Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Megbolondultam vagy valami...

Megbolondultam vagy valami "képességem" lett?

Figyelt kérdés
Mostanában egyre több tárgyat tudok "szagolni". Rá nézek pl. a távirányítóra és a szeder illatát érzem a fejemben. Ma pedig nézegettem táskákat és találtam egy tökéletest, ami erős rózsaszín volt pár cseresznyével mintázva és a semmiből éreztem erősen a cseresznye illatot. Mintha ott helyben szagoltam volna. Pirosnál pedig a banánt érzem. Megbolondultam vagy létezik ilyen "rendellenesség" hogy szagokat érzünk tárgyakon aminek nincs semmi szaga csak a fejedben van. De szó szerint érem az illatokat mintha ott előttem lenne egy cseresznye, vagy bármi. Van ennek valami neve? Ez a cseresznyés dolog kicsit megijesztett, erősen éreztem az illatot. Másnak is van ilyen? Nem minden színnél vagy tárgynál van ez. 23L

2020. aug. 21. 04:11
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nincs ebben különös, persze a racionális gondolkodásunknak az, de simán csinál ilyeneket az agy. Ezért tesznek sok ételbe színezéket: ha a szemed színt lát, az agyad "hozzágondolja" az ízt is. Nem én olvastam, csak valaki mesélt egy kísérletről, ahol a különböző színűre festett tejeket gyümölcsízűnek azonosították az emberek.


Szóval a cseresznyés eset simán érthető. A többinél, mikor nincs ilyen közvetlen forrás, mint az odarajzolt cseresznyék, az lehet, hogy valamit odaképzelsz, és mivel már magad is hiszel benne (vagy az első alkalommal véletlenül) egyre erősebben képzeled el a szagot.


A válaszomnak például egy enyhe fahéj illata van, nem? (Na jó, itt nem biztos, hogy működik, a kék szín miatt kevésbé asszociálsz ízekre elvileg, legalábbis a kísérletben talán ez jött ki.)

2020. aug. 21. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Kísérletezz! Szagoltasd meg mással is, hátha tényleg olyan illata van! Utána kösd be a szemed és kérj meg valakit, hogy tartson az orrod alá mindenféle tárgyakat, ki tudod-e választani, hogy melyik volt pl. a távirányító? Meg ilyesmi.
2020. aug. 21. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
56%
Szerintem valami felebresztette a szaglasodat. Volt nekem is hasonlo. De nekem az volt hogy erosebben ereztem az illatokat. Pl a bana ami a szobaban van messzirol megcsapott, vagy egszercsak elkezdtem illatokat erezni a kocsiban a sutispapir illatat, vagy fekszem az agyban es megcsap a kolasuveg illata. Ezt ugy hivjak SenzORR :D
2020. aug. 21. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Elkepzeltem egy citrom illatat es sikerult. :)
2020. aug. 21. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Esetleg a szineztézia valamelyik tipusa? Ez csak úgy beugrott, de nem vagyok benne biztos, ha valaki ért hozzá javítson ki nyugodtan.
2020. aug. 21. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
5-ös nekem is ez ugrott be de nem tudom melyik, mert külön így hogy melyik típus lenne ez nem találtam meg :(
2020. aug. 21. 16:16
 7/9 anonim ***** válasza:

Auralátás[szerkesztés]

Már régen felfedezték az auralátást az ezoterikusok. A jelenséget energiarezgések látásával magyarázták, és magyarázzák még ma is. A tudományos kutatások szerint azonban nem különböző energiarezgések észleléséről, hanem a külső jegyekből tudat alatt kikövetkeztetett hangulatokon, érzelmeken, személyiségjegyeken alapuló szinesztéziáról van szó.[34]

A különböző leírások szerint a színek különböznek az egyes leírásokban: mindenkinél más a színek és az aura egyes rétegei közötti kapcsolat. Léteznek továbbra tapintáson, vagy más érzéken alapuló auraképek is. Az észlelés csak bizonyos körülmények között, nyugodt lelkiállapotban jöhet létre. Gyakran az észlelés nem jelenik meg, és nem a külvilágban látható. Mindezek arra utalnak, hogy szinesztéziáról van szó.[35]

2020. aug. 21. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Kimondott szavak vagy beszédhangok ízérzetet váltanak ki.

James Wannerton: „Ha szavakat vagy beszédhangokat hallok, olvasok vagy artikulálok, akkor akaratlanul is ízt érzek a nyelvemen. Ezek nagyon specifikusak, soha nem változnak, és mindig is ilyenek voltak, már amennyire vissza tudok emlékezni.”

Jamie Ward és Julia Simner áttanulmányozta ezt a típust, és úgy találta, hogy ezek az ízek a kisgyermekkori ízélményekre mennek vissza.[32][33] James Wannerton számára például nincsenek kávé vagy curry ízű szavak, bár felnőttként rendszeresen fogyasztja ezeket. Viszont érzi olyan régi édességek és gabonapelyhek ízét, amik már nem kaphatók.

Jamie Ward és Julia Simner szerint ezek az ízek sokkal inkább a beszédhangokkal, mint a betűkkel állnak kapcsolatban. Például James Wannertonban a /I/, /n/ és az /s/ hangok mentolízt váltanak ki. Más hangokkal kevés a hasonlóság; az /f/ hang szörp ízű. Megmutatták, hogy a /k/ hanghoz tojásíz kapcsolódik, akár c, akár k, akár ck, akár x jelöli. A szó jelentése szintén belejátszhat az ízbe, így az ételeket megnevező szavak íze ugyanaz, mint az általuk megnevezett ételekké

2020. aug. 21. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A Pirosmogyorós íze megvan?
2020. aug. 21. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!