Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szorongás, pánikérzet, aktív...

Szorongás, pánikérzet, aktív elfelejtés, aggodalmak a jövőre kivetítve?

Figyelt kérdés

Elmesélem dióhéjban zaklatottságom tárgyát: mikor még általános- illetve középiskolás voltam, eléggé gyerekesen viselkedtünk egymással, éretlenebbek voltunk. Most már szerencsére egyetemre járok egy sokkal felnőttesebb és szabadabb értelmiségi közegbe, de középsuli alatt nem volt ez ilyen felemelő érzés minden nap odamenni abba a gonoszfészekbe és tűrni a megaláztatásokat, visszaszólni, menekülni, az a sok dráma...

Lényegében annyi történt, hogy mint egy átlag embernél, nálam is voltak tárgyak, amikből kiemelkedő volt az érdeklődésem (ezekből jó voltam) és voltak, amikből pedig nehézségeim voltak (de ezek is a szorongáshoz és a hatalmas félelmemhez a megaláztatástól köthetőek). Volt egy óra, ahol más csoportbeosztáson voltam egy másik osztállyal gimiben, és volt egy csaj, aki szerintem igencsak szorongó típus volt az ő saját nagy problémáival, hogy valami neki nem megy. Egy szó mint száz, nekem ment az a tárgy (én voltam belőle a legjobb), de neki meg nem ment. Egyszer csak azt vettem észre, hogy ordibál velem/rólam, elhord engem minden szarnak és kibeszél. Fenyegetett is engem, és féltem, hogy megver mert olyanokat mondott, hogy "Beb*szom a pofáját". Tudom, jobb lett volna ilyen helyzetbe, hogyha visszaszólok, vagy kiállok magamért, de a veréstől való félelem sakkban tartott és az is, hogy ha tényleg megver, nem akartam volna pont magam köré (full átlagos, soha nem feltűnősködő lány, aki soha nem kereste a bajt és konfliktusokat) egy esetlegesen kialakuló igazgatói ügyet.

Most már 3 év telt el azóta és azóta egyetemista vagyok. Tudom, le kéne már zárni és nem foglalkozni vele, de nem megy. Még mindig zaklatottságokat érzek múltbéli lezáratlan traumákkal szemben.

A jó dolog az az, hogy tanultam belőle, és ha legközelebb ilyen hülye emberekkel van dolgom, csak otthagyom őket, letiltom őket, vagy megmondom nekik hogy nekem erre se időm, se szükségem. De akkor és ott nem állt fenn ez az opció, mert mint már mondtam nem tudtam középsulit váltani (így is 3X váltottam középsuli alatt és a legutolsó gimimben Anyáék már megmondták, hogy nem válthatok többször) és a csajt ismerve nem akartam vele beszélgetni erről és semmi jó nem sült volna ki belőle, hogyha visszaszólok, a tűrés maradt az egyetlen opcióm.

Nem tudom hogyan felejthetném el, néha még mindig eszembe jut.. És félek, hogy újból ilyen helyzetbe kerülök, mikor tudom, hogy már nem fogok, mert már egyetemista vagyok és nem vagyok olyan szinten összezárva senkivel sem...

Mit tehetnék? Nem fogok elmenni pszichológushoz, sem pszichiáterhez, nem hiszek abban hogy majd ők jobban tudják megoldani az én dolgaimat, nincs türelmem vadidegen emberekkel beszélgetni a magánéletemről és nincsenek velük jó tapasztalataim



2020. márc. 26. 13:25
 1/7 anonim ***** válasza:

Erre azért nehéz mit írni, mert te is tudod, hogy ezen vagy pszichológus tud segíteni, vagy olyan ember, aki átélt ilyet vagy haosnlót és túllépett rajta. Nem tudom: mit takar az, hogy nincsenek jó tapasztalataid ilyen szakemberekkel. Elmentél egyszer-kétszer és "nem vált be"? Esetleg a stílusát nem találtad megfelelőnek? Minden szakmában vannak jók és rosszak, valamint a lelki dolgok is nehézzé teszik ezt, nem mindenki tud mindenkivel együttműködni, együtt dolgozni, egy hullámhosszra kerülni.

A lelki dolgok lassúak, van hogy fél év, egy év míg változást érzel például.

