul van, akármi történhet vele, ha nincs lehetősége enni. Szóval azért ájul el/kap rohamot mert nem tudott leülni és enni, ami normalizálná a helyzetet. Kit lehet ilyenkor felelősségre vonni, feljelenteni, kérdőre vonni? Természetesen senkit.

Ezzel a "fedett helyen nem ülhet/ehet senki" rendelettel nagyon sok embernek okozhatnak súlyos problémát. Még az evést meg tudnák valahogy magyarázni, mert akkor ugye nincs maszk. De egy pár percig maszkban a széken pihenő ember miért veszélyesebb, mint azok akik állnak/sétálnak/nézegetik a kirakatokat???


Keresem a logikát, de nem találom. :(

És ez a harc is, ami a két tábor közt dúl, nagyon elkeserítő.

Kívülállóként nézem, ahogy az "agyhalott" oltatlanok nekiesnek az "agymosott" oltottaknak, vagy fordítva, egymás halálát, lélegeztetőgépre rakását, vagy oltás utáni későbbi komplikációkat kívánva.

Nem én hívom őket így, egymást keresztelték el ilyen "becenevekkel". Borzalmas ez az egész. :(

2021. máj. 20. 07:46
 6/21 anonim ***** válasza:
36%

Ebben igazad van, sokan hivatkoznának mondvacsinált okokra.

Bár le lehetne szűkíteni azokra, akiknek van dokumentált kórelőzményük allergiás reakcióra.

Szerintem talán kissé túlreagálod a leülési tilalmat, ha másoktól távolabb leülsz egy kiülős helyre, szerintem nem általános, hogy azonnal elzavarnak.

Szerintem ha könnyen leesik a vércukrod az éhségtől, vigyél magaddal bármi szendvicset, édességet, és ha bárhol félreállva megeszed, senkit nem fog érdekelni, hogy arra az időre nem takar a maszk. Max ha arra jön egy rendőr, akkor gyorsan húzd fel az orrodra.

Egyébként úgy hallom, jönnek enyhítések a maszkot illetően. Valamint nyár közepére szerintem olyan mértékben elmúlik a járvány, hogy valószínűleg a legtöbb ma még hatályos korlátozást kivezetik. Persze nem látok bele a döntéshozók fejébe, de a józan logika ezt sugallja, a polizikusok is arról beszélnek, fő cél, hogy szabad nyarunk legyen.

2021. máj. 20. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
0%
Aki beteg nem menjen sehova.Simán belehetne oltani teged is.a háziorvosod is ezt mondaná ezért nincs bizonyítékod. Nagyon jó a mostani helyzet én azt szeretné ha meg szigorítani akkor és a plazaba be se lehetne oltatlan
2021. máj. 20. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
66%

Bőrkiütéses allergia nem kizáró ok, csak az anafilaxia. Annak meg dokumentáltan oka van, tehát igenis visszakövethető.

Cukorbetegséggel meg szintén oltható bárki... Ráadásul Covid szempontjából rizikócsoport, tehát külön fontos neki az oltás!

Aki meg olyan beteg (jellemzöen immungyengítő terápiában részesülő daganatosok), hogy amiatt nem kaphatják, azoknak alapból nem kellene vírushelyzetben nagy bevásárlókörütakra menni nagy táskákkal, a saját egészségük érdekében. Csak bolt, gyógyszertár, illatszerbolt. Az gyorsan megjárható.

És ez rájuk nemcsak Covid idején érvényes, hanem minden hétköznapi vírus, baktérium veszélyes rájuk. Én is ebbe a csoportba tartozok, mondjuk én már megkaptam az első oltásokat, de csak oda megyek, ahová muszáj. Orvos, patika, bolt. Nem mondom, egy cipőt elmegyek megvenni, ha kell, de más cuccokat inkább netről rendelek, nem járok shoppingolni.

Tehát itt egyedül azok érintettek, akik anafilaxiás sokk miatt nem kaphatnak oltást, ők valóban kaphatnának valamilyen külön mentesítő kártyát. Én másoknak nem adnék.

Az említett környéket nem ismerem, de nehezen tudom elképzelni, hogy a fővárosban egy kerület központi részén ne legyen egy szabadtéri pad sem. Ha valóban nincs, az eléggé szomorú, abban az esetben a helyi önkormányzatot kellene megkeresni.

2021. máj. 20. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
54%
Mást nem tehetsz, mint megvárod a járvány véget. Sajnos így ha kapnál kártyát is veszélyben lennél.
2021. máj. 20. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
50%
Én azért oltattam be magam, mert oltás nélkül eléggé ki van diszkriminálva az egyén, bár sok ember kiáll 1 pont mellett és abból nem enged legyen az oltósfanatikus vagy a másik, bár az is lehet, hogy egy elvek nélküli ember lettem.
2021. máj. 20. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!