Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Aki autizmus spektrummal...

Aki autizmus spektrummal született/rendelkezik, az egyértelműen autistának számít?

Figyelt kérdés
Még akkor is ha a skála enyhébb részén helyezhető el és ugyanúgy él mint a hétköznapi emberek (tanul, dolgozik, kommunikál, ellátja magát, stb.)

2021. júl. 29. 14:33
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
18 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
80%
Ezt hívják magasan/jól funkcionáló autistának.
2021. júl. 29. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Én pont ebben a helyzetben vagyok. A sprektum szélén helyezkedek el ugyan, képes voltam elvégezni az iskolát, dolgozni, ellátni magam, de ettől még igencsak érzem, hogy autista vagyok. Ha látszik kifelé, ha nem.
2021. júl. 29. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
#2-es És Neked mi(k)ben nyilvánul ez meg? Figyelemzavar? Megrögzött szokások? Nincsenek igazán szoros emberi/baráti kapcsolataid? Sokan néznek téged furcsának?
2021. júl. 29. 14:55
 4/7 anonim ***** válasza:
33%
Ez úgy van, hogy van a spektrum, azon különböző helyre eshetnek az emberek. Aztán meghúztak egy határvonalat, hogy innentől autista. De ha valaki a határ közelében van, akkor simán lehet, hogy hol autistának találják, hol nem. Meg valójában a spektrum se egy sima egyenes, hanem több részképességből tevődik össze, és a különböző autisták különböző mértékben érintettek az egyes területeken. Itt van egy jó rajz, ez úgy értendő, hogy minden egyes körcikken külön be kéne jelölni, hogy egy adott személy mennyire érintett: [link] És ez változhat is napról napra, lehet, hogy ma jobban jelentkeznek a nyelvi problémák, holnap pont kevésbé, holnapután megint jobban stb. Nem a személy változik ilyen gyorsan, hanem a tüneteket jelentkezésének erősségét befolyásolja egy csomó minden, pl. hogy kialudta-e magát az illető.
2021. júl. 29. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

“ És Neked mi(k)ben nyilvánul ez meg? “


Ami feltűnő lehet velem kapcsolatban a többieknek :

- hajlamos vagyok szó szerint érteni a dolgokat

- nem mindig veszem észre, ha csak viccelnek velem

- nehezen tudok mozgás közben mit kezdeni a kezeimmel

- sokszor lassan, monoton hangon beszélek

- nem tudok mit kezdeni a bájcseverészéssel, pl. mizu ?

- váratlan helyzetben lefagyok, azaz nem mozdulok, nem beszélek akár percekig

- nehezen barátkozok

- magas, éles hangoknál nem mindig állom meg, hogy be ne fogjam a fülem


Nem egy ember mondta, hogy furcsa vagyok, de nem tudják mire vélni, mert nem lehet engem értelmi fogyatékosnak titulálni. Nyelveket beszélek, stb.


Magasan funkcionáló autistaként szerencsére képes vagyok felülbírálni, cenzúrázni igen sok mindent, amit azok nem, akik a sprektumon beljebb helyezkednek el. Például nagyon szeretnék ringatózni vagy lábujjhegyen járni, de tudom, hogy ez a nem autisták számára nem normális dolog, ezért nyílvánosan nem csinálom. Nem mesélek el mindent arról, ami engem érdekel, mert tudom, hogy erre nem mindenki vevő. Mi megfigyelünk, elemzünk és ezt alkalmazzuk. Ezért maradunk rejtve sokáig. A Szökés sorozat főszereplőjét is közel 50 évesen diagnosztizálták.

2021. júl. 29. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és igen, valóban szeretjük a rituálékat. És nem a rugalmasságunkról vagyunk híresek. Azt is nehezen viselem, ha új terítő van az asztalon, nemhogy egy új munkatársat.
2021. júl. 29. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi ha nyers leszek - sajàt - tapasztalat NT kènt:

- külsőre robotikusak tűnnek

- szemkontaktus hiánya

- gyenge, mestersègesnek ható arcmimimka

- monoton , hanglejtès nèlküli beszèd


Nekem ezek adnak egyfajta rideg èrzèst - bocs de így gondolom


Belső:

- nem èrtik a hasonlatokat, exakt kell a tudtukra adni

- empàtiàt nem nagyon èreznek - nàluk ez inkább tanult dolog

- érzelmek hasonlóképpen, àtèrezni nem nagyon tudnak , racionàlisan közelítenek meg dolgokat

- "small talk"-ot nem èrtik, nem igazán tudnak vele mit kezdeni ( szia Mizu )

- kapcsolat èpítès , fentartàsba nagyon gyengèk

- életüket rutin és rituàlè szerint élik

- a társas interakciókat nem értik

- hogy megfeleljenek a tàrsadalomnak, sok energiàjukat elveszi. ( Mesterséges gesztusok , vagy hogy visszatartsàk, hogy ne tünjenek furànak )

- csak meghatàrozott dolgok èrdeklik őket

- a sajàt kis vilàgukba èlnek

- próbálnak megfelelni de nehezen alkalmazkodnak

- àltalàban az àllapothoz, valamilyen màs betegsèg tàrsulhat

- hajlamosak a szorongàsra, depresszióra

- nagy igazsàgèrzettel rendelkeznek


- cserèbe àtlag feletti IQ, logikai alapú problèmamegoldàs, a tèma amiben elmerülnek könnyen szakèrtőivè vàlhatnak

2021. aug. 1. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!