Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Magán vagy TB-támogatott...

Magán vagy TB-támogatott pszichológus vagy pszichiáter? Melyiket választanátok első körben?

Figyelt kérdés

Úgy alakul az életem, úgy elszeretnék valamelyik szakma képviselőjéhez, hogy segítséget, tanácsot, vagy valami irányt tudjon Nekem adni, együtt megbeszélni a dolgokat. Magán pszichiáter orvost vagy magán pszichológust sok helyen láttam, csak félek így az elején nem mindig tudnám fizetni ezeknek a költségét, mert egy OKJ tanfolyamot végzek amit még Júniusig kell fizetnem, ezért arra gondoltam, hogy kezdetben az állami egészségügyben indulnék el és ha nem tetszik maximum akkor magánhoz.


Aki látja a kérdést annak leírom, mert sokan nem tudják, de a TB-s szolgáltatások pszichiátriai gondozóban, mentálhigiéniás központokban, kórházak pszichiátriai szakrendelésén vagy területi SZTK szakrendelésen érhető el és ha jól tudom beutaló nem kell hozzá (Ezt kérem erőtsítsétek meg vagy cáfoljátok.)


Igazából tapasztalatok érdekelne, milyen volt a TB-s ellátásban milyen volt a magánban az élmény aki igénybe vett ilyet.


Talán a pszichoterápia segítene Nekem, de nem vagyok ebben sem biztos.


Válaszokat köszönöm!


23/F



2021. jan. 2. 14:07
A kérdező szavazást indított:
TB-s állami pszichológushoz/pszichiáterhez mennék
Magán pszichológushoz/pszichiáterhez mennék
Mindkettőhöz
Kipróbálnám az államit és utána a magán szolgáltatásokat
29 szavazat
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Előbb kipróbálni a TB-set, ha jó maradni annál, ha nem jó, keresni magánt ha van rá lehetőséged.


Nekem szerencsém volt és bevált a TB-s. Mikor először mentem, kellett beutaló, ugyan felhívta a háziorvos a pszichiátert, hogy fogadjon soron kívül, de kellett időpont. Az pszichiátriai rendelő ajtajára ki van írva, hogy időpontot mindig kell írni, de én már egy ideje csak gyógyszert íratni járok fel, hogy mikor jó az az egyetemtől és a munkától függ általában, így nem szoktam kérni időpontot de bármikor be hívnak, nem nagyon tartják ezt a szabályt. Lehet máshol azért komolyabban veszik.

Persze ha sürgős esetként kerülsz be mentővel akkor nem kell időpontot, de ez csak nagyon szélsőséges esetben történik meg.

2021. jan. 2. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
84%

A pszichiáter gyógyszert ír fel, ami lehet feszültségoldó, hangulatjavító esetleg más. Csak akkor menj pszichiáterhez, ha gyógyszerre van szükséged, például olyan tüneteid vannak, ami nem tűnik túl normálisnak. Sajnos túltolják a pszichiáter jelentőségét, és akkor is gyógyszert írnak fel, amikor máshog yis lehetnek ezelni a problmát.

A pszichológus részletesebben meghallgatja, mi a problémád, az életed mely területén milyen nehézségeid vannak és ebben igyekszik tanácsot adni. Ez mondjuk legtöbbször olyan, hogy egy barát vagy ismerős is tudna tanácsot adni, csak neki nem kell érte fizetni.

Én magánpszichológussal kezdeném, és meglátnád, ez a fajta módszer egyátalán mennyire lehet értelmes, ahtásos az esetedben.


A valóságban a pszichiáter is tovább küldene pszichológushoz, ha arra (is) van szükséged, de sajnos ők csak a szűk értelemben vett saját területükkel foglalkoznak és nem a probléma teljeskörű megoldása, csak a tüneti gyógyszeres kezelés a céljuk, és a problémád gyökere így megmarad, a tüneteid is kiújulhatnak, ha nem tanultad meg kezelni a prolbéma gyökerét.

2021. jan. 2. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Én a Bajcsy-Zsilinszky kórházhoz tartozom. Ott úgy írták nem kell beutaló a pszichiátriára. a pszichológushoz a pszichiáter tud küldeni.


Lehet régen nem így volt, mert nekem is az rémlik hogy időpont kellet, de egy ideje már beutaló nélküli a pszichiátria. Legalábbis Pesten biztos.


Vlószínüleg a pszichológus hatásosabb lenne, nem akarok gyógyszerekkel kezdeni, de ezt persze elmondhatom egy pszichiáternek és majd mond rá valamit.

2021. jan. 2. 15:15
 4/14 anonim ***** válasza:
93%

A pszichiáter orvos, úgy mint a fogorvos, bőrgyógyász, vagy bármely más orvos, és mindegyikükhöz mehetsz bármikor minden beutaló nélkül.

A pszcihológus nem orvos, ő beszélget csak veled. Őhozzá csak a háziorvos utalhat, vagy más orvos küldhet. Kivéve a magánpszichológust, hozzá bármikor elmehetsz, csak perkálni kell neki, nem keveset.

