Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért van az, hogy akármennyir...

Miért van az, hogy akármennyire is vagyok magammal megelégedve külsőleg, ha más is jól néz ki, iszonyúan féltékeny tudok lenni? 20/L

Figyelt kérdés

Nagyon kellemetlen számomra erről a problémáról beszélni, úgyhogy egyelőre csak névtelenül, itt fejteném ki a gyakorin.


Szóval egy ideje észrevettem magamon, hogy mindent elsöprő féltékenység jön rám, ha más nőket szépnek találok. Régebben küzdöttem önértékelési gondokkal, azonban azokat mostanra megoldottam (magammal teljesen rendben vagyok), de a másokkal szembeni irigység megmaradt. Gondoltam rá, hogy esetleg amiatt van ez így, mert gimiben a legjobb barátnőmre nagyon irigy voltam, sokkal szemben gondoltam magamnál.


Érdemes még megemlítenem, hogy az élet minden területén maximalista vagyok: nehéz szakot tanulok külföldön, és nem elégszem meg csak a legjobb jegyekkel. Ha egy nap nem edzek, bűntudatom van, és másnap 200%-os energiát teszek bele mindenbe. Munka területén is igyekszem mindig mindenből a legjobbat kihozni, még a legegyszerűbb melókból is. A külsőm mániákus megszállottja is voltam régebben, addig ki sem léptem az ajtón, amíg nem néztem ki tökéletesen. Mára ez javult, már akár smink nélkül, kócos hajjal is mutatkozom, főleg, mert csökkent a szememben mások véleménye.


Azonban valamilyen megmagyarázhatatlan okból, ha meglátok egy hozzám hasonlóan szép vagy esetleg szebb nőt, akkor haragszerű féltékenység jön rám. Szinte már beteges ez az érzés, mintha elöntene valamilyen tehetetlen düh, de közben persze felfogom, hogy értelmetlen, és lehet, csak a fejemben van az egész.


Nagyon kínos ez a dolog, mert a környezetem egyáltalán nem feltételezi ezt rólam, azt hiszik, magabiztos, tökéletes, kiegyensúlyozott lány vagyok. Illetve alapvetően laza, nemtörődömnek tűnök, a belső feszültséget nem érzik az emberek, és amikor tudom, hogy valami nem fontos, én is levetkőzöm. Féltékenységet semmilyen egyéb dologgal kapcsolatban soha nem érzek, pl. karrier, család, tudok örülni még idegenek sikereinek is, de valamiért a hiúságom sérül, ha meglátok egy szép nőt. Még a legközelebbi barátnőimmel is előfordul, hogyha felvesznek egy csinos outfitet, hiába örülök annak, hogy ők örülnek, egyből eszembe jut, hogy nekem hogy állnának ugyanazok a ruhák, miért nem gondoltam rá, amit én viselek sokkal kevésbé csinos stb. Már olyan abszurd szintre is eljutottam, hogy ha meglátok egy nőt más színű hajjal, mint én, egyből irigy leszek, mintha valamit kihagynék azzal, hogy nem szőke a hajam például. Ez persze badarság, hiszen ha szőke lenne, biztosan barna akarnék lenni.


Úgy érzem, nem engedhetem meg magamnak az ilyen viselkedést, pontosabban gondolkodást, mert egyébként egy értelmes, okos embernek tartom magam, és napi szinten komoly témákkal foglalkozom. Egyáltalán nem azon jár az eszem, hogy mikor megyek körmöshöz vagy fodrászhoz, hanem inkább amit tanulok, a világon, szóval mindenfélén.


Barátom is van épp, és már volt is több tizenéves korom óta. Ő állandóan dicsér, tudom, hogy nagyon szeret, odavan értem, pedig tapasztalt pasi, akárkit megkaphatna. Úgy érzem lassan magam, mint az American Psycho című könyvben Bateman, mindenem megvan, de többet akarok, és a maximalizmusom előbb-utóbb kárt fog tenni a mentális egészségemben.


Szerintetek mi lehet az oka az ilyesfajta külső-centrikusságnak? Kezdem azt gondolni, valamilyen komoly gond van a fejemben, vagy a nevelésem során maradandó kárt okozott a szüleim állandó odafigyelése a külsőmre, vagy az alakom kritizálása általuk. Minden tippnek örülnék, előre is köszönöm!



