Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit tegyek a lámpaláz ellen?...

Mit tegyek a lámpaláz ellen? Nagyon félek a holnaptól. SOS

Figyelt kérdés

Külföldön élek (Angliában), és a holnapi német órától nagyon félek! Írni kellett magamról (lakhely, életkor, név), a családomról (ki kicsoda és mit szeret) és ezt holnap fel kell majd olvasni, de nekem még amióta itt vagyok (3 éve jöttem), még nem kellett soha ilyen sokat olvasnom. 150 szavasnak kellett lennie, az enyém 161 szavas lett. Igaz, hogy a német csoportom csak 8 főből áll (én vagyok a kilencedik), tehát 8 ember előtt +a tanár, de előtte nem izgulok, kell felolvasnom hangosan, mint ahogy mindenknek. Nagyon lámpalázas vagyok! Amikor hangosan kell olvasni, az elején még simán megy, de ahogy haladok tovább és csak nem érek a végére olyan gyorsan amilyen gyorsan én akarok, úgy elkezd remegni a hangom, és tök egér hangom lesz a végére, meg remeg mindenem és ez nekem nagyon ciki. Pedig akikkel németre járok, senki nincs akinek megakarnék felelni, tehát nem érdekel mit gondolnak, mert 1 év múlva úgyis hazamegyek, de akkor is. Annyira ciki és rosszul érzem magam. Mert én egy csendes lány vagyok amúgy, szóval ők alig hallják a hangomat, így ha ilyen hangos olvasás van, akkor mindenki elcsendesedik és mindenki rám figyel. És ha nagyon izgulok azt szoktam csinálni, hogy direkt megakadok és a tanár kisegít, hogy hogy kell kimondani azt a szót én meg addig erőt gyűjtök a folytatásra,de most azt se tehetem, mert ezt mindenki maga írta, szóval a tanár nem tud segíteni.


Nagyon félek. Nem akarom ezt az egészet. Borzalmas. Egyszerűen nem tudom őket kizárni, egy pisszenést sem hallani a csoportban ha én beszélek, mert mindenki figyel rám, bezzeg ha más olvas akkor suttognak tovább, csak nálam hallgat el mindenki.

Hogy tudnám leküzdeni ezt, vagy legalábbis mit tehetnék az ellen, hogy ne kezdjen el remegni a hangom, és ne izgulajk annyira? Segítsetek!! Érzem, hogy egy rémálom lesz.



2019. szept. 2. 20:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

"Egyszerűen nem tudom őket kizárni, egy pisszenést sem hallani a csoportban ha én beszélek, mert mindenki figyel rám, bezzeg ha más olvas akkor suttognak tovább, csak nálam hallgat el mindenki."


Ennek inkább örülj. Annyira leköti őket a mondanivalód, hogy végighallgatják. Prezentáció előtt én is izgulok kissé (nekem már volt alkalmam megszokni az egyetemen, ezért csak kissé), de amint elkezdek beszélni, onnantól ki tudom zárni a külvilágot. Engem viszont pont a piszmogás zavar, iszonyatosan fel bírnak vele idegesíteni... Ha nem érdekli, menjen ki, vagy csináljon jobbat, vaaaagy egyszerűen adja meg a tiszteletet. Nem nagy kérés - szerintem.


Amúgy gondolhatsz arra is, hogy a csoporttársaid is emberből vannak, biztosan ők is izgulnak előtte, csak ezt te nem tudod, mert csendes lány lévén nem beszélgetsz velük.

2019. szept. 2. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Én csak véget akarok vetni ennek a mániámnak, hogy én nem merek senki előtt beszélni, mert, hogy akkor mit fognak rólam gondolni, meg ha remeg a hangom az de ciki stb. Ki akarom őket zárni, de nem tudom. Ha piszmognának akkor legalább nem rám figyelnének, és nekem az ilyen helyzetekbe rossz, hogy rám figyelnek, mert nem én akarom azt mondani amit, hanem a tanár akara, hogy mondjam, ezért nem lenne baj, ha nem figyelnének, csak akkor, ha én akarok mondani valamit és arra nem figyelnének, na az már idegesítő lenne.

De ez tök uncsi téma, és a tanár akarja, hogy mindenki felolvassa.


Az a legrosszabb amikor már tökre remeg a hangom, alig tudok beszélni, és még a felénél sem járok. Akkor annyira kétségbe tudok esni, hogy hogy élem ezt túl, meg alig fogom elhinni, ha a végére érek már végre, annyira jó lesz.

És nekem is tök rossz hallani a hangomat ilyenkor, hogy nem tudok normálisan beszélni. És előtte, mielőtt rámkerülne a sor már izzad a tenyerem, meg remeg a lábam, kezem, szívem stb.