2021. jan. 2. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Teljesen mindegy, hogy magán vagy nem magán.
2021. jan. 2. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Magán. Dr. Kecskés István a leg jobb
2021. jan. 3. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
28%
Figyelj haver, ne menj be a pszichiátriára! Eleve azzal kezdik, hogy idiótának néznek. Az ápolók fölényes módon fognak neked dirigálni. Elveszik mindened, telefonod, pénzed, cigid. Ha oda beteszed a lábad neked onnantól kezdve nincs semmilyen jogod semmihez! Az orvos azt a diagnózist húzhatja rád, amihez éppen kedve szottyan. Ehhez neki az ég világon nem kell semmilyen megerősítő vizsgálat. Legyen az akát képalkotás, röntgen, labor, ekg, az ég világon semmi! Beszélget veled öt percet majd eldönti, hogy biztosan boderline zavaros vagy. Emiatt kényszer gyógyszerkezelést fognak rajtad alkalmazni. Nincs olyan, hogy nem nyeled le a gyógyszert. Ha kell lefognak, lekötöznek aztán beléd vágják. Erről szól a pszichiátria, onnan meggyógyult ember még nem jött ki. Tényleg nem is értem hogyan tudják ezt az egészet elfogadni tudományként. Olyan szinten kiszolgáltatott vagy azon a helyen, hogy az nem emberi! Az összes méltóságodtól, akaratodtól meg leszel fosztva. Rosszabb esetben gyógyszerfüggővé tesznek, aztán már attól leszel beteg ha nem kapod meg a napi adagod! Ne akarj bekerülni arra a helyre, mert biztos 100% hogy az a hely nem fog rajtad segíteni!
2021. jan. 9. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Ne mondj már ilyet. Tényleg vannak ilyen kórházak is? Ez borzalmasan hangzik
2021. jan. 10. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
34%
Minden pszichiátriái osztály így működik. Ha például valaki bekerül azonnal elvesznek tőle mindent! Talán később visszakapja, de első körben biztos hogy nem! Ott nincs olyan hogy bementem, de már inkább hazamennék. Ha oda valaki beteszi a lábát, az nem számít hogy önkéntesen, de tálcán nyújtja át az önrendelkezési jógát az orvosoknak! Onnantól kezdve nincs olyan, hogy már jól vagyok inkább hazamennék. Arról nem is beszélve, hogy megy a kényszer gyógykezelés. Ha valaki nem akarja bevenni a gyógyszert lefogják, ha kell székhez kötözik. A pszichiátriái diagnózisokhoz nem kell semmilyen eszközös vizsgálat. Ha például valakinek szivinfarktusa van, ott az ekg, ott vannak a labor adatoknál a emelkedett nekroenzimek, vagy a szív ultrahang. Pszichiáternek nem kell ilyen, öt prec beszegetés után megmondja, hogy borderline szindrómás vagy. Kinyilatkoztat! Merje bárki megkérdőjelezni.. ez egy olyan hely, ahol nincs akaratod, nem lehet véleményed, nem mondhatsz ellent, nem mehetsz haza, ha pedig bármilyen túlkapás van, szépen elsikálnak mindent a papírokon. Ha sérülést szenvedsz mert erőszakosak az ápolók, akkor düh rohamot kaptál és így keletkezett. Ha elcsesznek valamit akkor sincs baj, a beteget le kellett szedalni. Sajnos minden akaratunk ellenére elhunyt. Merje bárki is megkérdőjelezni a részleteket. Ez egy nagy család, amely ilyenkor összezár. Hiszen mindenki félti az állását, netán a börtönt. Ezért bármit el tudnak sikálni. Ez az igazság a pszichiátria mérőben más, mint például egy valós orvoslás. Merne tévedni egy sebész szakorvos, hogy például a betegben hagy egy kendőt. Holnap már indulna a per. Pszichiátrián ettől nem kell félni, csak minden legyen szépen ledokumentálva. A többi nem számít.
2021. jan. 10. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Pénteken voltam Pszichiáternél. Elsőkörben kipróbáltam a Tb-set. Láttam ugyan, hogy inkább a magánra szavaztak, amit persze megtudok érteni, de mivel átlalgban nem volt bajom az itteni orvosokkal így úgy voltam vele adok neki esélyt.


50 percet beszéltem vele a kórházban, részletes volt, sokat kérdezett kitöltött velem különböző depressziós teszteket, szóval Nekem így elsőre tetszett. Kaptam egy antidepresszánst amivel kapcsolatban 2 hét múlva vissza kell menjek kontrollra, plusz kaptam egy pszichológust is, akivel jövőhéten tudok egyeztetni.

Fontos, megjegyezni, hogy annak ellenére, hogy kórházban voltam, ez járóbeteg-ellátás volt, nem fekvőbeteg ellátás! Arra nincs is szükségesm, azt is megálapította.


Szóval szerintem hozzá járok egy ideig, de ha valami nem tetszik akkor váltani fogok.



Utolsónak!: Valamennyire egyetértek veled, mert tényleg lehetnek nagyon durva pszichiátriai fekvő-beteg részlegek, de azért nem mindegyik olyan. Ismerősöm volt benn 1-2 helyen ott jó tapasztalatai voltak itt Budapesten, de aláírom, hogy van nagyon szar hely is. De mondom az enyém "csak" járóbeteg-ellátás, tehát ez azért mérg nem erről szól.

2021. jan. 10. 15:19
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!