Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy tudom kontrollálni a...

Hogy tudom kontrollálni a dühömet?

Figyelt kérdés

Elég komplex a problémám.

Több dologban szeretném a segítségeteket kérni.

4 fő problémám van amit ki is fejtek.

Ha van egy kis időd olvasd végig.

Rólam:

21 éves vagyok, egyedül élek.

Nagyon sokat, sőt néha úgy érzem hogy túl sokat gondolkodom. Mindent túlgondolok, legyen az egy probléma/-ám vagy teljesen jelentéktelen dolgok

(mint például egy szó eredete).

Gyerekként nagyon sok trauma ért. Elhunyt anya, alkesz apa, bántalmazás (fizikai és érzelmi/"mentális" is egyben).

Alapból egy visszahúzódó gyerek voltam, sosem éreztem hogy lennének barátaim (pedig voltak) vagy bárki akivel beszélhetnék.

Az egyetlen ember akivel meg tudtam osztani bármit, meghalt 13 születésnapomon. Ez volt az anyám.

Nagyon sok időbe telt mire megtanultam szocializálódni. Mivel ahogy írtam nagyon sokat gondolkozom, így ezt is egyedül oldottam meg.

Arra a felfedezésre jutottam hogy ha mindenkiben megtalálom a rosszat attól nekem önbizalmam lesz az emberekkel szemben. Most van önbizalmam,

barátaim, viszont úgy érzem ezt túltoltam és arrogáns lettem. Próbálok rá figyelni de már nem tudom visszafogni. Ez lenne az első dolog amiben segítséget kérnék.

Mivel kiskoromban teljes mértékben antiszociális voltam, nem tanultam meg beszélni. Nem tudok párbeszédeket lefolytatni senkivel. Nem tudom miért, egyszerűen képtelen vagyok rá.

Nem találom meg a megfelelő szavakat, sőt amikor tudom hogy mit akarok mondani akkor sem jutnak eszembe a szavak.

Nem tudok miről beszélni mert nem érdekel semmi és senki. Ez így durva, de így érzem.

Nincs hobbim. Nincs semmi ami érdekel hosszab ideig. Azt sem tudom mit kezdjek az életemmel. Ezekután miről tudnék beszélgetni, véleményt mondani?! Pletykákat utálom. Felesleges "információ". Csak fecsegés.

Semmi értelme nincs. Mivel ahogy írtam nem érdekel senki, így nem tudom őszintén megkérdezni hogy mi van vele, hogy van a család mert tök feleslegesnek érzem, mert nem érdekel.

Az összes ilyen látszat beszélgetést, cselekvést mélyen gyűlölöm és megvetem. Amikor tőlem kérdeznek ilyeneket akkor is nagyon nehezen válaszolok rá mert kétlem hogy bármi értelme lenne elmondani.

Pedig a legtöbb beszélgetés erről szól mert senki semmit nem tud rólam és semmi másról nem tudok beszélni.

Tehát ezügyben az a kérdésem hogy mit tehetnék? Hogy léphetném meg ezt a semmilyen állapotot?

A következő pedig a fenti kérdéssel függ össze. Nem tudom kezelni a dühömet. Amit érzek ilyenkor: Elönti az agyamat a vér, azonnal ököllel kell ütnöm valamit/bármit, elkezdek zihálni, nem kapok levegőt, szédülök és sírógörcsöm van.

Sokszor "ölni" is képes lennék ebben a pillanatban. Persze amúgy sosem tenném meg.

Míg otthon éltem ez nagyon sűrűn megtörtént, mostanában egy online játék miatt leginkább. Én is tisztában vagyok vele hogy butaság és mégis megtörténik.

Ez az egy "hobbim" van. Egy ko-operatív játékkal játszom ahol 4 másik emberrel együtt kell dolgozni. Amikor azonban úgy érzem hogy ők tesznek a játékra az nagyon felbőszít.

Fogalmam sincs hogy miért, ez csak egy játék ami kikapcsolódásra van tervezve, és ők is éppen ezért játszanak. Én viszont nem tudom elengedni magam.

Amikor megtörténik a robbanás (ahogy én nevezem) ütök, török kiabálok egyből. Ha látnám magam abban a pillanatban lehet hogy egyből beutalnám magam egy elme-gyógy intézetbe.

Ez legtöbbször lecseng 5-10 perc alatt és kiheverem, de van hogy az egész napomat, estémet meghatározza.

Tehát ebben is segítséget kérnék. Eddig egyedül az segített ha hulla fáradt voltam ilyenkor és nem volt erőm örjöngeni. Próbáltam kifárasztani magam futással, edzéssel de csak akkor sikerült ha semmi energiám nem maradt.

