Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Andidepresszáns para! Valószín...

Andidepresszáns para! Valószínűleg szednem kell majd, tényleg borzalmasak a mellékhatások?

Figyelt kérdés

Pánikbeteg, szorongásos és kissé depresszív is így vagyok lassan 5 hónapja. Amióta pszichiáterhez járok, Frontint szedek és autogén tréninget tanulok.

Sajnos úgy néz ki, hogy a rohamokat Frontinnal el tudom kerülni, de hosszú távon nem lesz megoldás, mert így is napi 3x szedem, de alkalomadtán többet kell bevennem (0,5-ös). Zajlanak a vizsgálataim (rengeteg hasi panaszom van: étvágytalanság, hasi fájdalmak, reflux, hasmenés), megyek UH-ra, voltam laborba, megyek nőgyógyászatra (fogamzásgátló sem megfelelő, mert mensi alatt kb. sehova sem tudok menni olyan szarul vagyok előtte egy héttel). Az alapos kivizsgálás után azonban kiderül majd, hogy van-e testi problémám, ha nincs, valószínű antidepit (kedélyjavítót, nem tudom , ugyanaz -e) fogok kapni. Nagyon félek tőle! Szeretnék meggyógyulni, de súlyos emetofóbiám van, és nagyon sokat olvastam róla, hogy nagyon sokan hánynak tőle, étvágytalanok az első pár hétben, én meg pedig nem szeretnék még többet fogyni. Az orvos azt mondta, tudna olyat írni, amit este kell bevenni, aludni is segít, picit szedált leszek tőle, de kevésbé jár hányós tünetekkkel, és az étvágyat is főleg növeli. Nem tudom melyik fajtára gondolt (mert rengeteg van), de ezt még be is vállalnám. De rettentesen félek az ilyen szerektől, viszont ha muszáj a gyógyulásomhoz, inkább, mint napi 3-4 nyugtatót bekapkodni. Tényleg rossz az elején? Mennyi ideig? Hamar eltalálják az orvosok a megfelelőt? Nem bírnék ki több év kísérletezést, mert egyszerűen kivagyok a tüneteimtől, nem hiányzik a nyakamba még a sok mellékhatás, de szeretnék meggyógyulni! Persze terápiát is kapok, de valószínű az agyam kémiája nem működik megfelelően, muszáj lesz.



2021. febr. 18. 08:21
1 2 3 4
 21/38 A kérdező kommentje:

Az jó is hogy segíteni akarsz, csak egy kérdés alatt nem kell úgymond beoffolni egy témát, mert ez nem válasz a kérdésre. Inkább írhattál volna egy privátot, ha segíteni szeretnél. De ez olyan, ha valaki itt pl azt kérdezi gyakorin hogy melyik szerintük a legjobb cigi, nem írok alá, hogy ne dohányozz mert megdöglesz.:DDDD Hanem inkább semmit, vagy ha nagyon kiakarom mondani a véleményem, leírom neki privátban.

Én is tanultam egy kis pszichológiát, ugyanis tanárnak tanultam, de abbahagytam a betegség és egyéb okok miatt. Persze nem mélyen és nem pont ebben az irányban, de nem vagyok segghülye a témában, de szerintem azért az orvosoknak hinni nem hülyeség. Ők sem tévedhetetlenek, de minden bizonnyal nem az a célja, hogy minnél szarabb legyen neked.

Nem tudom pontosan én milyen terápián vagyok, így ez a szó nem hangzott el, de valószínű azon. A negatív berögződéseimet próbálják pozitív, normális dolgoknak beállítani. Pl. félek ha mozgolódnak a beleim, rendellenesnek fogom fel, ezt is pl. próbálták úgy bemutatni, hogy az a jó, ha működik a perisztaltika, csak vékony vagyok és jobban látszik, ez nem jelenti azt hogy hányni fogok, stb.

Az emetofóbia nekem is gyerekkorom óta megvan, és egyéb hatások is értek, amit más könnyen kezel, hát én nem. Örököltem is a hajlamot és az életemben is van bőven probléma, persze másnak is, de én ezekszerint nehezebben bírtam és egy nagy változás után robbant a bomba hirtelen.

