Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Borderline-os ember miért...

Borderline-os ember miért ragaszkodik olyan emberhez, akiről a létező legrosszabb véleménye van?

Figyelt kérdés

Ismerek egy borderline-ost, aki foggal-körömmel ragaszkodik két olyan emberhez is, akikről a legrosszabb véleménye van. Az egyik a volt pasija, a másik egy barát. Utálja őket, lenézi őket, és meg van róla győződve, hogy ez a két ember őt folyamatosan bántalmazza, megalázza, miattuk depressziós, miattuk van romokban az élete. (Másoknak szidja őket folyamatosan, szemtől szembe viszont általában a hízelgés megy, időnként gyalázkodós dührohamokkal.)


Arra a felvetésre viszont, hogy akkor inkább ne tartsák többé a kapcsolatot, jön a zokogás, könyörgés, öngyilkossággal fenyegetőzés.


Én vagyok az egyik ember, akihez a bordi így ragaszkodik. Mi a legjobb stratégia ilyen esetben? Végleges szakítás, telefon letilt stb.?


Betegségbelátása az illetőnek egyáltalán nincs, meg van róla győződve, hogy ő a korrektség és a kedvesség arkangyala a sztoriban. Azzal, hogy tudjuk, hogy a hátunk mögött mikkel gyaláz minket, még nem szembesítettük.



2021. jún. 20. 21:25
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Amitől ők a legjobban félnek, az a kapcsolat elvesztése. Ezért kapaszkodnak foggal-körömmel akárkibe/bárkibe. Számukra az egyedüllét az nagyon ijesztő.
2021. jún. 20. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

1-es, a francba, elfelejtettem kiírni, hogy a nőnek van ám közben komoly pasija, ez a két arc (én meg egy másik) a pasin felül vagyunk.


(Igaz ugyan, hogy minket nagyon hosszú évek óta ismer, a pasi meg csak pár hónapja van.)

2021. jún. 20. 21:40
 3/15 A Cenz Ura válasza:
100%

Ha nincs betegségtudata akkor menekülj


Reménytelen eset és lehet narcizmussal is párosul a "bordi"

2021. jún. 21. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Te miért ragaszkodsz hozzá egyébként? Én már rég megszakítottam volna vele a kapcsolatot. Nyugi, nem fogja magát megölni, hiába fenyegetne azzal (ha pedig igen, akkor természetes szelekció).


Biztosan vannak normálisabb, funkcionáló borderline betegek is, de ne mi érezzük már szarul magunkat azért, mert képtelenek éretten viselkedni. Szerintem ez intelligencia és önfegyelem kérdése, aki pedig erre nem képes, az hisztizzen máshol, én tuti ott hagytam volna már. 16 éves gyerekek érzelmi szintjén vannak (talán még sokat is mondok), és csak a terápia segíthet rajtuk, abból is a radikális fajta. Van nekem elég bajom, nem fogok pátyolgatni senkit.

Egy bordeline ismerősöm volt, pontosabban szaktársam még az egyetemről. Ő az a csendes, báránybőrbe bújt gyilkos típus volt. Nem hittük el, hogy minden egyes alkalommal valami problémája volt, a környezetét folyamatosan, még tudat alatt is manipulálta, hiszen akármi is volt, ő volt az áldozat. A csaj egy kávét nem mert kérni magának a sulis büfében, mert attól félt, hogy az eladó ki fogja nevetni. A pasijával állandóan gondok voltak, öngyilkossággal fenyegetőzött… hálistennek már nem tartjuk a kapcsolatot még messziről sem.

2021. jún. 21. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
4-es, próbáltam segíteni neki sokáig, 20 éve ismerem. Azt csak nem régóta tudom, hogy titkon ennyire durván utál, nyilván meg fogom vele szakítani a kapcsolatot, csak még keresem a módját, hogy hogy a legkíméletesebb.
2021. jún. 21. 04:45
 6/15 anonim ***** válasza:
5: ha a megfelelő pillanatot várod, akkor sajnos a markában vagy. Ha titkon utál, és te sem bírod őt, akkor beszélgessetek el. Te elmondod, hogy meghúztad a személyes határaidat, és sajnálod. Onnantól kezdve azt csinál, amit akar. A lényeg, hogy soha ne vedd magadra azt, amit mond.
2021. jún. 21. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Ácsi, ha nincs betegségtudata, akkor honnan tudod, hogy borderline-os? Ki diagnosztizálta?
2021. jún. 21. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Egyrészt nyilvánvalóan borderline-os, másrészt öngyilkossági kísérletek miatt több pszichiáternél is volt már, és minden zárójelentésén borderline van.


(De ő erről úgy gondolkodik, hogy a pszichiáterek egyrészt hülyék, hanyagok, sablonosan gondolkoznak, nem értik őt, másrészt szerinte eleve alapból olyan emberek mennek pszichiáternek, akik bántalmazni akarják a pácienseiket. Úgyhogy ő ezekből a diagnózisokból a világon semmilyen következtetést nem szűr le saját magára nézve).

2021. jún. 21. 14:28
 9/15 A kérdező kommentje:

Kösz amúgy 6-os, nagyon hasznos válasz! Egy 20 éves barátságról beszélünk, 10 évig együtt is éltünk, én nem utálom őt, fogalmam sem volt a közelmúltig, hogy ilyen engesztelhetetlenül gyűlöl és lenéz. Sok nehézségünk volt eddig, de azt gondoltam, legalább barátok vagyunk, szemtől szembe ő is mindig ezt bizonygatja...


De most betelt a pohár, a napokban igyekszem összeszedni a gondolataimat, hogy mit mondjak majd neki, amikor legközelebb, utoljára találkozunk...

2021. jún. 21. 14:34
 10/15 anonim ***** válasza:
9: hatos vagyok. Meg tudom érteni, hogy nehéz döntés előtt állsz, mert benned feltételezhetően van annyi önreflexió a borderline ismerősöddel szemben, hogy megkérdőjelezed helyesen cselekszel-e, felmerül, megbántod-e. Szerintem az egyik legrosszabb tulajdonságuk az, hogy nem őszinték. Ez is a manipuláció egyik formája, mivel a másik türelmét és megértését szinte mindig a saját hasznukra fordítják, bármit behazudnak annak érdekében, hogy ők osszák a lapokat. Sérült náluk a tárgykapcsolat, ez azt jelenti, hogy nincs érzelmi középút - ezért készülj fel, hogy véresen meg fogod őt sérteni, a saját védelmed érdekében felállított határokat nagy eséllyel elutasításnak fogja értelmezni. Mivel ez a legnagyobb félelmük, konfliktust fognak generálni, ilyenkor vagy internalizálják a dühüket, vagy kiélik. De ez már nem a te problémád. Úgy kell velük bánni, mint a gyerekekkel, kellő határozottsággal, barátságos hangnemben felállítani a személyes határokat és közölni az igényeket.
2021. jún. 21. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!