Kerülni is próbáltam az olyan dolgokat amik ezt kihozzák belőlem, de otthonról csak most sikerült elköltöznöm (így apám kilőve[sajnos csak átvitt értelemben]), a játékot meg

nem tudom elngedni mert ez az egy dolog van ami lefoglal.

Hogy tudom kontrollálni magam, vagy jobban kezelni az indulataimat ilyenkor?

Az utolsó pedig a bizalom. Úgyérzem mióta ő elhagyott, senki másban nem tudok megbízni, magamhoz közel engedni. Egyedül élem a napjaimat és semmi célja az életemnek.

Nagyon szeretnék egy családot a későbbiekben, de nem így. Nem szeretnék egész életemben egy érzelmi roncs lenni. Hogy tudnék nyitni az emberek felé ilyen értelemben?

Nem csak a lányok felé, akár csak egy barát felé is. Nagyon sok barátom van de senki nem tud rólam semmit. Ők "haverok". Senki sincs akit érdekelnének a problémáim. Ha mégis,

úgyérzem nem értene meg ha elmondanám sem.

21 éves vagyok és nincs senkim. Sosem volt. Nem is lesz. Még a saját testvéreimet sem tudom közel engedni magamhoz.


Én ezt fejtettem meg magamból. Sokszor gondolkoztam pszihológuson vagy pszihiáter tudomisén, de nem tudom rávenni magam. Illetve gondolom az pénzben sem karcsú.

Mindig úgy gondolok magamra mint a saját magam "elme doktora" ezért próbálok mindent elhatárolódva az érzéseimtől elemezni, de megakadtam. Talán túl sok, talán rossz úton járok, de már teljesen tanácstalan vagyok.


Várom a segítséget.

Köszi hogy végigolvastad.


ui.: Mivel elég sokáig írtam és közben gondolkoztam sokat, valószínüleg nem egybefüggő az egész szöveg és sok hiba van benne mind nyelvtanilag mind gondolatmenetileg, ezért bocsánatot kérek. Azthiszem mindent leírtam ami a fejemben volt.



2020. ápr. 1. 22:14
 1/5 Vénlány válasza:
62%
Nagyon jól írsz! Jól és érthetően fogalmazol! Bajban vagy! Pszichiáter nélkül nem fog menni! Keress valakit aki hozzáértő! Hidd el tud segíteni!
2020. ápr. 1. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Először is gratulálok! Főleg, hogy ilyen őszintén le merted írni a gondjaidat, gondolataidat. Erre a legtöbb ember alapból nem képes. Azért is gratulálok, hogy szinte hibák nélkül, teljesen érthetően kiírtál ide egy hosszú szöveget. A sok, magát rettentő okosnak képzelő ember két mondatot nem tud leírni nyolc hiba nélkül.

Jól sejted, hogy most a gyermekkorban kimaradt szocializáció hiányát érzed. Beszéd, viselkedés, gondolkodás. Ezeket ugyanúgy meg kell tanulni, mint pl egy idegen nyelvet. Engem nem tanított senki finnül, ezért nem is tudok finnül egy kuma szót sem. A jó hír, hogy meg tudnék tanulni, ha akarnék. Ez rád is vonatkozik. Ha akarsz, meg tudsz tanulni társaságban viselkedni, beszélni, stb. Namost. Az itt a kérdés, hogy akarsz e, van e miért. Írod, hogy igen. Akkor pont úgyanúgy el kell kezdeni tanulni a szocializációt, mint egy idegen nyelvet. Olvasni, gyakorolni, fejleszteni magad. Simán sikerül, de kitartás, és türelem kell. Hasonló helyzetben voltam pár éve egy betegség miatt, kb a boltba nem tudtam hogyan kell elmenni. Nekem nem nulláról kellett megtanulni, hanem újra felfrissíteni a régi tudást. Ez 2 évembe került, és nehéz volt.

Pszichológus. Tud segíteni, de nem fogja érdekelni a problémád a szakmai résznél tovább. Szóval nem lesz a barátod, nem is akar az lenni. De használható technikákat tud mondani. Jó szívvel ajánlom még az olvasást. Persze főleg pszichológiai témákat, nem a Preadtor 2. részét.:)

A "leveledet" olvasva azon gondolkodtam, hogy ha a mostaninál is kutyább világ lesz, akkor lehet, hogy te leszel a nyerő, túlélő. Nézd meg a Mad Max film 1-2-t, ha ráérsz. Soha ne mondd, hogy soha. Ezt a mostani agyaddal gondolod így, de az agy plasztikus, folyamatosan változik. Évek vagy akár hónapok múlva sem így fogod látni a dolgokat.