Hát ez az, én pedig teljesen szorongásmentesen akarok élni, mert ha nem, akkor újra vissza fog jönni. Régen is féltem dolgoktól, de korántsem ennyire foglalkoztatott, hányni is utáltam de nem erre korlátozódott az életem. Beittam, majdnem behánytam de különösebben nem érdekelt, nem akartam persze, de nem estem kétségbe. Most egy pohár bort nem mernék inni.

A gyógyszerektől: De az orvos mégis mit tegyen? Hagyja, hogy emetofóbiásan állandóan savtól szenvedjek? Miért baj az, hogy segíteni akar? Más meg 10 gyógyszer kénytelen bevenni egy nap, mégis legalább él és relatív jól van. Nem hinném, hogy 1 év (vagy akár kevesebb) gyógyszerszedés maradandó károsodást okozna, a stressz annál inkább, az emésztőrendszerem már kikezdte. Plusz, nem szeretném a brutálisan szar hangulatom miatt elveszíteni a munkám, a tanulmányaim, a férfit, akivel együtt élek. Ez érthető szerintem, hogy felgyorsítanám a folyamatot.


Mozogni intenzíven nem esik jól, utoljára mondom. Hiába erőlteti bárki, a sétálás, gyaloglás, mozgás megvan. Többre nem vagyok jelenleg képes, örülök sokszor, ha főzés közben nem hányok be amíg lehajolok egy fedőért. Sokszor olyan szarul vagyok, nem hinném, hogy ha ilyenkor nekiállnék intenzíven mozogni, az sokat segítene. Ha majd jobban lennék végre, talán visszatérnék a témára. Plusz, ígyis kb. teljes életmódváltás ment végbe. Koffeint, nikotint elhagytam, mert szarul voltam tőle, napirend szerint élek, mert eljutottam oda, hogy kb. egésznap nem keltem fel az ágyból ha nem volt muszáj.


De egyébként, tisztában vagyok a fogamzásgátló miatti dolgokra, de 4 éve szedem konkrétan, amíg nem volt mentális betegségem semmi bajom nem volt "mensikor" sem, meg se éreztem. Szóval a hormonok nem tesznek jót az biztos, de sokaknak pont arra írják fel, mert ha rendes peteérésük van iszonyatosan görcsölnek. Szóval ettől teljes javulást én nem várnék, és életem további részében (amíg nem lesz pénzem valami hiperszuper spirálra, meg találok orvost aki fel is helyezi fiatal lányoknak) szednem kell, mert nem fogok azon görcsölni még, hogy mikor csúszik be valami gixer. Volt már ilyen, egésznap evett az ideg, tesztért futkoztam, szóval nem tudom melyik jobb az én idegrendszeremnek. Egyelőre ez a megoldás, ezért nézetem meg a hormonjaim, és esetleg felírnak mást, ideiglenesen jobban leszek, ha megint szar akkor megint mást, és végül ha csak ezen múlik elhagyom. De egy kis hangulatingazodásnál több azért ez, maximum tetézi. 16 évesen semmi bajom nem volt vele, első hónapba sem, 20 évesen meg ez tesz tönkre? Hát akkor megtanulom inkább ezzel együtt leküzdeni.

