Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Borderline lennék, vagy ez...

Borderline lennék, vagy ez valami másnak a tünete, esetleg önálló betegség?

Figyelt kérdés

Először is, amit tudok: A depresszió és a PTSD egyértelmű. Egy pszichiáter bipoláris zavarral diagnosztizált, amit valamennyire igaznak látok, de mégis vannak kétségeim, én nem vagyok benne biztos, hogy az az, inkább borderlinera tippelnék. Egyébként ezt már két ember is mondta nekem még régebben, az egyik egy pszichiátrián dolgozó ismerősöm, aki elég sokmindent látott és tapasztalt, a másik innen, gyakorikérdésekről egy idegen, akinek belinkeltem a blogomat és elolvasta.


Amire gondolok, az a jelenség kb 3-4 hónapja jelentkezett nálam először, eleinte nem nagyon foglalkoztam vele, de aztán egyre rosszabb lett. Nem igazán tudom leírni, már próbáltam, de nem sikerült. Általában esténként szokott történni, amikor minden "kötelező" dolgon túlvagyok (evés, zuhany, fogmosás, stb) és feküdnék le aludni. Ilyenkor a barátom (együtt lakunk) általában még kimegy cigizni (ami van, hogy fél óránál is több idő), eszik, sorozatozik, stb, és ekkor szokott jönni ez a furcsa dolog. Egyszerűen megőrülök, vagy nem tudom. Tényleg nem tudom leírni, hirtelen extrém mértékben elkezdek szorongani, jön a késztetés a sírásra, és olyan dolgokat mondok, vagy teszek, amiket nem akarok. Pontosan tudom, hogy túlreagálom, és nem normális, de egyszerűen kicsúszik a számon/megteszem. Pl elkezdünk veszekedni a cigin úgy, hogy amúgy soha nem szoktunk veszekedni és normál esetben nem akadnék fenn ilyeneken (attól függetlenül, hogy valóban utálom a cigit), vagy hajnali háromkor elmegyek sétálni egyedül, vagy csak nagyon az ágynak a szélére húzódok, hogy ha befekszik mellém később, ne érjen hozzám és én se hozzá. Általában pár óráig szokott tartani ez az állapot, és amint elmúlik, rögtön megbánom, hogy milyen hülyén viselkedtem. De ebben a pár órában nagyon durván televagyok negatív érzésekkel, de nem tudom megmondani, hogy miért, mert olyan, mintha csak negatív érzések lennének, hozzájuk kapcsolt gondolatok nélkül. Nincsenek bevillanó képek az agyamban, nem tudom megmondani, hogy miért érzem ezt, de nagyon rossz, tényleg tele van az agyam olyankor negatívabbnál negatívabb érzésekkel.



3-4 hónapig nem foglalkoztam ezzel, de nemrég azzal töltöttem pár napot, hogy utána olvassak mentális betegségeknek, hogy közelebb kerüljek a megoldáshoz. A borderline alatt találtam egy pár mondatot, ami úgy érzem, hogy szinte tökéletesen leírja azt, ami ilyenkor történik a fejemben. Illetve most, hogy jobban utánaolvastam, már nem is tartom annyira hülyeségnek és kizártnak, hogy ez legyen a bajom, nagyon sok más is rámillik, olyan jellemzők is, amikről én azt se tudtam eddig, hogy pszichológiai oka van és ráadásul nem jó.



Egyébként ez az, amit találtam, ami szerintem a fentebb kifejtett állapotot írja le:

"Rövid, reaktív pszichózis: Hirtelen kialakuló intenzív szorongással, és "én-szétesettséggel" járó, visszafordítható állapotok, melyek sokszor csak néhány óráig tartanak, de 2-3 napnál általában nem tovább. Ilyenkor nem tudják megfelelő mértékben elkülöníteni a szubjektív élményt és az objektív, külső valóságot, ezért nem képesek a konvencióknak és szociális elvárásoknak megfelelően viselkedni. A valósággal való kapcsolat elvesztése és az elviselhetetlennek megélt érzelmi-indulati káosz egyre primitívebb működési szintek felé sodorja őket. Általában valamilyen módon mégis képesek magukat "összeszedni"."



2021. jún. 1. 19:10
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ennyiből lehetne akár borderline jele is, de a borderline mint személyiségzavar az ám egy az egész életedet (párkapcsolatodat, családi életedet, munkádat stb.) átfogóan érintő, állandó állapot. Ezeket az epizódokat leszámítva vannak olyan tüneteid, élményeid, amik még borderline-ra utalhatnak?
2021. jún. 1. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen, elég sok, amiker írtak róla, azok közül szinte minden. Talán a dühkitörések az egyetlen, ami rám nem jellemző. Viszont azt a Viselkedészavar címszó alatt írták, ami már jellemző, csak nálam nem dühkitörések formájában mutatkozik, hanem "síráskitörésekként". Szóval sírok. Mindig, mindenen, akármennyire kis dolog is. Van, amikor ok nélkül (legalábbis én nem tudom, hogy mi az oka) is. De nagyjából az összes többi tünet stimmel. Illetve amit a kialakulásának oka alatt írnak, az is igaz rám.
2021. jún. 1. 19:37
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez simán lehet a bipoláris depitől is, de amúgy alapvetően szerintem nagyon sok ember hordoz magán borderline tüneteket. De ez nem jelenti azt, hogy bordi, ahhoz több minden kell. De ha nem vagy biztos benne, menj el pszichiáterhez teszteket csináltatni, aztán irány a terápia. - egy bordi
2021. jún. 5. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Pont tegnap engedtek haza a pszichiátriáról. :D Továbbra is bipoláris zavarral diagnosztizáltak, viszont a hosszabb, kifejtős részen azt írta a pszichiáterem, hogy a borderline sem kizárható. Majd fogok járni magánhoz, kíváncsi leszek, ő mit fog mondani.
2021. jún. 9. 18:05
 5/5 anonim ***** válasza:
Sajnos lehet valaki egyszerre bipoláris ÉS borderline. A párkapcsolatoddal egyébként minden rendben? A barátod tisztel is amellett, hogy szeret téged?
2021. jún. 19. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!