Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi bajom van? Milyen mentális...

Mi bajom van? Milyen mentális betegségen ez?

Figyelt kérdés

Mi ez? Mi bajom van? Tehát akkor, rólam és erről az egészről általában: 16 éves lány vagyok, mindig is éreztem, hogy én kicsit fura vagyok, hogy nem olyan vagyok, mint mások. Ezt a szüleim is észrevették, de betudták annak, hogy csak “csendes” vagyok, meg, hogy “majd kinövöm”. Egészen kicsiként is kijött, hogy visszahúzódó vagyok. Sose voltam benne a nagy baráti társaságokban, az osztályban mindig én voltam a “fura lány” és a csapatjátékokat is utáltam. Sose voltam teljesen antiszociális, mindig volt egy kéz barátom, de szigorúan csak annyi, jellemzően egy. Nem undok voltam, vagy ilyesmi, csak egyszerűen nem vágytam a kortársaim különösebb társaságára, és nem tudtam, hogy kell bárkihez is közelesni. Órán nem jelentkeztem, nem beszéltem sokat, ha felszólítottak ideges lettem, még ha tudtam is a választ, akkor is. Ez mind a “normális” kereten belül maradt és fejlődési késéseim se voltak, nem kevertem bajt, nem voltam feltűnő, nem is gyanakodtak nálam autizmusra, se semmi másra. Viszont most, hogy “nagyobb” lettem és hozzáférem a nethez... Mindig is tudtam, hogy nem vagyok “oké”, de elfogadtam. Viszont mostanában elkezdtem többet foglalkozni a dologgal és kicsit utánaolvastam. Az a gond, hogy a tüneteim konkrétan ellentmondanak egymásnak. Konkrétan:

Visszahúzódó vagyok, afféle kis “alien”, nehezen közeledek bárkihez. Ugyan mások érzéseit kitűnően felismerem, a sajátjaimmal nem tudok mit kezdeni. “Az edző nem játszik.” Zavarnak a hangos zajok, fények, nagy tömeg. Néha napokig ki se jövök a szobámból. Érzékeny vagyok mindenre, vannak ruhák, amikhez fizikálisan fáj hozzáérnem. Mindig figyelek mimdente, nem ülök le ajtónak háttal, nem megyek emberekhez túl közel. Észreveszem a legapróbb részleteket is, egy macska nyávogását az autózajban, a képek apró részleteit. Minden monoton hang zavar, néha kihúzom a hűtőt, mert úgy érzem széthasad a fejem. Nagyon logikusan, eseményláncolat szerűen gondolkozom, minden lehetőséget számba veszek. Megvannak a kis szokásaim is, pl elalvás előtt mindig iszok másfél korty vizet, de csak annyit és csak azt és egy adott pohárból. Oké, akkor asperger?

Nem, az nem lehet, mert kitűnően érvelek, és egyszerűen átlátom az embereket. Néha úgy elfeledkezem magamról, hogy az emberi kapcsolataimat szinte, mint egy nagy motor részeit, úgy mozgatom, hogy minden a helyéte billenjen. Szinte bábozok az emberekkel. Olyan ez, mint egy kirakós és a darabok nem számítanak. A szükséghez mérten a lehető legkevesebbre redukálom az emberi kapcsolataimat. Kezdődő szociopátia? Nem, nem lehet, mert az a pár barátom aki van, azokhoz nagyon mélyen kötődöm. “Odakint” mindig vidám vagyok, és titokzatos, művészi. Írok, rajzolok. Betudnak művésznek. De otthon, mintha egy maszkot vennék le, ez eltűnik és szinte dühkitörés szerűen frusztrálttá válok. Néha minden előjel nélkül elsírom magam, vagy röhögőgörcsöt kapok, mert hirtelen rájövök valami nagy igazságra, amit ugyan elmondani nem tudok én értem. Őrület? Bipoláris zavar? Néha vagdosom a karom, mert “vicces”, egyszerűen vicces. Nagyon erős vágyam van a szabadságra és mindig új impulzusokra van szülségem, ha nem kapom meg, egyszerűen befordulok. Ijesztően be tudok zárni. Rázom a kezem, szívdobogásom van, mindenfele cikáznak a gondolataim, egyszer addig szorítottam a fejem, amíg vérezni nem kezdett. Borderline? Nem, nem vagyok egocentrikus, sőt! Nálam szolgalelkűbb embert nehéz találni. Önkéntelenül mindenkinek alárendelem magam és így alakitok ki kapcsolatokat, holott tudom, hogy nem egészséges. Ez egyszerűen nem áll össze!

Igen, google a barátom, igen, menjem pszihológushoz, igen. kamaszodom. Kérlek, segítsetek! Mi bajom van? Van valaki hasonló helyzetben? Miért vagyok ilyen? Mi ez?



