Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » A szervezet előbb-utóbb...

A szervezet előbb-utóbb hogyan tudja legyőzni a mutálódott vírusokat?

Figyelt kérdés

Pl azt tudom hogy az influenza évről évre azért betegíthet meg újra minden embert mert mutálodik és már nem egészen ugyanaz a vírus mint máskor így a szervezet nem ismeri fel és nem tud ellene védekezni, a vikipedia ezt nagyon szépen le is írja de arról a folyamatról miképpen jön rá hogyan lehet semlegesíteni arról semmit nem ír?!

Valaki leírná a laikusok nyelvén ha kérhetem?

Kb olyan szinten hogy tudom hogy vannak a vírusok amikor belemennek a sejtbe és ott tudják sokszorosítani magukat meg vannak a fehérvérsejtek annak is több fajtája és akkor hogy a betegség végefelé mi is történik igazán amikor hirtelen abbamarad a láz elmúlnak a tünetek, hogy jön rá a szervezet az ellenszerre több sikertelen támadás után?


2014. máj. 24. 18:40
 1/5 anonim ***** válasza:
Valamit nagyon kavarsz. A szervezet mindenképp rájön, hogy megtámadta egy vírus, csak ha kaptál egy védőoltást ellene, akkor nincs esélye a vírusnak, mert kapásból le tudja győzni és így nem betegedsz le. Amennyiben nincs védőoltásod akkor a szervezetednek több időbe kerül előállítani az antitesteket és ez idő alatt jelentkeznek a betegség tünetei. Szóval a mutálódó vírusok olyan szempontból okoznak gondot, hogy ha megkapod pl. az influenza ellen a védőoltást, az már nem fog védettséget jelenteni a következő évben megjelenő mutálódott influenzavírusok ellen, de attól még nem fogsz belehalni, csak a szervezetednek magának kell leküzdenie a fertőzést.
2014. máj. 24. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A szervezet válasza a vírusra több mechanizmust foglal magába. Van egy veleszületett immunitás, aminek nincs memóriája, de azonnali védelmi vonalat jelent (ide tartozik többek között az interferonok termelése, ami megnehezíti a sejtek vírus általi fertőződését). Az adaptív immunitás (ez az immunválasznak az az ága, ami memóriával rendelkezik, ezáltal oltásokkal befolyásolható, nagyon hatékony, de immunológiailag naiv szervezetben sajnos kell pár nap a kialakulásához) durván felosztható humorális (ellenanyagok által közvetített) és celluláris (azaz sejtes) immunitásra. Az ellenanyagok repertoárja szinte végtelenül nagy, mert bizonyos gének véletlenszerű kombinációja ill. ezek előidézett mutációja (igen, felnőtt szervezetben is!) megsokszorozza a variációk számát. Egy mini evolúció megy végbe pár nap alatt az immunrendszerben, ahol a B-limfociták "versenyeznek" a kórokozó fehérjéiért, és az marad életben, amelyik a legjobb ellenanyagot képes felmutatni. Az ellenanyagok ezután "befedik" a vírust, ami így képtelen sejteket fertőzni. A celluláris (sejtes) immunitás pedig egyrészt bonyolult mechanizmusok útján segíti a B-limfciták ellenanyag-előállító munkáját, másrészt elpusztítják a már fertőzött sejteket, mielőtt még az útjára engedhetné az újabb vírusokat. A fertőzött sejteket úgy ismerik fel, hogy valamennyi sejtünk egy "mini kirakatot" helyez el a felszínén a fehérjéiből. Ahol a fehérvérsejt idegent lát a kirakatban, ott pusztít. Mindez természetesen nagyon leegyszerűsített válasz volt, tényleg konyhanyelven, a valóságban az immunrendszer működéséről szóló tudással könyvtárakat lehetne megtölteni (ill. TTK-n is kölün specializáció az immunológia). Viszont nagyjából kb. erről van szó.
2014. máj. 24. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Hát ez elég sovány válasz volt egy kicsit többre számítottam.
2014. máj. 24. 19:50
 4/5 anonim ***** válasza:

Akkor parancsolj, szemezgess:


[link]


[link]


Sajnos választhatsz, hogy VAGY laikus nyelven van leírva, VAGY kimerítő a válasz. Ezen az oldalon nincs rá megfelelő keret, hogy valaki leírja szépen közérthetően a nulláról egyetemi szintig a molekuláris immunológiát. Ezért tart el jó pár évig a képzés.

2014. máj. 24. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Ui: Csak vicceltem:) Nagyon szépen köszönöm a válaszokat lányok:)
2014. máj. 24. 20:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!