2021. ápr. 5. 02:33
 1/6 A kérdező kommentje:
Még annyit kihagytam, hogy általában azt a megoldást alkalmazom, hogy addig vizsgálok egy személyt, amíg nem találok kivetnivaló hibát benne, és utána egyből elillan a féltékenység is.
2021. ápr. 5. 02:35
 2/6 anonim válasza:
100%

Leírásodat olvasva feljött bennem pár gondolat, de érdemesebb lenne ezzel szakemberhez fordulnod, mert egyrészt nem ismerlek, másrészt én sem vagyok az, így nem szeretnélek rossz irányba elvinni véletlenül sem.


Viszont óriási dolog, ha ezt valóban csak magadban rendezed le és nem támadod vagy fúrod bármilyen (akár indirekt) módon azt, akire féltékeny vagy, és tartsd is meg ezt a hozzáállásod. Nálunk, férfiaknál inkább a szakmai féltékenység a jellemző, és aljasságban van, hogy túltesznek a külsőségeken versengő nőkön is.


Mit tanulsz egyébként?

2021. ápr. 5. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Amit én a leírtakból "kiolvasok": teljesítménykényszeresség, fokozott hajlam megfelelésre ("alárendelődésre") és versengésre ("alárendelésre"), "szigorúság", indulatosság, valamint kritikusság és önkritikusság a szépség és a megjelenés vonatkozásában. Tudod, mi jutott eszembe erről? A mostoha királyné Hófehérke meséjéből. Aki azért nem volt annyira szelíd irigysége és hiúsága miatt, mint amit te leírtál. Azt mondanám, hogy van hajlam benned a nárcizmusra, és ezzel érdemes foglalkoznod, ahogy az indulatosságod mérséklésén is érdemes dolgoznod megfelelő módszerek megtanulásával és alkalmazásával. :)
2021. ápr. 5. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
77%
Sajnos amit leírsz, hogy "régebben" küzdöttél önértékelési gondokkal, de azt "megoldottad", ám maradt ez a féktelen irigység, féltékenység, ráadásul maximalista is vagy: tökéletes ellentmondás. Ez az utóbbi három azt mutatja, hogy nagyon is küzdesz a mai napig önértékelési gondokkal, csak azért nem látod, mert más megnyilvánulási formákhoz kötötted ezt korábban. A maximalizmus és az önértékelési gond is egy gyökérrel rendelkezik, ami a gyerekkorodba nyúlik vissza. Ha nem szaksegítséggel dolgoztál az önértékeléseden korábban, csak úgy saját szakállra, akkor valószínűleg teljesen tévúton jártál és csak pár tünetét sikerült megszüntetned a problémának, de magát a problémát nem. Azért lenne érdemes komolyan belekezdened egy olyan terápiába, amit egy profi vezető segítségével végzel, mert ez a mániákusságig feszülő düh simán talál magának más megnyilvánulási formát, más területet, ahol rátelepedhet az életedre akkor is, ha valamilyen - a korábbihoz hasonló "tüneti kezeléssel" valahogy "megoldod" az irigység kérdést is. És az agyad ebben jó partner, mert pontosan úgy működik, hogy bármilyen önámítás, hazugság árán megvéd téged a szembenézéstől, hiszen az kellemetlen, esetenként fájdalmas. Hiszen valószínűleg ahol a problémád gyökerezik, az egy kisgyerekkori elhanyagoltság, lelki fájdalom, amit nem akar az agy ismét átélni, ezért kell egy olyan külső vezető, aki tudja, hogy hol kell keresni az ilyeneket és segít téged biztonságban rávezetni érzéseid valós eredetére, ami nem egy "szebb" nő. Ezt csak ezáltal lehet megoldani, napvilágra hozni ezeket a régi fájdalmakat, így fogják elveszíteni a hatalmukat feletted.
2021. ápr. 5. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
68%
Én kb.úgy élek,mint egy patkány és mégsem vagyok rád irigy, pedig innen megmondom, hogy mindenben jobb vagy nálam. Tanulj tőlem! Nincs okod féltékenynek lenned! Szeresd magad. Ennél hova akarsz már jobb lenni?
2021. ápr. 5. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Dolgozz rajta, akár szakemberrel, mert elég rosszul hangzik.. Nekem is van hasonló, nálam az van, hogy hivatást tekintve többféle területen is igen jó vagyok, és 2 tök különböző munkám van, és mindig azokra irigykedem, akik azzal foglalkoznak, amelyikkel a kettő közül én éppen nem, mindig arra gondolok, learatják helyettem a babérokat.. pedig ez hülyeség.. Mindig mindenkinél van egy adott tulajdonságban/képességben jobb, nem lehet az ember legjobb, legfeljebb egy rövid ideig. Ráadásul a szépség szubjektív is, hiába van sok szép nő, akit szeretek, nekem ő a legszebb, mert a “hibáit” is szeretem.
2021. nov. 13. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!