Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Traumatizáltak, ti hogyan...

Traumatizáltak, ti hogyan küzdötök meg az intenzív flashbackekkel?

Figyelt kérdés

Illetve az is, hogy hogyan kezelitek a folyamatos hipervigilanciát (amikor túlságosan éber vagy, a környezetedben minden apró kis inger 'ugrásra késztet', úgy érzed, hogy veszély leselkedik rád, bántani akarnak újra)?

A flashback pedig az, amikor egy traumatikus múltbéli esemény emléke újra és újra a jelenben lévő tudatba tör, viszont nem csak az emlék furakodik be, hanem úgy érzed, mintha az adott trauma éppen abban a pillanatban történne meg ismét, átéled az egészet újra vizuálisan és érzelmileg is. Ez pedig rendszeresen ismétlődő, naponta akár több, mint tízszer is.

Ezt csak azért mondtam el, ha esetleg valaki nem tudná, mi az a flashback a pszichológiában (senkit nem szeretnék butának tekinteni, csak ha esetleg valaki tényleg nem találkozott még volna vele).


Tehát az érdekelne, hogy ti, akik érintettek vagytok, ez hogyan kezelitek? Megkérem azokat, akik nem tudják, hogy ez mivel jár, ne írjanak olyanokat, hogy 'menj dolgozni, foglald el magad' stb., mert egy flashback akkor is betörhet, amikor nyakig bele vagyok merülve a munkába. Privát üzeneteket is küldhettek, ha nem akartok erről nyilvánosan írni.

A válaszokat előre is megköszönöm!



2019. nov. 2. 15:11
 1/9 anonim ***** válasza:
76%
Én úgy kezelem hogy elmenekültem egy virtuális világba,sorozatokba menekültem. Így enyhül a fájdalmas emlék. Igazából rengeteg van és feldolgozhatatlan. A többire nem is emlékszem. De nagyon nehéz. Nem tudok kapcsolatokat se kialakítani mert attól félek hogy újra megjelenik a katasztrófa,amit már tényleg nem bírnék elviselni. Ez a virtuális világ enyhít mindent. Függő vagyok ezek szerint. A napjaim pedig nem a legjobbak.
2019. nov. 2. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igazán sajnálom, már olvasva is megterhelőnek tűnt, átélve biztosan borzalmasabb. De tudom, miről beszélsz, a kapcsolatok terén én is ugyanígy vagyok. Én nem menekültem el a valóság elől, nagyon könnyen el tudok veszni a fantáziában, aztán pedig még jobban szenvedek, amikor egy disszociációs epizód közben összetévesztem a valóságot a nem valóssal.
2019. nov. 2. 15:34
 3/9 anonim ***** válasza:
91%
Én ha tehetem akkor alszom,mellette 3x2 mg nyugtató.Hiába próbálom magam lefoglalni,állandóan a fejemben vannak a történtek(2 hónap kórház,rengeteg szenvedés,aztán közlik a hírt).Sokan mondják szedjem össze magam,csak ugye nem tudják mit érzek fizikálisan és legbelül.Érdekes egyébként,hogy az élet tudja adni a legnagyobb citromot ☺️.
2019. nov. 2. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
#2 A disszociációs részek nekem is vannak. Sokszor volt olyan hogy valamit csináltam az interneten aztán azt vettem észre hogy eltelt pár óra,és teljesen más oldalakon voltam. Kicsit fura volt és nem is tudom az egészet irányítani. Nem tudom hogy e ezzel elmenjek e pszichiáterhez.
2019. nov. 2. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Számomra az alvás nem menekülési lehetőség. Minden éjszaka, és minden alkalommal, amikor elalszom, traumatikus rémálmaim vannak. Olyan, mint napközben egy flashback, csak sokkal kegyetlenebb, mert az álom jóval élénkebb, mint egy ébrenlétben történő emlékbetörés. Évek óta, szinte kivétel nélkül, minden éjszaka rémálmom van, ezért az alvás számomra nem a pihenést, a kitérőt jelenti, hanem az, hogy még jobban odaadom magam ezeknek.
2019. nov. 2. 15:52
 6/9 A kérdező kommentje:

Én valamilyen adaptívabb megküzdési módot szeretnék, nem olyat, amivel még jobban súlyosbítom a helyzetet (elnézést kérek tőletek, ez magamból kiindulva írtam). A terapeutámmal rengeteget beszélünk erről, szinte minden héten, sok megküzdési technikát elsajátítottam, de olykor ezek kevésnek bizonyulnak, ezért tettem fel itt is a kérdést.

