Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tudom mi váltja ki, de mi...

Tudom mi váltja ki, de mi lehet a baj?

Figyelt kérdés

Mostanában kellemetlen, szinte már pánik szerű érzés jön rajtam ki.

Amint egy szilárd tárgy: fal, ágy, kanapé

és bármi már közé “préselődöm”, pár perc elteltével beindul ez az érzés. Teljesen hétköznapi helyzetekben is, mint pl.: összebújni a párommal elalvás előtt (ahogyan átölel, a karja az ágyra nyom), vagy a kanapén a hasamra teszi a fejét.

Kezdetekben akkor vettem észre ezt, amikor repülőgépen utaztam, és kèt ember közé ültem, vagy egy ember és az ablak közé. Azt hittem az elején, hogy emberiszony, pedig nem. Olyan emberektől is érzem, akik közel állnak hozzám.

Az utóbbi időben egyre többször fordult elő, hogy ez az érzés random megjelenik, de kis mértékben, pl lefekvéskor egyedül, nem összebújva is érzem, vagy ha ülök egy tágas szobában.

Ezért a klausztrofóbiát kizártnak tartanám.

Szorongásra tippelek, de nem tudom, hogy ennek a kivizsgálására pszichológus a megfelelő, vagy ha tudom, hogy milyen helyzetekben jön elő, mikor érzem, hogy esetleg elő fog jönni, akkor elegendő e háziorvossal valami nyugatatót feliratni?

Szinte mindig megnyugatatott a helyzet megváltoztatása, vagy hirtelen mozdulatok, kicsi séta.

Sajnos van olyan helyzet, ahol ezeket nem tehetem meg.

Szeretném, ha jól lennék, ehhez pedig orvosra van szükségem, de nem tudom, hogy kihez forduljak, ki nem fog elzavarni



2021. szept. 7. 04:52
 1/7 Ypszilon1980 ***** válasza:
16%
Felesleges orvos ehhez, a problémát magad fogod úgyis megoldani, a pszichológus meg úgysem írhat gyógyszert. Ha egy nyugtatót elkezdesz szedni, akkor arról nehéz lesz leállni, ha már nem lesz szükséged rá. Inkább az a gond, hogy túlságosan egyedül vagy, nem mész társaságba, ingerszegény életed van. A covid miatti bezárás sok embernek okoz ez ilyen problémát.
2021. szept. 7. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Mióta van ez? mert lehet adhatsz még időt, hogy elmúljon, a megszokás sok ilyet helyretesz. Nehéz félni tartósan dolgoktól.
2021. szept. 7. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Ypszilon1980, erről szó sincsen. Van társaságom, covid alatt is emberekkel voltam, jelenleg is emberek társaságában szoktam lenni. Mind barátok, vagy idegenek, de ez szerintem teljesen lényegtelen. Tömören, nincs ingerszegény életem.
2021. szept. 8. 17:08
 4/7 A kérdező kommentje:

Kedves második kommentelő,

évek óta jelen van, elsőnek 13-14 éves koromban jelenzekett, azaz 6-7 éve.

Összekapcsolva a választ az első hozzászólóval, a covid előtt is jelen volt már ez a pánik szerű érzés.

Legelsőnek akkor vettem észre, amikor iskolában a hüvelykujjaimat egymásnak dörzsöltem. (Sokan valakinek a hallgatása közben csináljak, körkörösen) Annyira összeszorította a kezemet ez az érzés, hogy ki kellett mennem az udvarra, hogy ne zárt helyen legyek, sétálnom kellett. Innen tanultam meg, hogy segít, ha mozgok.

Gyógyszert pedig nem mindig szednék, ha lehetne rá mód, hogy szedjek. Leginkább repülőgépen lenne rá szükségem, mert onnan nem tudok elszabadulni, ha előjön az érzés. Buszról, tömegk.-ról még leszállhatok, de vannak helyzetek, ahol nem tudok mozogni.

2021. szept. 8. 17:14
 5/7 anonim ***** válasza:
Pszichikailag más dolgokrs is érzékeny vagy amúgy?
2021. szept. 8. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

#5- Nem vagyok pszichikálisan semmire kb. érzékeny, ez az egyetlen. Ennél is az a probléma, hogy nem tudom mi váltja ki belőlem pontosan. Annyit tudok, hogy az "összepréselődés" leginkább és leggyakrabban.

Egy orvos ismerősöm azt mondta, hogy ADHD-s lehetek, és annak a mellékhatása, de ezt rövid időn belül elvetettük...

2021. nov. 16. 17:22
 7/7 anonim ***** válasza:
#6 én adhds vagyok, de az nem tényleg nem pont ilyen :D Nem lehet, hogy érzékenyebb a tapintás érzékelésed mint másnak?
2021. nov. 16. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!