Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez Tourette szindróma lenne? 19/F

Ez Tourette szindróma lenne? 19/F

Figyelt kérdés

A helyzet az hogy nekem már gyerekkorom óta vannak szokásaim, amiket gyakran ismételgetek. A legjellemzőbb tic szerű szokásaim mindig ilyen mondások voltak.


Ha hallottam valahol egy szót vagy mondatot ami úgy megragadott, mindig megszoktam hogy azt ismételgetem, leginkább egymagamban, de hangosan, sokszor teljesen oda nem illően.


De egyébként ezek a mondatok amiket mindig ki is mondtam, sokszor ha pl magamban gondolkozok (nem hangosan) ezek a mondások akkor is eszembe jutnak és a fejemben is "mondom" őket olykor. És ez így van gyerekkorom óta, mindig van kb 5-6 dolog amit gyakran mondogatok és ezek mindig változnak, átszokok egyikről a másikra.


Emellett voltak régebben mozgási tic-jeim is, amikre rászoktam, de azokból szerencsére már kinőttem, bár amúgy sem voltak súlyos dolgok, de például videón visszanézve nem mondanám teljesen normálisnak. (Azok sem rángatózások, pl olyan volt, hogy ha nevettem, akkor két ujjal letakartam a szememet, illetve sokszor arra éreztem késztetést hogy a pólómat a mellkasom közepénél megfogjam és ilyen körkörös mozdulattal.)


Amikor először olvastam a tourette szindrómáról, kicsit magamra ismertem, de aztán rákerestem más emberekre akiknek van, és láttam eléggé súlyos eseteket is akik teljesen szabálytalan rángásokat csináltak, stb, és kicsit emiatt kételkedtem, mert nekem ennyire súlyos dolog sosem volt.


Aztán olvastam hogy eléggé széles skálán terjednek a tourette-s tünetek, és elvileg komplex ticek közé tartozik az hogyha valaki mondásokat ismételget, szóval ez is ticnek nevezhető, nem csak a rövid morgások, stb. (amik nekem sosem voltak, mindig csak komplexebb mondásaim voltak)


Fiatalabb koromban, mindig rám szólt anyám is és a testvéreim is hogy "ne mondd már mindig ugyanazt!" és azt hitték direkt csinálom, és direkt akarom idegesíteni őket, egyáltalán nem értettek meg engem, bátyám sokszor bántott is miatta (nem túl dúrván, inkább testvériesen, a vállam megütötte hogy hagyjam már abba és erőszakkal akarta visszafolytani belém.)


Ha akartam vissza tudtam őket fogni, de sokszor ha el lazultam és nem figyeltem magamra, észre sem vettem hogy megint mondom őket.


Anyám régen azt is mondta, hogy ez biztos azért van mert nem tanulok és csak a hülyeség megy a fejembe hogy valami betöltse a fejemet. Azóta változtak a dolgok, és a szakmám miatt eléggé sokat olvasok, és tanulok és használom is a fejemet, mégis megmaradtak ezek a mondások, szóval ez a teória teljesen kilőve, teljesen logikátlan az egész..


Bár meg nem értették otthon, viszont már azért elég jól eltűrték, néha azért rám szóltak hogy idegesítő vagyok, de nem volt különösebb probléma belőle.


Nekem nem okoz nehézséget ez az egész a mindennapokban, tudok hivatalos helyeken emberien viselkedni ahogy kell, inkább ezek a mondások akkor jönnek elő hogyha egyedül vagyok, vagy hogyha olyan emberrel aki előtt oldott vagyok.


Viszont több társaságban nem igazán tudnak engem elfogadni, például iskolában is volt pár ember aki nem fogadott el miatta, azt hiszik direkt csinálom és ezzel akarok viccesnek tűnni, holott egyáltalán nem, pont lesz.rom hogy mennyire vagyok vicces.


Viszont az tény hogy magamat el szórakoztatom vele, általában akkor jönnek elő a ticek amikor jól érzem magamat.


Ez nekem nem egy kényszer, amit a testem csinál magától, inkább úgy mondanám hogy ezek a fejemben vannak benne, és részét képezik a mindennapi gondolkodásomnak, azért mondom őket mert a fejemben vannak.


És sosem volt az hogy erről az egészről le tudtam szokni, maximum átszokni tudtam más szóra.


Ami miatt szerencsésnek érzem magam, hogy van egy réteg aki teljesen elfogad, bár nem értik az egészet ők sem, viszont feltétel nélkül elfogadják hogy én ilyen fura vagyok és hülyeségeket beszélek néha, vannak akik pont ezek miatt kezdtek megkedvelni, mert szerintük nem mindennapi viselkedés.