#4: Én ezzel inkább egy terapeutát keresnék fel. Sajnos a gyógyszerek nem tudják ezt kordában tartani, csak a tüneteket enyhítik, a probléma ottmarad. Valamint, a disszociációs epizódokon nem igazán segít gyógyszer szerintem. Én 4 fajta gyógyszert szedek, mégis szét vagyok hullva olykor.

2019. nov. 2. 15:56
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Nálam érzelmi disszociáció működik, flashbackek nélkül.
2019. nov. 2. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Az érzéseket kell beazonosítani, mit érzek? Félelmet, haragot, szégyent? Miért érzem, mire emlékeztet? Egy illat, egy hely, akár egy időpont. Például..karácsonykor tök jó hangulatom egyik pillanatról a másikra szomorú lettem, és begubóztam az ágyamba, és nem volt kedvem semmihez, pedig éreztem az étel finom illatát, amit a párom szeretettel készített, én meg az ágyban feküdtem és élni sem volt kedvem, inkább elbújtam volna. Ekkor kezdtem gondolkodni, hogy mit érzek. Beazonosítottam, hogy félek, miért félek? Mire emlékeztet? Karácsony jó illat, jó hangulat, és akkor bevillant. Anyám hetekkel az ünnepek előtt készült, sütött, főzött, ajándékokat csomagolt, aztán beugrott, hogy ebbe az idilli képbe apám, aki már reggel megkezte az ivást, szenteste a vacsoránál már tök részeg volt, és aresszív, kötözködőtt anyámmal. Az este további része háborús hangulatban telt, anyám a konyhában sírt, apám meg a szobában üvöltött. A tesómmal bebújtunk az ágyalá és ott játszottunk a játékokkal, amit kaptunk, de közben rettenetesen féltünk, mert kiszámíthatatlan volt apám. Az emlék a karácsonyról. És, amikor ezt végig futtattam, akkor jobban lettem. Mert egy gyerek kiszolgáltatott, de egy fenőtt már nem, és már nem kell félnem az apámtól, csupán a múltbéli traumára emlékeztettek az illatok, a karácsonyi hangulat.
2020. febr. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Még annyi az előző válaszhoz, hogy a hipervigilancia azért alakul ki, mert egy gyermek a kiszámíthatatlan helyzetekre megtanul reagálni, így védi meg magát, ez állandó készenlétben tartja. Olyan mint a katonáknál egy háborús helyzetben soha nem tudhatom mikor honnan támadnak. Ha valamelyik szülődtől féltél, mert egyik nap szeretett másnap meg elvert mint a lovat vagy "csak" fenyegetve érezted magad, ha nem azt teszed, amit mondanak, akkor valami rossz dolog fog történni, megbüntetnek, megvernek, nem szólnak hozzád, kritizálnak, megaláznak, megszégyenítenek stb. (a kínzásnak rengeteg módja van) És ebben a puskaporos levegőben, te megtanulsz figyelni és menekülni, elbújni, a jogos érzelmeidet elfojtani. Lesz belőled egy kis katona, aki állandóan lesi az emberek viselkedését és arra reagál. Aztán lesz belőled egy nagy katona és felnőttként hasonló módon fogod megvédeni magad, mint gyerekként. Fantázia világba menekülsz, elfojtod az érzelmeidet, kialakulhatnak különböző függőségek, evés, ivás, gyógyszerek stb. Mindegy mi csak a valóságtól menekülsz, mert krvra fáj, hogy ne kelljen rá gondolni hogy Mit tettek velem? Kik tették velem? Miért tették? Mert megtehették, mert egy gyermek érzelmileg és fizikailag is a szüleitől függ, az az kiszolgáltatott.
2020. febr. 2. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!