Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Emetofóbia, pánikbetegség!...

Emetofóbia, pánikbetegség! Van kiút ebbből?

Figyelt kérdés

21 éves lány vagyok. Gyerekkorom óta vannak kisebb pánikbetegségre utaló jeleim, mindig mindent túlgondolok, illetve kiskorom óta rettegek a hányástól. Amióta tudom az eszemet, 1x hánytam, még ovis koromban, akkor is rettegtem tőle, bár már alig emlékszem milyen is volt. Azóta (lassan kb. 15 éve) nem hánytam 1x sem, mégis mindig félek tőle.

21 éves vagyok most, és pánikbeteg lettem. Az emetofóbiám meg volt eddig is, de nem gondoltam rá ennyit, ettem ugyanúgy, ittam alkoholt, volt, hogy úgy éreztem hányni fogok, de akkor különösebben nem érdekelt, persze kerültem ahogy tudtam. Ha más hányt, nem néztem oda ennyi, de mindig menekülési kényszerem volt, mégha nem is kaptam rohamot.

Jöttek emiatt más tünetek: a pánikbetegség miatt rosszul voltam nyílt tereken, itthon is szorongtam, ájulásérzésem volt, kb. sehova nem mertem menni, nem álltam sorba a boltokban mert egyből jött az érzés. Buszra azóta nem ültem, még néha kocsiban is nehéz, ha nem a párom vezet.

1 hónapig kb. küzdöttem gyógyszerek nélkül, néha sikerült, néha nem. De végül nekiálltam szedni, mert nem volt egy nyugodt percem. Frontint szedek, néha beállítottan, néha csak amikor szükségem van rá nagyon, változó. Pszichiáterhez járok, autogén tréningre is, de eddig még nem tapasztaltam komolyabb javulást (de még hiszek benne, nem régóta járok). Illetve a relaxáció nem megy, amikor épp rosszul vagyok...


A pánikbetegségem ezen részét leküzdöttem. Minden nap elindultam, lefoglaltam magam, segítséggel és később már kísérő nélkül is bementem boltba, postára, stb. Úgy érzem, ha rám jönne a roham, tudnám kontrollálni mert nem ájultam el 1x se, csak úgy éreztem.


A hányással kapcsolatos dolgokat viszont nem tudom. Refluxom is lett a sok stressztől, napokig a sav marrta a gyomrom és a torkom, semmit nem aludtam, rettegtem, hogy hányni fogok. Amióta szedek rá proton pumpa gátlót, sokkal jobb, de mindig előjön hogy gyomorgörcs és gombóc a torkomban = hányinger. Mindenre szinte így reagálok. Fogytam is, de amióta szedem a Frontint, kicsit jobb a helyzet, mert ha beveszem, rövidesen általában elmúlik a hányinger is, amit szerintem nyilvánvalóan én generálok, vagy reagálok túl.

Nagyon le akarom győzni, de nagyon nehéz. Így elméletben mindig tudom, hogy nem fogok hányni, mivel sosem hányok kb, mégha kéne sem, meg a környezetemben élők is ritkán, talán ez is baj. De amikor épp rosszul vagyok, nagyon ideges leszek, járkálok fel-alá, nem tudok megnyugodni. A pszichiáter szerint ez a szorongás megnyilvánulása, nem feltétlenül az emetofóbia a bajom. Ami igaz is, mert mostanában annyira alacsony az ingerküszöböm, mindentől félek, fogorvostól, emberektől, mindentől amitől régen is, de mégis elmentem mindenhova, nem gátolt meg semmiben, cselekedtem. Most megbénít a félelem, állandóan attól félek, beteg vagyok, rosszul leszek, vizsgán, orvosnál, stb és behányok.

Aki szintén ebbe szenved/szenvedett, ötletek, tanácsok? Privátot is írhattok. :) Beszélgessünk.



2020. dec. 30. 09:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
91%

Szia! Nálam ugyan ez a helyzet! Ha valaki mellém hány én nem az vagyok aki megkérdezi, hogy jól van-e stb, hanem bepánikolok, rohamom lesz, van, hogy elájulok/hányok, de általában remegek/sírógörcsöt kapok (nem hiszti, legtöbbször nyugtató kell) és ez nekem borzasztó, de szerintem ismered ezt az érzést.


