Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan lehet valakiről úgy...

Hogyan lehet valakiről úgy elmeorvosi szakvéleményt kiállítani, ha nagy valószínűséggel elmebeteg és veszélyes, de megtagadja a vizsgálatot, kezelést?

Figyelt kérdés

Párom húga valószínűleg több mentális betegséggel küzd (súlyos borderline, pszichopátia, dependencia, hallucinációk, tévképzetek), a saját anyját és a környezetét fenyegeti, bántalmazza.

30 éves, nem tudja magát eltartani, tartós munkája sosem volt, az anyja pénzéből él (mi magunk nem értjük, hogy miért tartja el a felnőtt lányát).

A lánynak van fizetve egy albérlet, most elfogalta az anyja lakását, ennek ellenére, nem lehet kitenni. (Ha rajtam múlna odamennék és kirángatnám, de nem az én közvetlen családom.)

A gond az, hogy a környezetére is veszélyes, tartok tőle, hogy bajt csinál. Pszichológus, pszichiáter lett volna neki fizetve, nem hajlandó elmenni, mert nincs betegségtudata.

Bár szeretném kizárni az életünkből, a párom félti az édesanyját a húgától, amit megértek, és szeretnék segíteni, de tanácstalan vagyok.

Tudom, hogy valakit nem lehet bezárni/gyámság alá helyezni az akarata ellenére, főleg, ha megtagadja a vizsgálatot, de hátha valaki volt már hasonló helyzetben/ tudja, ilyenkor mi az eljárás? Van valaki, aki pszichológus/ pszichiáter és tudna tanácsot adni? Évek óta tart ez az állapot és egyre rosszabb, úgy érzem, én sem bírom már tovább.



2020. nov. 18. 22:06
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
12%

súlyos borderline, pszichopátia, dependencia, hallucinációk, tévképzetek


Szuper, diagnosztizáltad is... Imádni fogják, ha így viseld szakemberhez, hogy ezt közlöd.

2020. nov. 18. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim válasza:
78%

Nem mennek oda a helyedben konkretan. Es nem vinnem oda a gyerekeimet sem.


Nem foglalkoznek vele. Ez a megoldas. Mindenki gondjat nem veheted a valladra! Mindenki bajat nem oldhatod meg es jatszhatod a megmentot mikozben a Te eleted is megy es Te is 1x vagy fiatal. Foglalkozz a paroddal konkretan. A sajat eletetekkel. Nem eltek egyutt veluk. Akkor nem is kell elviselned oket!!

2020. nov. 18. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
82%

Itt lehet pszichoógusoknak, pszichiátereknek írni.

Kérhetsz tőlük véleményt:

[link]

[link]

(több szakterületen is lehet kérdezni, pszichiáter/pszichológus is van)

2020. nov. 18. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
90%

Ha egyszer komolyabb bajt csinál, akkor lehet kényszergyógykezelni. Addig nem. Az ilyen diagnózisok felállítása szakember dolga, maximum annyit állapíthatsz meg, hogy vannak olyan tünetei, amik ezekre a betegségekre jellemzőek.

Amíg nem csinál semmi kirívót, ami dokumentálva van, addig tehetetlenek vagytok.

2020. nov. 18. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Első válaszoló: Ezeket a dolgokat nem én mondtam, hanem a párom édesanyja járt egy időben a lánya miatt pszichológushoz, ő mondta, hogy valószínűleg többrétű a probléma, és ezekre gyanakszik.

Második válaszoló: Egy ideig megpróbáltuk kizárni az egészet, de a párom anyukája meg a fiára támaszkodik, elvárja, hogy mindent ő oldjon meg. Én nyugodt életet szeretnék magunknak, csak ez az ő családjából senkit sem érdekel.

(Egyébként a mi családunkkal nem találkozhat a lány, féltem a saját közvetlen családomat, de nem lehet így élni.)

Harmadik válaszoló: Köszönöm, megpróbálom, remélem ott is lehet anonim módon írni :)

Négyes válaszoló: Édesanyám is ezt mondta sajnos, de muszáj valamit lépni, nem bírom tovább és a párom sem.

2020. nov. 18. 22:33
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudsz mit lépni, akarata ellenére csak az öngyilkosokat lehet kezelni, vagy ha rendőrségi ügybe keveredik.
2020. nov. 18. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonymousreview60 ***** válasza:
92%

Kérdező: Teremthetsz (azaz provokálhatsz) olyan helyzetet, amikor ki kell hívni a hatóságokat, és hatósági elmeorvosi vizsgálatnak kell, hogy alávessék a lányt. Ha a szülő túlságosan óvja a gyereket, és ezzel tkp. akadályozza a kezelést, azzal senkinek (se magának, se a lánynak, sem a párodnak, sem a társadalomnak) nem hajt hasznot, csak kárt okoz. Ezzel nem szerzel jó pontot az anyjánál, de ez a lépés a "közérdek", ha az érintett felek akaratgyengék.

A párodat nem biztos, hogy szerencsés választás elé állítani, de elmebetegek kezelése nem a család feladata, hanem a szakintézményeké, akármennyire is lekoszlottak. Tehát

vagy a lány megy az elmegyógyintézetbe, és onnan remélhetőleg egészségesen (tünetileg kezelhetően) szabadul,

vagy a párod a közös élet reményében leválasztja magáról az anyját (aki így motiváltabb lesz a lánya kezeltetésében), legalábbis nem hagyja, hogy az anyja a húga miatt őrá támaszkodjon,

vagy elválnak útjaitok.

A provokációnál vigyázz, hogy kés ne kerüljön a - nem saját hibájából - hibbant csaj kezébe!

2020. nov. 18. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim válasza:
76%

Kerdezo! Csak onmagad probalod nyugtatni azzal h: parom sem birja tovabb.


Kokemeny vagyok mindig ha igazat mondok. Ezert keves baratom van lesz. A parod nagyonis birja. Ha nem birna nem csinalna ezt. Egyszeruen KILEPNE ebbol a helyzetbol. Es az anyjaval idonkent beszelne mivel szereti ot. De nem ennyit..es nem errol.


Biztos rossz most hogy belegondoltal hogy igen..ha nem birna nem csinalna ezt.. mert igy van. Parod nem elmebeteg tud gondolkodni..direkt es szandekosan mergezi ezzel az eletet.

2020. nov. 18. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
28%
Hát én a helyedben a párommal is szakítanék, biztos hogy nem vállalnék be pl. egy gyereket egy olyan Emberrel, akinek ennyire beteg a testvére. Nagy esély van arra, hogy ezt pl. a gyerek is örökli.
2020. nov. 19. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
49%

30 éves, nem tudja magát eltartani, tartós munkája sosem volt, az anyja pénzéből él (mi magunk nem értjük, hogy miért tartja el a felnőtt lányát).


Tudod, így működik a család. Nem unalmában ilyen, te magad írod, hogy súlyos beteg. Nálunk a beteget nem rakjuk ki, hogy nesze, b+, zűrös vagy, nem kellesz. Normális helyen a beteget segítik.


elfogalta az anyja lakását, ennek ellenére, nem lehet kitenni. (Ha rajtam múlna odamennék és kirángatnám


remélem, egyszer majd téged is valaki kirángat...

2020. nov. 19. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!