Volt olyan is hogy már mondták nekem hogy rég találkoztak velem, és már hiányzik nekik a hülyeségem.


És azt tapasztalom hogy sokan, akik jobban ismernek, intelligensnek is tartanak és felnéznek rám, még annak ellenére is hogy tudják hogy ilyen kattos vagyok.


Tehát összességében én teljesen elfogadom magam, és teljesen jól vagyok így, viszont érdekel hogy ez tourette szindrómának számít-e vagy sem.


Illetve sokszor van egyébként hogy random túlpörgök, és olyankor nagyon gyorsan jár az agyam és szinte nem is bírok egy helyben ülni, nem tudom ez tourette-s tünethez tartozik-e, mert ezek nem tic-ek, de ilyenkor is rengeteget beszélek, ha egyedül vagyok akkor is, és teljesen izgága vagyok. Ezt szerencsére jól tudom munkában hasznosítani mert ilyenkor vagyok a legproduktívabb, bár kívülről eléggé hülyén nézhet ki, mert amikor túlpörgök, a ticek többsége is előjön.



2020. júl. 15. 23:40
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Igazából neurológiai vizsgálat tudná kideríteni, hogy ez Tourette-e vagy sem. Annyit biztosan tudok, hogy a diagnózis felállításához az kell, hogy legalább egy vokális és egy motoros tic együttesen legalább egy évig fennálljon. Érdemes lenne felvenni a kapcsolatot a Magyar Tourette Szindróma Egyesülettel. Van honlapjuk és FB-oldaluk is.
2020. júl. 16. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, Tourette, de lehet sima kényszerbetegség is, ami ha jól tudom gyógyítható, jó lenne szakemberhez fordulni vele.
2020. júl. 16. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy tourette, de nem biztos. Én is az vagyok valószínűleg, vár nálam pislogások, kisebb grimaszolások meg morgások vannak. A vokális részét társaságban könnyebben tudom visszatartani mint a motorikust, bár ha nagyon akarom el tudom fojtani, de a késztetés megmarad. Gondolom te is szoktad érezni azt a bizonyos"kell" érzést belülről, aztán ha túl vagy rajta, kicsivel jobb. De nem sokáig. Én az enyhe és a mérsékelt kategória közé sorolom magamat. Elég stigmatizáló a dolog, de a te esetedben úgy néz ki jobban elfogadják, vagy hóbortnak nézik, mint az enyémben, néha kapok megjegyzéseket, hogy miért csinálom ezeket stb. Ami persze még jobban frusztrál, és kellemetlenül érzem magamat, bár nem hibáztatom őket, a társadalom, de még az orvosok nagy része sem nagyon tud arról, hogy ez az elváltozás egyáltalán létezik. Reklámozni meg értelem szerűen nem szeretném ezt, azzal, hogy kis biosz órát tartok mindenkinek aki megjegyzést tesz rám, mert úgy érzem, ezzel sokkal jobban megbélyegzem magam, és felvállalom a társadalom pecsétjét. A legjobb lenne megszüntetni és elfelejteni azt, is hogy valaha ilyeneket csináltam. Pont ezért tartok attól, hogy elmenjek orvoshoz, mert nem tudom, hogy tisztában van e a dolog létezésével egyáltalán az orvos, aztán nehogy félrekezeljen, vagy kapjak ilyen- olyan leszedálást a pszichiátrián. Sajnos sok ilyet hallottam már. Egyébként megdöbbentően gyakori, életem folyamán eddig kb. 3 emberrel találkoztam, akiről azt mondanám, hogy valszeg tourettes. Én sem tudom egyébként sokszor visszatartani, van hogy csak jönnek. A legfrusztrálóbb, amikor teljes csendben kell lenni és sokan vagyunk. Ekkor a legnhezeb a dolog. Az a baj, hogy azokon kívül, akik csinálják, nem túl ismeretes a dolog, valamint, hogy kimondott gyógyszer sincs rá, csak egyéb pszichiátriai gyógyszerek, amik esetenként erre is hatásosak, de Isten tudja, hogy nem kap-e az ember a mellékhatások miatt valami súlyosabbat. Pszichológiai kezelés, viselkedésterápia, beszélgetés is lehetséges, hogy könnyíthet a dolgon, de mint mondtam, nagyon sokan még az orvosok közül sincsenek tisztában az egésszel és inkább fognak rá valami pszichiátriai rendellenességet, holott közel nem az. Egyébként sok mindenben magamra is ismerek, eddig még nem volt elég lelki erőm ahhoz, hogy "kezeltessem magam" :D Szintén 19f
2020. aug. 1. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!