2021. febr. 18. 12:49
 22/38 A kérdező kommentje:
Ja és hozzáteszem, hogy régen sem szerettem semmilyen sportot, néha esetleg biciklizés (ami városon nem olyan fasza, meg tél is van), mindig csak sétálni, néha túrázni rendesen szerettem. Néha régen edzettem, de végig azon kattogtam hogy legyen már vége. Nem élvezem, nem kapcsol ki. Mozgás kell én tudom, de engem teljesen más dolgok foglalkoztatnak. Kicsit olyan kockulós lány vagyok. Szeretek főzni, játszani, kutyázni, meg társasági életet élni is, amit a vírus most eléggé gajra vágott, valószínű ez is probléma. Akkor vagyok emberek között, mikor dolgozok+bevásárolok. De akkor sem azok között, akik között akarnék. :)
2021. febr. 18. 12:59
 23/38 anonim ***** válasza:
Antidepi és fogamzásgátló együtt nem ajánlott. Csoda, hogy én veszem észre elsőként. Amúgy én nem értem mit fújnak fel ezen a napi 4 gyógyszer témán. Nekem állandó jelleggel volt felírva 2 fajta antidepresszáns, 2 fajta antipszichotikum, meg frontin.
2021. febr. 18. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 A kérdező kommentje:
Erről nem tudtam, de majd biztos akkor tájékoztat róla az orvosom, ha oda kerül a sor. Bár a Frontin+alkoholt sem ajánlják, de pl nekem is azt mondták ha eltelik közte 4-5 óra nyugodtan ihatnék (bár egy kortyot sem iszom a betegség óta), fogamzásgátló+cigit sem ajánlják, mégis a legtöbb csaj aki szedi dohányzik (köztük régebben én is). Szóval nem tudom. Majd kiderül, én mit kapok. :)
2021. febr. 18. 13:11
 25/38 anonim ***** válasza:
Frontin + alkohol.. nem ajánlják, mert mindkettő a deoresszánsok közé tartozik, így egymás hatását erősítik. Bár én ittam benzodiazepinekre, igen, frontinra is. Bajom nem volt belőle.
2021. febr. 18. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:
Depresszánsok*
2021. febr. 18. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 A kérdező kommentje:
Hát igen. Szóval nem hinném hogy " 4 gyógyszeren élek", eleve fogamzasgátlót a magam döntése és érdekében szedem (ha okoz tünetet ha nem, az előnye miatt szedem), a többi meg csak átmeneti. És nem vagyok egyiknek sem függője, volt hogy elfogyott a Frontinom hétvégére, annyi történt hogy ráparáztam és szorongtam picit de semmiféle lehengerlő elvonási tünetem nem volt. A gyomorvédőt meg rengeteg ember szedi, az sem jó, de annak is most szükségem van az előnyére, majd ha lenyugszik az idegrendszerem valószínűleg nem is fog kelleni meg érdekelni se hogy mennyi savam van, mert a betegség előtt sosem volt savproblémám.
2021. febr. 18. 13:37
 28/38 anonim ***** válasza:
100%

"Nem tudom pontosan én milyen terápián vagyok, így ez a szó nem hangzott el, de valószínű azon. "


Leírás alapján nem azon.


"Az jó is hogy segíteni akarsz, csak egy kérdés alatt nem kell úgymond beoffolni egy témát"


Én meg úgy gondolom, hogy ha más érintett ide téved, jó ha olvassa.


"Persze nem mélyen és nem pont ebben az irányban, de nem vagyok segghülye a témában"


Így van, nem mélyen, a témáról láthatóan nem sokat tudsz.

Én viszont elég mélyen, mivel klinikai- és egészségpszichológia mestert végeztem. De bevallom, hogy a tapasztalataim ebben a témában jelenleg többet érnek, mint a papírom.


"A gyógyszerektől: De az orvos mégis mit tegyen? Hagyja, hogy emetofóbiásan állandóan savtól szenvedjek?"


Nem a protonpumpa gátlóddal van itt a legnagyobb gond, sőt azzal pont nincs is igazán gond. :D


"de sokaknak pont arra írják fel, mert ha rendes peteérésük van iszonyatosan görcsölnek."


Ja, és jó nagy hiba is azt tenni, te azt fel se fogod mekkora.

Értelmes orvos előbb kivizsgálja az okot, ugyanis nem egy betegség van, amit a fogamzásgátló tünetileg kezel ugyan, de pont attól lesz idővel rosszabb, egészen addig, amíg már meddő is a delikvens. De persze, nem kell elhinni.

16 évesnek alapból nem normális dolog felírni. De persze tudom, hogy ettől még megteszik. :)

Nyilván nem a tabletta tesz tönkre, de ha ilyen problémáid vannak, akkor szerintem alap, hogy nem kéne szedni, de persze azt csinálsz, amit akarsz.


Mindegy, engem innentől nem érdekel, eddig sem volt küldetésem, hogy te ne szedd a gyógyszert, az én leírt tapasztalatommal azt kezdesz, amit szeretnél. Szerintem te igazából azon görcsölsz, hogy nehogy hányj az antidepresszánstól, meg, hogy gyorsan megoldja a gondod, de az, hogy lehet, hogy árnyaltabb a kép annál, minthogy a szuper orvos felír pár szuper gyógyszert, az nem annyira izgat, sőt, szeretnéd hinni, hogy nem árnyaltabb.

Miből gondolod, hogy 1 évig szeded, akkor majd meggyógyulsz?

Igazából a kérdés költői, valid választ nem fogsz tudni rá adni.

