Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Paranoia, szocfóbia, skizotop...

Paranoia, szocfóbia, skizotop örökölhető?

Figyelt kérdés
Vagy bármi más mentális betegség, ami örökölhető?
2021. jan. 8. 20:18
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
a hajlam igen. de kell hozzá egy olyan, jellemzően negatív környezet, hogy aktivizálódjon.
2021. jan. 8. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
49%
Nekem a családban nem fordult elő, de nekem szerintem a hajlamom megvan rá. Voltam is pszichiátrián párszor, furcsa szagokat éreztem, megbolondultam, hangokat hallottam, sokat is narkóztam abban az időben, szerintem az hozta elő.
2021. jan. 8. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha megvan a genetikai hajlam, akkor igen. De ezt az öröklődést is sokan totál félreértik, úgy gondolnak rá mint mondjuk a családi vagyon öröklésre. Tehát attól mert apád mondjuk skizofrén az közel sem jelenti azt, hogy örökölni fogod. Míg ha ükapád skizofrén volt és megvan rá a genetikai hajlamod, akkor skizofrén lehetsz. De amiket most itt felsoroltál az például közel sem olyan fajta mentális betegség mint a skizofrénia amit én hoztam példának. A szociális fóbia, skizotip jellem az általában 1 vagy több rendszeres trauma által alakul ki. Ezek pszichoterápiával egész jól kezelhetőek. Amolyan eszkábált betegség mint mondjuk a pánikbetegség (irracionális félelem teljesen hétköznapi helyzetekben). Ha valakinek megfelelési kényszere van az nem ok nélküli, míg pl. skizofrén lehetsz külső ok nélkül is.
2021. jan. 8. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Családomban senkinek nem volt semmi ilyen jellegű problémája, de nekem vannak, minden pszichiáter mást mond, egyik szerint skizotip, másik paranoid szocfób, stb.

Lényeg, hogy ha egyszer valamikor esetleg talán lenne gyerekem, akkor lehet, hogy ő is ilyen lenne? Nem akarom, hogy ugyanezeket élje át, amit én egészen kicsi koromtól kezdve, a szorongásoktól, félelmektől kezdve, a beilleszkedési zavarokon, még több félelmen át, a rémálmokig és alvászavarokig és rendszertelenségig.

(Nő vagyok és valószínűleg sosem lesz gyerekem, de ha esetleg talán mégis valahogy, akkor azesetben mire számíthatnék?)

2021. jan. 9. 12:15
 5/5 anonim válasza:

Nem ért téged esetleg valami komolyabb trauma az évek során vagy mondjuk gyermekkorban ?

Egy nagyon jó ember mondta ezt egyszer nekem :

A genetika tölti meg a fegyvert és a környezet húzza meg a ravaszt.


Tehát ha esetleg ezeket a dolgokat lehet “örökölni” nem biztos , hogy a Te gyermekednel ki fog jönni. Mert szerintem is inkább a hajlamot örökli az ember, nem magát a betegséget.

De látod. Tudtoddal nálatok sem volt semmilyen mentális problémával küzdő a családban Te mégis itt vagy.

Ezek sajnos ilyen dolgok, de ba az embernek van betegség tudata akkor nagyon szépen kezelhető az összes. 😊

Kitartást ❤️

2021. dec. 15. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!