Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » PCR tesztet az evés-ivás/...

PCR tesztet az evés-ivás/ fogmosás hogyan befolyásolja? Kamu negatív vagy kamu pozitív lesz?

Figyelt kérdés

Ha PCR teszt előtt iszom, eszem, fogat mosok, orrsprayt használok, az milyen irányban befolyásolja a tesztet?

Kérem, csak azok válaszoljanak, akik valóban jártasak a témában.


Köszönöm.



2021. dec. 3. 15:37
A kérdező szavazást indított:
Kamu negatív eredményt kapsz.
Kamu pozitív eredményt kapsz.
Egyéb, kifejtem írásban.
2 szavazat
 1/9 anonim ***** válasza:

Én egyszer egy eü-st kérdeztem, azt mondta, hogy fals + és fals - -t is okozhat.


Mindkettőben megvan a logika szerintem.

Én nem vagyok szakember csak annyit tudok amit nekem elmondtak :-)

De miért kérdezed?

2021. dec. 3. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Egyetértek az 1# válaszolóval, nekem is azt mondta egy belgyógyász barátom, hogy álnegatív és álpozitív eredményt is okozhat.

Viszont a PCR tesztet szinte mindenhol csak orr garatból veszik, úgyhogy nyugodtan ehetsz/ihatsz előtte.

2021. dec. 3. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Metionin ***** válasza:
100%

A PCR nem a teszt, hanem maga a gép, ami hőre aktiválódó enzimekkel megsokszoroz a mintában lévő örökítőanyagból egy meghatározott darabkát, így jobban láthatóvá teszi a keresett cuccost (itt most virális örökítőanyagot) a további kimutatáshoz, ami lehet gélelektroforézis vagy immunpercipitáció. Innen a neve is, PCR = polimerase chain reaction. Fals negatívat akkor adhat a kimutatás, ha elcseszik az izolálást, ami nem valószínű. Fals pozitívat adni nem tud, mert virális örökítőanyag akkor van benned ha vírus is van és az mind a gél, mint az immunpreci pozkontrollja mellett látszódni fog. Ami adhat fals pozitívat az a gyorsteszt, ami működésben a terhességi teszttel egyezik meg. Mivel annál nincs PCR, kevesebb targetet tartalmaz, így ha rosszul veszik le a mintát, lehet fals negatív, ha pedig szennyeződik, károsodik benne a pozkontroll, akkor nagyon ritkán de fals pozitív is.

Az, hogy benyúlkálnak az orrba vagy a garatba, csak a mintavétel. Ha az orrodból veszik, nem befolyásolja az evés ivás, garatból igen. Orrsprayt kb. 1 órával orrmintavétel előtt már ne használj.

2021. dec. 3. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Azért kérdezem, mert délutáni időpontom van a tesztre, és nem tudom, hogy mikor egyek-igyak előtte utoljára. Nyilván arra is kíváncsi vagyok, hogy mi lesz a következménye, ha pl. eszem, vagy orrsprayzek. Ha negatív, az vajon azért negatív, mert nem vagyok COVID-os, vagy azért negatív, mert orrsprayztem előtte.


Volt, aki azt mondta, aznap ne egyek, de kösz szépen, hogy du. 5-ig ne egyek, igyak, mossak fogat.


Egyébként kb. 3 hete lettem COVID-os, az első PCR tesztet múlt héten csináltattam, az negatív lett, a laborba küldött minta pozitív. Ki akarom váltani a karantént negatív teszttel, ugyanis mint írtam, 3 hete kezdődött, már több mint egy hete teljesen jól vagyok, szóval feleslgesen nem ülnék itthon tovább.


3-as válaszoló, "Orrsprayt kb. 1 órával orrmintavétel előtt már ne használj." - ez "elmossa" a vírust, ha ott van a nyálkahártyán, vagy inkább pont, hogy hamis pozitív lesz? Nem kockáztatnék, mert akkor aznap már egyáltalán nem használnék.


Köszi a válaszokat.

2021. dec. 3. 18:54
 5/9 Metionin ***** válasza:

Az orrspray "hígíthatja" az orrváladékot meg száríthatja a nyálkahártyát, ezért jobb ha a mintavételkor a természetes állapotában van.

Valószínűleg az első teszted gyorsteszt volt és nem volt a mintában elég vírus örökítőanyag, azért lett negatív. A laborban meg a pcr azt a picit felsokszorozta és azt már ki tudták mutatni.

2021. dec. 3. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Metionin ***** válasza:
Ja egyébként ha a garatból vennék is a mintát, előtte 2 órával nem érdemes enni, inni, fogat mosni, cigizni. Az hogy akkor ne egyél egész nap, hülyeség. Csak annyi kell hogy egy kis váladék hadd gyűljön, hogy a mintában annál több target legyen.
2021. dec. 3. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Oké, de milyen irányban befolyásolja a tesztet, ha befolyásolja?

Fals negatív vagy fals pozitív lenne?

2021. dec. 6. 00:59
 8/9 Metionin ***** válasza:
59%
Fals negatív, fals pozitívat nem tud okozni.
2021. dec. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Két orvos ismerősöm is ezt mondta. Megvolt a teszt, negatív lett egyébként. Nem mostam fogat egész nap sem, meg nem orrsprayztem, előtte 3 órával már nem ettem, szóval bízom benne, hogy tényleg negatív.
2021. dec. 6. 16:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!