Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan lehet valakiről úgy...

Hogyan lehet valakiről úgy elmeorvosi szakvéleményt kiállítani, ha nagy valószínűséggel elmebeteg és veszélyes, de megtagadja a vizsgálatot, kezelést?

Figyelt kérdés

Párom húga valószínűleg több mentális betegséggel küzd (súlyos borderline, pszichopátia, dependencia, hallucinációk, tévképzetek), a saját anyját és a környezetét fenyegeti, bántalmazza.

30 éves, nem tudja magát eltartani, tartós munkája sosem volt, az anyja pénzéből él (mi magunk nem értjük, hogy miért tartja el a felnőtt lányát).

A lánynak van fizetve egy albérlet, most elfogalta az anyja lakását, ennek ellenére, nem lehet kitenni. (Ha rajtam múlna odamennék és kirángatnám, de nem az én közvetlen családom.)

A gond az, hogy a környezetére is veszélyes, tartok tőle, hogy bajt csinál. Pszichológus, pszichiáter lett volna neki fizetve, nem hajlandó elmenni, mert nincs betegségtudata.

Bár szeretném kizárni az életünkből, a párom félti az édesanyját a húgától, amit megértek, és szeretnék segíteni, de tanácstalan vagyok.

Tudom, hogy valakit nem lehet bezárni/gyámság alá helyezni az akarata ellenére, főleg, ha megtagadja a vizsgálatot, de hátha valaki volt már hasonló helyzetben/ tudja, ilyenkor mi az eljárás? Van valaki, aki pszichológus/ pszichiáter és tudna tanácsot adni? Évek óta tart ez az állapot és egyre rosszabb, úgy érzem, én sem bírom már tovább.



2020. nov. 18. 22:06
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Hatos válaszoló: én is így tudom sajnos, de köszönöm a hozzászólást.


Hetes válaszoló: ugyanezt a tanácsot kaptam némelyik barátomtól, a leválasztás egy ideig működött, de mindig olyan helyzeteket generálnak, ami miatt visszajutottunk ehhez. Évek óta...


Nyolcas válaszoló: én a párommal élek, látom, hogy milyen hatással van az életére, munkájára, életünkre. Sajnos ő ilyen "nagyon jó ember", mindenkin próbál segíteni, főleg a családján.


Kilences válaszoló: értem, amit mondasz, és tartok attól, hogy ezek a problémák továbböröklődnek, de eddig szerencsére nem úgy tűnik.


Tízes válaszoló: mivel anonim az oldal mondhatok konkrét példát, de szerintem te sem élnél egy olyan emberrel, aki leönt forrásban levő vízzel, éles tárgyakkal fenyeget, vagy éjszaka az ajtód előtt áll és azt suttogja, hogy fog megölni. Anyukával ezt megcsinálja, ezért fizetett neki a saját tartalékaiból albérletet, de mivel a lány semmilyen szinten nem látja el magát (főzés, mosás, takarítás), kényelmesebb más nyakán élni.

A másik ember bántalmazása, fenyegetése kimeríti azt a fogalmat, hogy valaki zűrös. Én ezért zártam le a kapcsolatomat vele, a mi családunk közelébe nem jöhet, ha megtenné, ráhívnám a rendőrséget. Az édesanyja viszont nyilván más, eleve fél is tőle, hiába próbáltuk leválasztani róla, azt, hogy valaki mit csinál a gyerekével, (én biztos az ilyen esetekben kihívom a rendőrséget/ orvost), de az ő viszonyukba nem szólhatok bele, nyilván a saját családomat akarom menteni, főleg a páromat.

2020. nov. 19. 15:57
 12/16 anonymousreview60 ***** válasza:
57%

A párod édesanyja elmehet a jó édesanyjába, mert:

1. Azt ugye nem gondolja komolyan, hogy a fia köteles feláldozni a saját életkilátásait (munka, párkapcsolat stb.) azért, hogy egy lusta disznó ne gondoskodjon magáról/egy elmebeteg ott rohangásszon kezeletlenül.

2. Ha a párod mégis a nyugalmat választja és az anyjuk feldobja a pacskert, akkor ki fogja gondozni a hisztis, kezeletlen nővért? Ki fogja gondozni, ha a párodat üti meg a guta 15 év múlva (vagy holnap)?

Mindegy mit gondol vagy akar az anyjuk, de a lány ÉS a párod ÉS az anyuka ÉS a társadalom közös érdeke, hogy a lány kezelést kapjon, ha kell kényszerrel, ha kell a te "aljas" manipulációd (durva erőszakos roham kiprovokálása) útján. Nincs kizárva, hogy ebben az esetben a párod kidob, de akkor legalább lehetőséget teremtettél neki a - lehet hogy mással folytatott - normális életre.

A párod most segíteni akar az anyjának a nővére körül, de az nem esik jól neki, mert az életét rombolja, miközben nem erre van szüksége.

Van a párod számára egy rossz hírem: Van, amikor amit az ember akar, ami jólesik neki és amire szüksége van, az három külön, egymást kizáró dolog.

2020. nov. 19. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonymousreview60 ***** válasza:
94%

Ha anyuci és a párod nem lép, akkor neked kell, mielőtt a csaj miatt tönkre megy a párod, az anyósod vagy a csaj lebök valakit. Ez nem vicc. Tehát:

1. Vagy te lobbizol, ők a lányt kényszerkezeltetik.

2. Vagy te lépsz, a csajt a diliházba juttatod, és nyugalom lesz.

2. Vagy te lépsz, a csajt a diliházba juttatod, és a pasid kirak.

3. Vagy te lelépsz.

Nincs más út.

2020. nov. 19. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
95%

Akkor anyukát kell meggyőzni, hogy mindenkinek jobb, ha kényszerkezelik a lányt.

Ha leforrázza, megvágja, annak van nyoma. A fenyegetést fel lehet venni, mindenki zsebében ott van már a kamera telefon formájában. Ha megvan a bizonyíték, mehet a feljelentés, akár minden alkalom után. El kell mondani, hogy rettegtek tőle és féltitek az életeteket. Na ekkor történhet előremozdulás. Valószínűleg megvizsgálják, kap gyógyszereket, amiket vagy fog szedni, vagy nem. Nem egyszerű dolog. De addig, amíg nem lép az, akivel él.. Addig nem tudsz mit tenni.

2020. nov. 19. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
83%

Nem kellene összemosni a dolgokat. Most beteg vagy lusta?

Egy-két kivétellel nem lennék itt senki családtagja.

2020. nov. 19. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Ha anyós beleegyezik, akkor be lehetne kamerázni az egész lakást, már is lenne bizonyíték a viselkedésére és el lehetne indítani az eljárást/kezelést.
2020. dec. 13. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!