2020. márc. 26. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Iskolai bántalmazás, kiközösítés vissza-visszatérő kellemetlen emlékeitől szenvedek én is, így közel negyven évesen (bizony-bizony), az érzésvilág időtlen és irracionális, én tudom, hogy a pszichológus tud segíteni, ha a megfelelőt megtalálod. Ha egyedül nem tudod lezárni a múltat, kérj segítséget. Maximális jószándékból írom. Én tudom, hogy tud segíteni, mert tapasztalom.
2020. márc. 26. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Én meg sajnos tudom, hogy nem tud segíteni, mert már vagy 35 különböző szakembernél jártam, volt akinél több mint 2.5 évig jártam és nekem NEM segített.

Mint fentebb is írtam, nem hiszek benne, nem bízom idegenekben és nem szimpatikus nekem maga ez a szakma, hogy majd egy idegen ember jobban tud alkalmazkodni helyettem és jobban belelát a dolgaimba...

De nem akarok erről vitát nyitni, nem kell engem meggyőzni. Nincs szükségem emberekre, hogy megmondják nekem a nézeteim hibásságát az ő nézőpontjukból

A kérdésem tehát marad: KONKRÉTAN miket tudok tenni ezek ellen az érzések ellen?

2020. márc. 26. 13:58
 4/7 anonim ***** válasza:

Értem, elnézést, nem volt szándékomban semmiről meggyőzni.

Tehát akkor konkrétan: kognitív viselkedésterápiának utánaolvashatsz és ezt alkalmazhatod magadnál, például gondolat-stop technikák, valamint annak tudatosítása, hogy ha múltból kellemetlen gondolat jön fel, akkor gondolsz valami másra és azt mondod: "erre a gondolatra nincs szükségem, mert nem hasznos, csak rosszul érzem magam miatta".

Gondolatnapló, sématerápia, kognitív viselkedésterápia, mindfulness, ezeknek utánanézhetsz.

Könyvek: Trauma és Gyógyulás, Szavakkal verve

E videó nagyon hasznos lehet (sokakat, nagyon sokakat érint, ha gondolod nézd meg és gondolkodj el a tartalmán):

[link]

2020. márc. 26. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"már vagy 35 különböző szakembernél jártam,"

Csak nem a megfelelőknél, kérdező! Neked ugyanis nem agykurkászra van szükséged, hanem valakire, aki megtanít, hogyan hozd helyre a bélflórádat. Bármilyen hihetetlen is, az a mintegy 800 billió (!) baktérium, ami a beleidben lakozik, az irányít szinte minden életfolyamatot,

és a legújabb felfedezések szerint a kb ugyanennyi neuron alkotja a bél-agy tengelyt, állandó oda-vissza kapcsolatot teremtve. Ezek a bacik vitaminokat, enzimeket, hormonokat termelnek, védik a bélfalat, megszűrik, mi kerülhet át a véráramba, és mi nem. Ha helytelenül táplálkozol (márpedig manapság mindenki ezt teszi, aki nyugati étrenden él), egyes fajok kipusztulnak, helyüket más, esetleg patogén törzsek veszik át, s az beláthatatlan következményekkel jár. Pl a dopamin 50, a szerotonin 90 %-át ezek a bacik termelik. Ha kipusztul (megritkul) a Dialister, illetve a Coprochoccus törzs, az depressziót kreál. Azzal ugyan hiába rohangál bárki pszichológustól pszichológusig, hiába eszi nyakló nélkül az antidepresszánsokat, borítékolható a kudarc.

2020. márc. 27. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Wow köszi!


És ennek hol és hogyan tudok utánajárni, hogy nekem milyen problémám is van az emésztésemmel?

Gondolom nem csak egy sima vérvétel, mert olyanon már voltam és semmit nem mutattak ki

2020. márc. 28. 11:29
 7/7 anonim ***** válasza:
Ezt sajnos az orvosi protokoll ma még nem tartalmazza. Egyféleképpem tudsz tenni ellene, ha MINDEN téren rendbe teszed a táplálkozásodat. Első lépésben elhagyhatod a műkajákat, és helyettük sok növényi rostot viszel be. Kovászolt kenyeret eszel, az olajokat kiiktatod, és állati zsiradékot használsz. Ha ezeket meglépted, folytatjuk.
2020. márc. 28. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!