Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért keverik a skrizofréniát...

Miért keverik a skrizofréniát a multiplex személyiségzavarral?

Figyelt kérdés

A kettőnek szerintem alig van köze egymáshoz. A Széttörve c. filmben, ahol több személyisége volt az embernek több helyen is olvastam, hogy skizo volt. Társaságban, ha témába jön egy több személyiségű ember, akkor skizonak nevezik. Van ennek valami nyomósabb félreérthetős oka?

Az antiszociálist is rengetegszer hallom hibásan. Ami érthető, mert, ha lefordítod rájössz, hogy nem egy csúnya személyiségzavarra, hanem egy komoly introvertráltságra gondolt.



2021. ápr. 26. 15:48
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Kik?
2021. ápr. 26. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
19%
A skizofrénia hasadt tudatot jelent. Valószínűleg ezért, Merthogy széthasadt, meg minden.
2021. ápr. 26. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A skizofrénia nem jár több személyiséggel, az a diszociativ személyiség zavar ahol több személyiseg van.
2021. ápr. 26. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Mert így van a köztudatban, gyerekként én is csak ezeket a téves jelentéseket ismertem hozzá. Pl. mikor bent olvastam a szobámban és nem volt kedvem kimenni játszani a többiekkel, nekem is azt mondták, hogy ne legyen már ilyen antiszociális. De még most is sokkal gyakrabban hallom a szót az introvertált szinonímájaként használva, szóval nem meglepő, hogy aki nem foglalkozik a témával, az azt hiszi, hogy ezt jelenti.
2021. ápr. 26. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
31%

Azért, mert gyakran együtt jár a kettő. Illetve mindkettő lehet gyerekkori traumák következménye.


Aki nem tudná mi a különbség a kettő között, röviden leírom.

Egy skizofrén embernek kóros tévképzetei vannak, pszichotikus élményei, hallucinálhat, esetlegesen hangokat hall, amik csak a fejében léteznek, elég durván paranoid. De pl. az írásuk, beszédük alapján is fel lehet őket ismerni, rendezetlen a beszédük és írásuk egyaránt. Ha beírjátok a keresőbe hogy "schizophrenic handwriting", akkor érteni fogjátok mire gondolok.


Ezzel szemben egy disszociatív személyiségzavarral küzdőnek több felé bomlott a személyisége. Mindenféleképpen gyerekkori trauma hatására történik, ami akkora nyomást helyez az illetőre, hogy nem bírná tovább elviselni. Ezért az agya kreál egy úgynevezett alteregót, ami elviseli a magszemélyiség minden fájdalmát. Ezért van gyakran az, hogy mikor megkérdezik a magszemélyiséget hogy például verte-e az anyja kiskorában, valószínűleg azt mondaná, hogy nem, az anyja egy nagyon kedves személy volt. De ha megkérdezik az alteregót, ő már nem biztos, hogy ezt mondaná. (Félreértés ne essék, nem csak 2 személyiség lehet, igazából akármennyi, ez egyénenként változó.)


A közös bennük az, hogy mindkettő egy tudatalatti által kiváltott reakció egy traumára. A skizofréniára lehet valaki hajlamos genetikailag, de az nem jelenti azt, hogy mindenképpen skizofrén lesz. Kell hozzá az, hogy érje egy olyan környezeti hatás, amire az agya efféleképpen reagál. Illetve különbség még az, hogy a disszociatív személyiségzavar már gyerekkorban is megmutatkozhat, de a skizofrénia inkább valamivel később jellemző. Persze vannak kivételek, ez nem szentírás--

2021. ápr. 27. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Valamikor régen úgy gondolták, hogy a többszörös személyiségzavar a skizofrénia tünete. Aztán ez elterjedt a köztudatban, és felvilágosítás hiányában ott is maradt.
2021. ápr. 27. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!