Néha a sírás kerülget, máskor meg az, hogy el ne röhögjem magam, mert zavarban vagyok.

2019. szept. 2. 20:42
 3/12 anonim ***** válasza:
89%
Fordulj szakemberhez, mert az ilyen mértékű szorongás nem egészséges. Ez csak romlani fog később, ha most nem kezdesz vele semmit. Sajnos tapasztalatból beszélek.
2019. szept. 2. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
87%
Nem kell megakadást színlelni, nyugodtan állj meg egy pillanatra, ha érzed, hogy megremeg a hangod, köszörüld meg a torkod, vegyél egy nagy levegőt, és úgy folytasd. Esetleg szólhatsz a tanárnak, hogy mennyire félsz a dologtól. És igen, egy pszichológus szerintem is sokat segíthet. Amúgy meg, ha meg is remegsz, hidd el, két hét múlva senki se fog emlékezni rá. Fogadjunk te se emlékszel a többiek kellemetlen pillanataira. :)
2019. szept. 2. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
72%
Én férfiként mindig ilyen voltam, és emiatt meg más dolgok miatt is nem tudok normálisan élni. Nekem az a rejtélyes ebben az egész dologban, hogy vajon így hogyan lehet külföldön élni? Meg egyáltalán élni? Én itthon sem tudok! Más dolgok nem okoznak gondot? Nekem ez így ellentmondásos. Mert ha csak ettől félsz, akkor ez semmiség ahhoz képest, hogy vajon hogyan tud valaki egyáltalán élni, pláne külföldön.
2019. szept. 3. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
milyen volt az óra? írsz majd hogy sikerült? remélem túl tudtál rajta esni szerencsével :)
2019. szept. 3. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Túléltem!!! :D

Úgy mentem be, hogy lazán végigcsinálom. Persze nem sikeredett annyira lazára mint azt terveztem, de sebaj. Még mielőtt rám került volna a sor felvettem egy laza ülési pozíciót. Nem úgy ültem ahogy szoktam, hogy a kezem a térdemen van, hanem az egyik kezemmel támasztottam a fejemet és ezzel az egyik szememet is eltudtam takarni, úgy, hogy arról az oldalról ne lássam legalább ki néz és őkse vették észre, hogy ezzel eltakarom a szememet, nem tudták, hogy direkt csinálom és mások is szoktak könyökölve olvasni itt. Elkezdtem olvasni, először minden rendben ment, aztán elkezdett megváltozni a hangom, van ahol elakadtam, nem direkt, csak annyira izgultam, hogy enm tudtam kimondani sem néhány szót. Egyre jobban remegett a hangom, de amikor valahol elakadtam, nagy enhezen kiolvastam azt a szót és amikor folytattam a hangomon is javítottam. Akkor javult a hangom egy kicsit, amikor egy szót nehezebben tutam kiejteni, de valahogy kimondtam és mondtam tovább. De nagyon béna voltam ígyis, mert olyan volt a hangom mint aki mindjárt bőg, pedig ez eszembe se jutott volna :D Aztán túlvoltam rajta, közben gondoltam arra amiket ti mondtatok tanácsokat. Utána meg annyira boldog voltam, hogy túllettem rajta, hogy kb fülig ért a szám, a fejem meg nagyon vörös volt mert zavarban voltam.


Szóval kösz mindent! Túl vagyok rajta!

2019. szept. 3. 18:05
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
tudtam, h menni fog :) gratula, amúgy meg nem foglalkoznak veled annyira mint ahogy te azt gondolod. ezt is bebeszéljük magunknak, holott mindenki a saját dolgával van elfoglalva.
2019. szept. 3. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :) Nem láttam, hogy mennyire foglalkoztak velem, de amikor az előttem lévők olvastak, akkor mindenki a sajátját nézte, és azt gyakorolta magában. Utánam is még jött 3 ember, akinek fel kellett olvasnia, gondolom ők is addig gyakorolták a sajátjukat amíg én "szenvedtem" az olvasással :D
2019. szept. 3. 21:10
 10/12 anonim ***** válasza:

Még a legnagyobb szónokoknak is remegett a hangjuk az első előadásukon. Segíthet, ha előtte otthon leülsz/felállsz és hangosan, tisztán felolvasod - pont úgy mint ahogy tenni fogod.

A szorongás vonatkozásában... tudatalatti okai vannak, amin csak szakember (pszichológus) fog tudni segíteni, feltárni a pontos okokat. Ha van rá lehetőséged, vagy ha a mindennapi életviteledben, életminőségedben nagyon zavar akkor érdemes egyet felkeresni ha hazajöttél.

2019. szept. 4. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!