2019. aug. 12. 23:50
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem értem akkor mi a probléma? Lehet csak introvertált vagy. Amiket leírtál annak semmi értelme, nem utal mentális betegségre, egyszerűen minden ember más. Az, hogy egy darab érvvel eltünteted egy mentális betegség gondolatád hülyeség, mivel személyenként változnak. Pl egy aspergeres is lehet kitűnő érvelő, még ha a kommunikatív képességei rosszak is (jellemző az átlagos vagy magasabb intelligencia szint). Bipoláris zavarnak is megvannak a maga tünetei (depresszió ill. mániás időszak stb nem megyek bele). Említetted még a borderline-t, és hogy nem vagy egocentrikus. Egy borderline-ban szenvedőt nem lehet egocentrikusság alapján "épnek" beállítani. Az ebben szenvedőknek nem teljesen állandó a róluk megalkotott önképük (egyszerűbben, mintha nem ismernék magukat), gyakori még az ürességérzet ill. az érzelmi instabilitás.


Amiket leírtál azok vajmi kevés, hogy egy képet lehessen alkotni rólad. Azt viszont le lehet szűrni, hogy egész értelmesen fogalmazol, tehát az már egy plusz. Én nem mondanám, hogy fordulj orvoshoz, de a "Néha vagdosom a karom, mert “vicces”, egyszerűen vicces" dolog mindenképp kezelésre szorul, főleg ha jellemző rád a depresszív hangulat. Ha esetleg némi segítségre van szükséged nyugodtan írj privibe (nem mondanám ezt, de ijesztően magamra ismertem és én is csak 17 vagyok)

2019. aug. 13. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
20%
Ez személyiségzavar lesz, korai stádiumú skizo ha tippelnem kéne, de így vaktában nehéz pontos diagnózist felállítani.
2019. aug. 13. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Keres fel szakembert!
2019. aug. 15. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Magamra ismertem, a vagdosást kivéve. Sosem tudnék magamnak fizikai fájdalmat okozni, soha! Nekem viszont dühkitöréseim lesznek, ha valami nem szabályszerűen következik be. Például a munkahelyi szabályok, amiket én betartok, más viszont nem. Közlekedési szabályok, amikor más gyalogos átmegy a piros lámpán. Utazási szabályok, amikor valaki hangosan hallgat zenát a metrón vagy hamburgert eszik.

Vannak barátaim, talán kevesebb, mint akire azt gondolom, hogy tényleg az, de a legtöbb embert nem szeretem. Sem a tömeget. Zavarnak a hirtelen és túl hangos zajok. Közlekedés zaja, szirénák, túl hangos metró, vonat. Hangos rádió a munkahelyen. Jól fogalmazom, beszélni is tudok, el tudok mondai egy összeszedett saját szöveget, de néha dadogok. Nem szeretem a small talk-ot, nem tudok vele mit kezdeni. Nem szeretem a pletykát, értelmét nem látom. Azt hiszik sokszor, hogy mérges vagyok, mert nem akarok beszélgetni. Szeretek visszahúzódni a gondolataimba. Rám is mondják, hogy "ilyen kis művészlélek", mert festek és írok. Nem szeretem, ha mások megmondják, mit csináljak, és a csapatmunkát sem, mert sosem igazi csapatmunka, hanem csak azt mondják, de én dolgozom. A munkahelyem szerint jó munkaerő vagyok, mert annak ellenére, hogy nem szeretem, mindent megcsinálok, amit mondanak, lásd, szabálykövetés. Nem vagyok már kamasz. Bizonyos dolgokban kell a szabályszerűség. Felveszem mások stílusát. Egy-egy olvasmány után a könyv stílusában beszélek. Nem szeretem, ha mások, akik nem közeli személyek hozzámérnek. Mint a munkahelyen, amikor adni kell egy ötöst vagy megveregetik a vállam. Nem szeretek olyan helyre menni, ahol túl sok ember van, és nem szeretek liftezni más emberekkel, csak egyedül. Ha sok ember van a liftben, inkább lépcsőn megyek. Néha írnom kell. Csak egyszerű dolgokat, például listába szedve a hét napjait, ha nem teszem meg, rosszul érzem magam, és olyan, mintha valamit elfelejtettem volna. Nem szeretem az üres fal látványát és a fehér színt nagy mennyiségben, például, amikor esik a hó. Vagy csupafehér ágynemű. Fehérre meszelt fal. Rossz érzésem lesz tőle. Nem szeretem, ha valaki áll a hátam mögött vagy az utcán túl közel jön valaki mögöttem. Nagyon sokszor mosok kezet. sokszor azt hiszem, hogy jobb vagyok másoknál, intelligensebb, jobban dolgozok, aztán bűntudatom van, hogy ilyeneket gondolok.

2019. aug. 27. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Megértelek utolsó!
2019. aug. 27. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!