2021. febr. 18. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy árnyaltabb és azt is, hogy a teljes gyógyuláshoz én kellek és rendkívüli kitartás, más életmód, gondolkodás megváltoztatása. Ezt már el is kezdtem, és sajnos kevésnek bizonyul. Nem azonnali hatást várok, eddig is elég türelmes voltam, állítólag a pánikbetegség 2 hónap gyógyítható, én már lassan fél éve küzdök vele (sőt, valószínű sokkal régebb óta, csak nem ilyen szinten).

Mindenki saját döntése, hogy szed-e fogamzásgátlót vagy nem. Erről vitát nem nyitok, 16 éves korom óta ebben a kapcsolatban élek mint most, nem volt kérdés, hogy biztos védekezés kell. Szerintem ez felelősségteljes viselkedés. Egyébként nekem pont nem volt semmi probléma a bogyó előtt sem a mensimmel, nem fájt kb. semmim. A panaszaim nem a gyógyszer óta állnak fent, így feleslegesen nem fogom abbahagyni, bárcsak ezen múlna az egész... Erősíti vagy nem, a probléma a fejemben van.

Igen, félek a hányástól, ez a fóbiám. És nem gondolom hogy a gyógyszer csodát tesz, cseppet sem. Ha figyelnél, pontosan ezért írtam ki a kérdést, mert félek én is tőle, kételkedem abban, hogy érdemes-e belevágni.

De ha ennyire nagy doktor vagy, nőgyógyász, pszichiáter egyben, akkor miért szorongsz te is, hiszen tudod mindenre a megoldást, és nincsen semmi biológiai alapja a dolognak? Jól teszi az ember, ha mindent megkérdőjelez, de te minek mész orvoshoz ha nem szeded be amit mond? Ez kb. olyan, mintha elmennék orvoshoz tüdőgyulladással, felírná az antibiotikumot, nem szedem be de visszamegyek hogy tessék itt vagyok. Lehet elmúlik magától, csak mondjuk 3 héttel később mint gyógyszerrel+kapsz pár szövődményt.

Nyiss egy saját praxist, és megyek is hozzád. És ezt nem rosszindulatból írom, de ekkora ellentmondást én még nem láttam orvosok/pszichológiát tanulók között. Elvileg hasonlót tanultatok, akkor az összes orvos idióta aki gyógyszert ír fel és te vagy az okos? Vagy mi? Nekem is adtak rengeteg tanácsot, egytől-egyig mindet megfogadtam, hasonlókat hogy relaxáljak, stb. , mert én úgy gondolom nem hülyeséget beszélnek.


Miért gondolom hogy 1 év alatt meggyógyulok? Mert hiszek benne. Hogy vagy így vagy úgy, de vége lesz. Haladok, csak lassan. Ki leszek vizsgálva, az is megnyugtat, aztán majd kiderül hogy alakul az állapotom. Kapok gyógyszert, vagy nem, az majd kiderül. Félek tőle, de minden bizonnyal segítenek majd bármi is lesz. Mert eddig mindig segítettek akármelyik orvosomat is hívtam fel pánikolva. Másrészt, a szerotonin elvileg vissza tud töltődni, és ha huzamosabb ideig tünetmentesen élnék, talán el is felejteném ezt az egész rossz időszakot. Az most mindegy, hogy gyógyszerrel vagy anélkül, a lényeg a gyógyulásom, nyilván. Persze ehhez én is kellek, mert van aki soha a büdös életben nem gyógyul meg (elég közelről ismerek ilyet), de ő nem is változtatott az életén 20 éve semmit. Ne is várjon csodát az ilyen, bár én ezeket is sajnálom és támogatom, nem kioktatom őket. Valakinek ez jutott sajnos.

2021. febr. 18. 15:02
 30/38 A kérdező kommentje:
Ja, és a fogamzásgátló előtt nálam rákszűrés és vérvétel volt, illetve kikérdezés a rizikófaktorok miatt, csak mondom. Szóval nem csak úgy felírják általában, miért ne élhetne normális kapcsolatban egy 16 éves? Vagy éppen ha a hormonális problémáira ez a megoldás? Nekem mondjuk csak a védekezés miatt kell, szóval annyira ebbe nem is mennék bele, meg nem is érdekes, eltértünk a tárgytól.
2021. febr. 18. 15:07
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!