Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Figyelemzavaros vagyok?

Figyelemzavaros vagyok?

Figyelt kérdés

Habár az ADHD legtöbb tünetét minden 2. emberre rá lehet sütni, az én életemet pokollá tette a figyelemzavarom már gyerekként is.


1 éves korom óta megállás nélkül beszéltem a szüleim szerint. Túlmozgásos ugyan nem voltam, de mozgáskoordinációs gondjaim voltak/vannak. Kínszenvedés pl: táncmozdulatokat tanulni, 4 éves koromban beírattak balettra, utáltam, hisztiztem, kirakott a tanár, sőt én kértem a szüleim, hogy hadd ne kelljen mennem. A labdától rettegtem, nagyon béna voltam mindenféle sportban, kinevettek a társaim állandóan emiatt szorongtam a tesi órákon.

Nem szerettek, különcnek tartottak, rengeteget beszéltem, ellenben jó tanuló vagyok/voltam, szerettem a tanórákat, odafigyeltem, a házikat utolsó percben csináltam meg általában, a mai napig halogatok mindent amúgy, mert minden más érdekesebb. Random asszociációm vannak mindenről, egy beszélgetésben ezek kiakasztóak, az is, ha elterelem a témát, nagyon kevés olyan ember van, aki hajlandó meghallgatni a dolgaim, mert vagy érdektelenek, vagy elárasztóak, amolyan "kisregények".


Ezzel szemben engem ha érdekel valaki, órákig hallgatom, vagy bármit csinálok, ami érdekel "hiperfókuszom" van rá, s bár kevesen tudják, ez is a figyelemzavar tünete. A rajzolás a hobbim, órákra ki tudok zárni mindent még az éhséget is, ha belemerülök.


Tanuláskor minden elvonja a figyelmem. Nekem csend kell, néha megőrjítenek a lakótársaim, pedig semmi extrát nem csinálnak, de minden idegesít. Jellemzően este tudok tanulni, mikor már annyira fáradt az agyam, hogy tudok egy dologra figyelni, a tanulásra.


A multitasking nagyon nagy küszködések árán megy, nem lett meg a jogsim, parázok is tőle, mert nem tudok figyelni mindenre és szerintem feladom, jobb lesz mindenkinek.


Nagyon szétszórt vagyok, gyerekként mindenemet elhagytam, a határidőnaplók gondolatától is görcsben van a gyomrom, a vizsgáim is össze-vissza vettem fel eddig mindig. A szüleim rengetegszer szétszidtak már a szétszórtságom miatt, hogy nem raktam el magam után a tányérom, nem mosogattam el időre, stb.


Amúgy teljesítménykényszeres és maximalista vagyok, rengeteget szorongok, nehezen lazítok és az elalvással-felkeléssel vannak gondjaim.


Nem a szorongás miatt van figyelemzavarom, hanem fordítva,ez elég egyértelműnek tűnik. Csakhogy a rengeteg kontroll, kötelezettség miatt a feszkó valahol ki kell jöjjön, úgyhogy van impulzuskontroll-zavarom, néha robbanok, megbántok embereket, vagy el kell vonuljak, hogy békén hagyjanak. A legkönnyebben mozgásban lehet a feszültséget levezetnem. Tegnap délelőtt ahelyett, hogy bementem volna órára 2 órán át ugràltam, "táncoltam" a szobámban (fejhallgatóval hallgatok zenét, mert ahány órám nekem ezzel elmegy kiidegelnék mindenkit). És amúgy elképesztően jól tud esni, a figyelmem viszont nem lesz jobb utána, nyilván. A széken sem bírok nyugodtan megülni sokáig, mások órákon át ülnek és jegyzetelnek, én tekergek össze-vissza, pozíciót kell váltsak. Elalvásnál is ez a helyzet. Amikor nagyon gondolkodom,tikkelek, fel-alá kell járkálnom és az ujjaimat egymásnak ütögetem, dobolok velük, kiskoromban magamban beszéltem mozgás közben.


Szinte sosem tudtam hamar kiolvasni egy-egy könyvet, pedig imádtam olvasni, egyhelyben végignézni egy filmet viszont kínszenvedés a számomra.


Gyakran mondták már, hogy honnan van energiám "túlmozgásokra", hogy pattogós vagyok, többet kéne ülnöm stb. Pedig pont az a baj, hogy annál többet nem tudok ülni, mint amennyit amúgy szoktam.


Gyerekként amúgy jellemzően mindenen eltört a mécses. Ha valami nem ment, akkor is, ha valaki megbántott, akkor is. Sokan elkönyveltek/elkönyvelnek hisztisnek meg elkényeztetettnek.

A feszültségtől sokszor hasmenésem/szorulásom/hasfájásom van.


Nem akarok senkit se idegesíteni, se megbántani,de sajnos mindig sikerül.


23 éves vagyok, sosem diagnosztizáltak, de szerintem elég egyértelmű a problémám.



