Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Létezik olyan fóbia, hogy...

Létezik olyan fóbia, hogy valaki az idegenekkel történő telefonos beszélgetéstől irtózzon?

Figyelt kérdés

Gyerekkorom óta szabályosan gyűlölök idegenekkel (de igazából még ismerősökkel is ha nem olyan közeliek) telefonon beszélni, pláne ha nekem kell felhívnom valakit (pl. valami ügyintézés miatt vagy ilyesmi), egész egyszerűen leblokkolok, visszavedlek két évessé aki még a szavakat sem találja, szinte már félek, utálom az egészet. Volt már hogy mikor felvették egyszerűen nem szóltam bele hanem leraktam, mert nem tudtam mit mondjak, nem tudtam két szót összerakni értelmesen (pedig tudom hogy az bunkó dolog ráadásul én hívtam a másik felet). Esküszöm élőben 100x jobban megy, pedig ott sem vagyok egy nagydumás.

Ilyen létezik egyáltalán? Van más is aki tapasztalt ilyesmit? Ha igen mi okozza ezt?



2021. jan. 7. 22:33
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
73%
Én is pont ilyen voltam fiatalként, nálam a szégyenlősség okozta ezt. Ha még iskolás vagy akkor ne aggódj, mikor kikerülsz a nagybetűs életbe, hamar helyre fogsz jönni.
2021. jan. 7. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
24 éves vagyok...
2021. jan. 7. 22:43
 3/17 anonim ***** válasza:
90%

Nem tudom, szerintem a szégynelőségre fogható. Én annyira obszesszìv vagyok néha az alakomat és a testsúlyomat illetően, hogy szabályosan social anxiety-m van amikor közösségbe megyek, mert azt hiszem nem vagyok elég vékony, hogy ezt megtegyem.

Mindenkinek vannak ilyen nyavalyái, nem vagy egyedül.

2021. jan. 7. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Utálom a telefonálást. Nem csak idegenekkel, hanem ismerősökkel is. Irtózom tőle, szorongok, pedig 30+ férfi vagyok.


Egyszerű okai vannak, azonnali reakciót kíván, és nem marad nyoma.


Inkább a személyes beszélgetést szeretem, mert ott is azonnal kell ugyan reagálni, de sokkal könnyebb, látni a partner arcát, gesztusait stb.


A másik amit szeretek, chat/email. Van időm átgondolni a választ, nyoma van, nem lehet semmit letagadni később.


És nem kell félreérteni, nem az olyan jellegű telefonálástól szorongok, hogy "na csá, ideértem, mikor vagy itt?", vagy "üdv, a futár vagyok, meghoztam a csomagot". Nem, semmi ilyesmi, az üres "csak felhívtalak, mert rég beszéltünk" a halálom, vagy amikor idegenektől kell szívességet kérni...

2021. jan. 7. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
szocialis fobia
2021. jan. 7. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
98%

Hát, akkor marad a másik módszer. Gondolom félsz rányomni a hívás gombra is, ami ellen az a legjobb, ha bármi féle tétovázás nélkül rányomsz. Minél többet vársz, annál inkább félni fogsz.


Beszélni pedig úgy a legegyszerűbb, ha előtte végiggondolod, hogy fog zajlani a beszélgetés, mit fogsz mondani, stb. Az első mondataidat írd le egy papírra, és csak olvasd fel hangosan. Nyilván ez csak akkor működik ha te hívsz, de már az is segít.

2021. jan. 7. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Én 33 vagyok,de még most se szeretek telefonon beszélni másokkal (leszámítva a családtagjaimat) de nem a szégyenlősség miatt,hanem mert nem látom az igazi reakciójukat.Telefonon mondd a másik valamit,de nem tudhatod,hogy azt is gondolja-e,de személyesen jobban meglátja az ember a másikon az ilyen jeleket.Nem lehet hogy azért félsz,mert nem tudod hogy a másik mit gondol rólad?
2021. jan. 7. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Igen, létezik ilyen, bár nem tudom, mennyire számít fóbiának. Nálam ez szerintem ahhoz köthető, hogy autista vagyok. Telefonon egyedül az anyámmal vagyok képes normálisan kommunikálni, senki mással nem, még ismerősökkel sem, nem hogy idegenekkel. kb. minden más kommunikációs formával elboldogulok, írásban, élő beszéddel és videóhívással is tudok kommunikálni, de úgy nem, ha nem látom a másik embert, csak a hangját hallom. Egyszerűen leblokkolok, ha telefonálnom kell, nem tudok rendesen beszélni, nem tudom alkalmazni azokat a kommunikációs "trükköket", amiket egy élő beszélgetés során tudok használni. Ezért minden ügyintézést vagy e-mailben, vagy személyesen intézek el.
2021. jan. 7. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%
Én is gyűlölök telefonálni, előtte min. fél órán át fel-alá mászkálok telefonnal a kezemben és 1000x elmondom magamban, hogy mit szeretnék... A nagybetűs élet (😑) meg csak rontott rajta, a gyerekek miatt mégtöbbet kell telefonálnom 🤮🤬
2021. jan. 7. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Hogy ennek van-e valami konkrét megnevezése, azt nem tudom, de sokáig én is ilyen voltam huszonpár évesen. Viszont minden beszélgetés előtt lejátszottam magamban előre, hogy mit fogok mondani. Persze, végül sose azt mondtam pontosan, de segített valamennyire összeszedni a gondolataimat és így már meg tudtam mukkanni. Sőt általában ügyintézésnél mondtam is mindig elég hamar, hogy nem tudom mit kell meg hogy kell, sosem csináltam még, szóval bocsi, ha hülyeségeket mondok vagy kérdezek. Nem néztek sose hülyének, ilyenkor sokan segítőkészebbé is váltak (persze, voltak kivételek, de abba se hal bele az ember).

Amúgy manapság már (35+ évesen) nem okoz gondot ismeretlen embereket felhívni, viszont ügyintézéshez listát szoktam írni arról, amiket meg akarok kérdezni, mert csomó dolog van, amire az ügyintéző nem gondol, hogy nekem esetleg nem egyértelmű.

2021. jan. 7. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!