Nem tudtam ellene semmit tenni, a pánik betegségre szerek gyógyszert az emetofóbiával meg megtanultam együtt élni pl nem megyek bulikba, mert ott úgy is hánynak én meg nem akarok másoknak rosszat azzal, hogy engem kell nyugtatgatni és nem is iszok alkoholt.

2020. dec. 30. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! Igen, sajnos ismerős...

Viszont én annyira szeretném, ha nem elfogadnom kéne, hanem letudnám küzdeni... Hogy ne féljek ennyire, elfogadjam, úgy mint minden normál ember, és nem kéne emiatt semmilyen helyzetet elkerülnöm. Illetve, így hogy legyek terhes? Nem bírnék ki hónapokig hányingert... Vagy hetekig sem.

Biztosan le lehet valahogy győzni, szembemenni vele, de én elég gyenge vagyok úgy érzem.

2020. dec. 30. 10:15
 3/14 anonim ***** válasza:
Igen, én még fiatal vagyok gyerekhez, de egyszer úgy is eljön az ideje, és bár a hányingert még valahogy kibírnám, de anyukám is mesélte, hogy volt amikor lehánytuk, én azt tuti nem bírnám ki.
2020. dec. 30. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

habár nem vagyok emetofóbiás, de pánikbeteg igen.

a fóbiákra a legjobb a kognitív-viselkedésterápia.

sajna én 3 féle gyógyszert szedek, de még így is szorongok emberek között és pszichoterápia sem válik be nekem :(

2020. dec. 30. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Ugy sajnálom hogy ilyen fiatalon betegek vagytok ti is. Énis pánik beteg vagyok 25 éves lány.. Nagyon sokat szenvedek miatta. A tegnapi földrengés is annyira megviselt. Antidepresszánst szedek meg nyugtatót de nem vagyok szorongásmentes..
2020. dec. 30. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Én is nagyon sajnálom, mert tényleg borzalmas. Aki akar beszélgetni írjon privátban, tök jól esik nekem is.
2020. dec. 30. 20:45
 7/14 anonim ***** válasza:

Csecsemokorodban is hanytal v volt h akkor majdnem megfulladtal?Savcsokkentok sokszor nem hasznalnsk,nekem is irtak,nem szedem.Inkabb piritos,keksz stb ami savat felszivja jobb,kevesebb kave,tea.

Kivizsgaltak hogy van-e mas betegseg,ami miatt ez kialakulhatott?

2021. jan. 5. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Nem emlékszem semmi ilyen élményre. De mindig féltem tőle, utáltam, menekültem.

Nem vizsgálnak ki, mert a pánikbetegség óta vannak ezek a problémák, pontosabban az a baj, hogy minden embernek vannak néha gyomorproblémái, de én ezeket felnagyítom. Néha tökre úgy érzem, hogy hányingerem van vagy éppen hasmenésem lesz, aztán sehol semmi, csak fáj, háborog, bugyborog... Az orvosom szerint a hasamra megy rá a pánik, görcsösen figyelem a jelzéseit, minden kis mozgására érzékeny vagyok. Sokszor frontin után elmúlnak a tünetek, vagy ha hányáscsillapítót veszek be (placebo).

A refluxom elmúlt a proton pumpa gátlótól, a savam már nem jön fel, viszont fáj az egész hasam sokszor. De valóban szerintem csak gyomorideg. Gyomortükrözés nálam kizárt, olyan pánikba esnék hogy csak altatva tudnák megcsinálni, illetve helyesbítek, be sem tudnék menni a rendelőbe.

2021. jan. 6. 15:05
 9/14 anonim ***** válasza:
Pedig panikbetegseg megallapitasa elott protokoll szerint ki kell vizsgaltatni a beteget.Masik orvosnal jartal mar?
2021. jan. 6. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Nem, csak háziorvosnál (aki belgyógyász is), illetve utána egyből pszichiáter.

Vérvételre nem sokára megyek majd, csak nehezebb rákerülni.

2021. jan. 6. 21:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!