2019. dec. 11. 12:45
 1/10 anonim ***** válasza:
orvoshoz menj el, majd o megmondja mi a bajod
2019. dec. 11. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
0%
Nem tudtam végig olvasni, de nem figyelem zavaros vagy.
2019. dec. 11. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
46%
Ha ez ADHD vagy mi a tököm, akkor en is az vagyok. 😂 De amugy semmi negatívat nem érzékelek ebből amiket te leírtál, pedig jellemzőek ram is. Normalis életem van, es nem sütök magamra mentális betegségeket, max azt hogy különleges személyiség vagyok, de az meg jó dolog. Bár az állando idegeskedésről es annak fizikai tüneteiről szívesen lemondanék.
2019. dec. 11. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Utolsó nevezheted aminek akarod, a "különleges" személyiség csak akkor jó, ha valakinek magas az önértékelése. Nekem a béka popója alatt van. :D
2019. dec. 11. 13:31
 5/10 A kérdező kommentje:
Ha nem látod be, hogy néha elviselhetetlen vagy (én sokszor), akkor nem fogod megérteni, milyen annak látni magad.
2019. dec. 11. 13:32
 6/10 anonim ***** válasza:
52%
Akkor csak menj pszichológushoz önértékelési zavarral. Probléma megoldva.
2019. dec. 11. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
ADD-d lehet, ami ugyanaz, mint az ADHD csak hiperaktivitás nélkül. A leírásod - egészen a gyermekkortól napjainkig - félelmetesen hasonlít az enyémre. Pl. én sem tanultam meg vezetni, mert egyszerűen nem tudtam koncentrálni. A jogsit megszereztem, de sose használtam, épp olyan okokból, mint amit mondtál. Pszichológiai tesztek nálam s figyelemzavart igazolták, de a pszichiáterem azt mondta, hogy szerinte nincs ADD-m, mert sose késtem a rendeléséről egy percet sem. Egyébként meg lehet szokni valamelyest, de az emberi kapcsolatoknak azért nem tesz jót. Ja, és szerintem ADD-s vagy. :)
2019. dec. 11. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

7-es köszi!


Én amúgy végzős vagyok pszichológia MA-n. Most volt olyan kurzusunk, ahol többet tanultunk az ADHD-ról, illetve láttunk videón ADD-s kislányt, aki akkor 4 éves volt, meg egy 9 éves ADHD-s kisfiút. Fiúknál az ADHD gyakoribb sokkal. Ismerek diagnosztizált ADD-s lányt is. Elég hasonló tüneteink vannak, de ő teljesen más személyiség (MBTI alapján ESTP, én meg INFP vagyok). A gyerekek meg...azért kezdtem el gyanakodni, mert én teljesen normálisnak hittem azt, hogy vizsgálati helyzetben annyi ficánkolás belefér. Nem fér bele. Pontosabban, az oktató mondta, hogy mindkét gyerek kapott diagnózist a problémájára, és hogy ezek a tünetek jól látszanak a videón is. Hivatalos diagnózis nem adható, csak ha a tanulás lehetetlenné válik és mind otthon, mind a suliban/munkahelyen nehézséget kell okozzon. Fokozatokról beszélünk ennél a zavarnál. Jobb esetben nem kell gyógyszer.

2019. dec. 11. 14:34
 9/10 anonim ***** válasza:

Szia, régi kérdés, de remélem elolvasod és fogok tudni segíteni.


Ez eléggé adhd gyanús nekem, mindenképp érdemes lenne kivizsgáltatni. A diagnózis rettentő nagy megkönnyebbülés lenne neked!


Kérj a háziorvosodtól beutalót a semmelweises adhd ambulanciára.

Pikk-pakk megvan a beutaló, nem azzal van a baj, hanem azzal, hogy 8+ hónapos várólista van ott :D .

Ha megvan a beutaló, hívd fel a számukat, megadnak egy emailt, ahova el kell kuldened bescannelve, és jöhet a várakozás.

2020. jan. 20. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Látom már ŕégi a kérdés, de most, hogy kerestem a figyelemzavarral kapcsolatos kérdések között, megtaláltam ezt a leírást. Mintha magamról olvastam volna kérdező, ugyanez a bajom. Nagy fokú szorongás jellemzi a mindennapjaimat, sajnos így nehéz helytállni a munkaerőpiacon is, szerintem. Én mikor dolgoztam, elrontottam mindent, mert nem figyeltem, egyszerűen, ami nem érdekel, nem tudok rá figyelni, hiába szeretnék, nem megy. De ezt sehol nem értik meg. Kirúgnak, meg elkönyvelnek lustának. Egyébként én is most végzem majd el az egyetemet lassan, így talán könnyebb lesz. Mondjuj nekem a tanulás sem volt sétagalopp. Amúgy a tánctól mindig rettegtem, engem is járattak balettra, és egyszer elmentünk fellépni, totál gáz volt...jogsit én sem merek csinálni, mert egyszerre több felé is figyelni kell, és ez nekem nem megy. Egyszerre csak egy dologra tudok, van, amikor arra is alig. Ha viszont érdekel valami, úgy belemerülök, hogy észre se veszem mi történik körülöttem. A művészeteket nagyon szeretem, rajzolni, írni imádok én is. Túlmozgásos én sem voltam, inkább mindig elkalandozott a figyelmem, álmodoztam órákon, határidőkkel ki lehet kergetni a világból. Néha totál hülyeségeket csinálok, amit mások nem értenek. Régen mindenen sírtam, és ma is. Ha picit is bánt, amit mondanak, ha néha viccesen is, azon is sírok. Kicsit nárcisztikus is vagyok, én is sokat beszélek. Gyerekként mindenemet elhagytam, az irataimat, telefont, kulcsot, a tornazsák volt az aranyérmes. Általánosban minden tanévben többször is.

Érdekes volt olvasni, hogy más is hasonló gondokkal küzd, a legnagyobb bajom a szorongás és a gátlások maradtak egyébként ma is. Ez a figyelemzavar és a negatív élmények kettőse miatt van valószínűleg. Ez nagyon megnehezít mindent, tervezek pszichológushoz menni nemsokára.

2021. máj. 1. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!