Sok sikert kívánok!

2020. ápr. 1. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm az eddigi válaszokat.

2. Válaszoló; Gondolkodtam a pszihológiával foglalkozó könyv olvasásán ,mert érdekel a dolog és többet szeretnék tudni a témában annál amit én megtapasztaltam. Sok elméletet gyártok a fejemben de sosem tudom hogy van-e bármi igazság benne. Az hogy ez csak ideiglenes, nem hiszem. Ezek nem most kialakult problémák. A probléma mindig is megvolt, csak most jutottam el oda hogy nagyjából átlátom az egészet. A kiírt kérdésem pontosan ennek a végeredménye. Azthiszem felismertem a problémáimat és azok gyökerét. Ha igazam van akkor ezt a 4 problémát kéne megoldanom hogy mentálisan rendben legyek. Muszáj lesz mert megpróbáltam továbblépni mindezeken, mondván hogy; “Az emberek nagy része boldogan él úgy hogy elfogadja magát a problémáival együtt”, de én folyamatosan falakba ütközök és tudom hogy ezek tehetnek róla.

Tehát megpróbáltam szönyeg alá söpörni őket, de kimásztak és körbefontak.

Félreértés ne essék, tudom hogy a pszihológus nem gyógyít meg hanem csak elemez és utat mutat. Szerintem az elemzést elvégeztem de nagyon szívesen meghallgatnám egy szakember véleményét is hogy tudjam jó úton járok-e illetve hogy megmondja hogyan tovább. Akár mások bevált módszereit alapul véve elindulni valamerre. Akár egy könyv ami segíteni tud. Ismersz ilyen könyvet esetleg?

A Mad Maxet holnap megnézem.

2020. ápr. 2. 01:09
 4/5 anonim ***** válasza:

Elakarod venni a kedvét a jövőtől!

Bár jó film de most???

2020. ápr. 2. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Szerintem amit átéltél az alapján teljesen normális, hogy így érzed magad és dühös vagy. Neked is járt volna a szülői szeretet és törődés és normális család. Szerintem emiatt vagy dühös nem a játék miatt. Az csak kihozza a feszültséget. Mindenki dühös és ha elfolytod az megbetrgít így jobb hogy kijön még ha ijesztő is. Nem kéne ennyire megijednek ettől. Nagyon valasztékosan fejezed ki magad. Szerintem semmo gond nincs a mondatalkotásoddal. De ha úgy érzed bem eleg jó azt javaslom olvass sokat és ezáltal fejlődni fogsz. Ha az ember sokat van egyedül sokat gondolkozik magába fordul és bánatos lesz. Ezt élem meg én is. A szüleid elvesztése miatt nem tudsz kötődni és közel engedni sem senkit és nem is bízol senkiben mert tudat alatt félsz a csalódástól. Szerintem nincs akkora önbizalmad mint hiszed. Inkább védekezési stratégia hogy a rosszat keresed a másikban. Az hogy nem érdekel senki szerintem szintén nem igaz. Csak ez is egy védekezés. Így könnyebb. Nem azt mondom hogy nem mondasz nekünk igazat hanemhigy legbelül tudat alatt ez nem így van. Hisz tenis írod hogy családra vágysz csak a dac és elutasítás megvéd most a magány okozta fajdalomtól. Szerintem nyitnod kéne ami nem egyszerű. De fiatal vagy így van időd gyakorolni. Gyakorolj. Találkozz minél több emberrel és néha próbáld elmondani mi van veled annak aki kérdezi. Azt mondod senkit nem érdekel. Nem hiszem hogy így van. Van akit nem érdekel van akit meg fog. Ki sem próbáltad. Próbalj ki minél több dolgot. Kiallitas, koncertek, kirandulás, rajzilás, fotózás, főzés, utazás, bicuklizés, barlangászás.....csak néhány példa. Hátha valamelyik mrgtetszik és a hobbiddá válik és tudaz célokat állítni magad elé. Ez fontis lenne. Ha egyedül élsz tanulni is elkezdhetnel valamit hogy legyen olyan jövedelmed amiből meg is tudsz élni. Sajnos nincs más megildás mint a nyitás es gyakorlás. Mert egyedül nem lesz jobb. Nem lesz könnyű de nem is hajt a tatár. Haladj szép lassan a saját ütemebden. De kezdj bele mert a világ sajnos nem fog bocsánatot kerni tőled. A beszelgetések meg tudom milyen unalmasak rusnak lenni a közhelyek. De ha végre érdekelni fog valami akkor irányíthatod is témát de ehhez is el kell indulni valamerre. :)
2020. jún. 2. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!