Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Elképzelhető, hogy Asperger-sz...

Valaki127 kérdése:

Elképzelhető, hogy Asperger-szindrómám van? Ha igen, érdemes lenne diagnosztizálni?

Figyelt kérdés
Nos, régebben nem is nagyon ismertem ezt a fogalmat. De egy új osztálytársam Asperger-szindrómás, és mikor utánanéztem, gyanút fogtam. Először szüleim meséltek furcsa dolgokaz, óvodában az első félévben rögtön Nevelési Tanácsasóhoz küldött az igazgazó, mert kibírhatatlan voltam. De aztán visszaküldtek, mondván, láttak már rosszabbat is. Ezek mellett a ventillátorok, főként a lapátjuk iránt, a konnektorok, a villanykapcsolók, és a mobilvécék iránt érdeklődtem, és maximum 1-2 emberes társaságban voltam el. 1 éves korombam kezdtem el beszélni, autizmus tehát kizárva, maradt az Asperger. Most, 15 évesen leginkább a játékprogramozás, az egyetemi, középiskolai szintű matematika, az ókori történelem, a fizika, kémia, és a földrajz néhány specifikus szelete, a térképek, és régi magyar nyelvtan, és az idegen nyelvek nyelvtana érdekel, de alapvetően reálos vagyok. Rengetegen mondták, hogy nagy a szókincsem, a szüleim szerint régen is az volt már. Rengeteget olvasok, és egyedül szeretek tevékenykedni, a társaságokhoz nem nagyon van kedvem. Vannak közeli barátaim, a fent említett Aspergeres a legjobb barátom, de alapvetően nem szeretem az összejöveteleket. Rengeteget foglalkozom a magas szintű matematikával, és a szüleim rendszeresen mondják, hogy melyik illemszabályt nem tartottam be, megjegyzem, nem szándékosan, illetve hogy nagyon sokat beszélek arról, ami csak engem érdekel, mást nem. Az erős hangok, és fények nagyon irritálnak, nem tudom elviselni őket, s bár sokszor nem is értem, mit mondanak nekem, az apró hangokat mindig meghallom, és a kis változások is szemet szúrnak. A szimmetriára különös tekintettel vagyok, utálom, ha valami nem úgy történik, ahogy elterveztem, és mindig mindenről tudni akarom a részleteit, például az aznapi program. A szemkontaktust nem tartom, mert zavar, csak nagyon ritka esetekben veszem fel. A helyesírására is kínosan ügyelek, és nem csak a saját, de más hibáját is kijavítom mindig. Rengeteg a furcsa szokásom, a legfurcsább talán az, hogy a szögletes tárgyak átlóit meghosszabbítom, és arra nem lépek rá, csak ha érintkezett egy másikkal. De például az evőeszközeimnek adott mintája van, és még sorolhatnám. Ha van kérdésetek, írjátok! Köszönöm a válaszokat! :D

2019. júl. 30. 15:29
 1/10 A kérdező kommentje:
Na azért a legfontosabb dolgot hozzátenném, hogy engem annyira nem zavar a dolog, és a szüleim is azt mondják, hogy ha van is, akkor nem annyira erős, de nem feltétlenül látják az életem minden területet, például az iskolai viselkedésemet. De például ami így talán érdekes sztori lehet, hogy majdnem minden piros színű ételt utálok, ami azért érdekes, mert emiatt az iskola első napján az igazgatót kellett hívatni hozzám, mert nem akartam a gyümölcslevesből enni. Végül ő sem tudott rábeszélni, úgyhogy hagyott. 6-odikban pedig a tanár leültetett órán, így nem láttam semmit, úgyhogy addig nem ültem le, amíg az egész osztály nem követte a példámat.
2019. júl. 30. 15:36
 2/10 anonim ***** válasza:
70%
Ez a ventillátor lapát dolog jól hangzik, kifejezetten izgi :).
2019. júl. 30. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
62%

Szar ügy, hogy senki nem írt, de akkor válaszolok én.


Nálam is hasonló a helyzet, én fedeztem fel, hogy lehet velem ilyesmi, de azt írják és èn is ezt tapasztalom, hogy ki lehet nőni.

Illetve szerintem az ember fejlődőkèpes, nem szabad magad behatárolni.

Saját tapasztalatom az, hogy senkit nem érdekel mit nem tudsz, vagy miért nem tudsz, csakis a teljesítményed érdekli őket.

Mennyire vagy kedves, megnyerő, megbízható, stb.

Ezek mindd egyéni és fejleszthető preferenciàk.


És éppen ezekért nem érdemes diagnoszizáltatni, semmiféle előnyt nem jelentene hacsak magadfelé nem egy plussz kifogást.


Az orvosom azt mondta, nem kell túlgondolni, szinte mindenkinek vannak ilyen olyan kisebb nagyobb dolgai, ne foglalkozzak vele, senki sem teljesen szàzas ez belefér.


Mióta ezeket megértettem, èn is lazább vagyok, nem feszélyez, hogy kevesebb lennék vagy baj lenne velem és azóta rengeteget fejlődtem, sok korombelihez kèpest egèsz életrevaló lettem (korábban nem voltam).

Illetve a végére egy tanulsàgos sztori.

Középiskolàban az osztályfőnököm egy elég komoly ember volt, aki addigra rengeteg komolyabb tisztségben megfordult már, igazgató is volt stb.

Egyébkènt elég idős fazon, és ő mesélte egyszer a kifogásainkra, hogy neki pár éve derült ki, hogy majd minden tanulási problémával küzd amivel csak lehet, csak mikor ő fiatal volt erre még nem volt teszt/nem szűrték, ő meg soha nem is tudott róla, mégis elért mindent amit csak szeretett volna.

2019. júl. 30. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
35%

NE írjatok neki!


Törölteti a válaszokat és mocsokságokat ír privátban!

2019. júl. 30. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Blau Kind ***** válasza:
A gyakorlatban az 1 éves kori beszédkezdet egyáltalán nem zárja ki a gyermekkori autizmus diagnózist, sőt! Kiadták már a DSM IV. (Diagnosztikus kézikönyv) legújabb számát, a DSM V.-t, ami a hivatalos kritiériumokat tartalmazza. A gyermekkori autizmus, Asperger - szindróma, Rett - szindróma, nem meghatározott fejlődési zavar közös neve: "Autizmus spektrum zavar". Az életkori kezdetet törölték belőle, így nem kritiérium, de nem tudom, hogy használatban van e már. A neten utána tudsz nézni. Szerintem simán autisztikus az, amiről írsz. A kérdés, mit akarsz egy diagnózissal kezdeni, mert ez egy nem gyógyítható állapot. De pl. ha leszázalékolnak - az akkor jó, ha nem tudsz dolgozni, vagy nem akarsz... Tapasztalatból tudom, hogy még a legjobb képességűek sem integrálhatók a munkaerőpiacba, sőt, közösségekbe sem. A Lélekhely Egyesület Budapesten csak felnőtt autistákat fogad. Ha el tudsz menni egyedül, menjél el. Őket itt találod meg: [link] Csak felnőttek késői autizmus diagnosztizálásával foglalkoznak...Szia!
2019. júl. 30. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
95%

“Tapasztalatból tudom, hogy még a legjobb képességűek sem integrálhatók a munkaerőpiacba”


Céget vezetek, aránylag sikeresen, a legnagyobb bajom, hogy néhányan furának tartanak picit, de ennyi.

2019. júl. 30. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
ez inkabb kenyszerbetegsegxd azok igazgatjak meg a kanalakat is az asztalon
2019. júl. 30. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Na jó gyerekek, a 4-esen kiégtem, és még egy kedves kis üzenetet is írt, amelyben csicskának nevezett :D. Egyébként köszönöm a válaszokat, még jöhetnek! A változtatásról nem tudtam, csak arról, hogy már egy kategóriába, az ASD-be (Autism Spectrum Disorder, Autizmus Spektrumzavar) sorolják az autizmus különböző fajtáit, de köszi az infót! :D
2019. júl. 30. 23:22
 9/10 anonim ***** válasza:

Ezt nem igaz az autizmust nem lehet sose ki nöni.

Sok mindent el lehet követni,hogy jobb legyen,de ki nöni nem lehet.

Nekem azt mondták sose fogok megtanulni írni olvasni végül sikert de csak 14 éves koromra és ma se a legjobb.

Komoly mozgás kordinácios problémáim voltak tesiből gyakorlatilag bugtácsoltam mert járni se tudtam normális e miatt akkor ,hogy sportoljak.

A sulis évek maga a megalásztatasok évei voltak.

Mostmár felnőtt vagyok mindent megtetem amit tudtam ,de nem sikeült olyan szintre fejlesztenem magam mint egy neurotipikus embernek.

Sajnos a munka végzés nehéz inkább azért mert kevés helyen türik meg a hozánk hasolokat.

Kivétel azt a keveset akik a zseni kategoriába tartoznak vagy kitünek valamiből még azoknak is nehéz ,de csak azoknak van eséjük.

Igazábol közép iskolajig rossz utána az egyetemen ha olyan szakra mész ahol sok a hasolo figura vagy autisztikus személy addig jó mert nincs bántás,de ha vége az iskolás éveknek az a legroszabb mert nincs olyan munka hely ahol eltürnek minket.

Több autista informatikus is mesélte ,hogy diplomával nagyon jó eredményekel nem veszik föl őket dolgozni.

Neharagudj ,hogy ilyet írok ,de egy tényleg diagnosztizált igazi autista sose lesz olyan szinten mint egy neurotipikus.

Munkahelyeken meg csak a zseni kategoriknak van eséje ezt én így láttom ,de lehet ,hogy csak nekem vannak rossz tapasztalataim.

Több autistával beszéltem és ha talán egy vagy kettőnek ha van munkahelye meg párkapcsolta a többinek nincs.

2019. júl. 31. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

#9 válaszoló vagyok.

Ez csak az én vélemenyek masoknak lehet,hogy könyebb,de azt kizártnak tartom,hogs valaki ki nöje.

Max jól fejleszteték vagy ő magát ,de akkor se nöte ki csak probál alkalmazkodni az nem ugyan az😞

2019. júl. 31. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!