Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » ADHD-ra utal az, ha állandóan...

ADHD-ra utal az, ha állandóan ilyen erősen mennek zenék a fejemben meg ilyen érzékeny vagyok hangokra?

Figyelt kérdés

De tényleg, egyfolytában. És ehhez nem is kell zenét hallgatnom. Olyan a hallásom, hogy amikor kicsöng a telefonom, arról a hangról is egy zene jut eszembe, mert pontosan ugyanaz a gisz hang, amivel pl. ez a szám kezdődik:


https://www.youtube.com/watch?v=FWsQQgbKkjc


És meghallom, és rögtön eszembe jut ez a zene, és már megy is a fejemben és önálló életet él, nem figyelek oda, másra fókuszálok, akkor is megy magától és ha elterelem a figyelmemet, akkor is újra visszajön. Tudom, hogy más örülne az ilyen hallásnak, de valójában elég idegesítő tud lenni. Máskor is eszembe jutnak tök véletlenül random számok úgy, hogy mondjuk fél éve, egy éve vagy még régebb óta nem is hallottam, de benne van a fejemben, eszembe jut valami hangról vagy bármi más laza asszociációról, amire éppen gondolok. Minden zenét azonnal megjegyez agyam. (Amúgy nem vagyok zenész.) Sokszor ébredéskor úgy kelek, hogy eszembe jut egy zene, fogalmam sincs, hogy honnan.



Az a baj ezzel, hogy sokszor nagyon nehéz miatta koncentrálni. Ha pl. éneklést hallgatok sokáig, akkor utána ha beszélgetek valakivel, akkor a hangját, az intonációját is valahogy "zenésnek" hallom, megy egy zene a fejemben, és hallom, hogy hogy illeszkedne rá a beszélt hangja egy ritmusra vagy dallamra. De a legzavaróbb olvasás közben.


2022. jan. 25. 04:26
 1/4 anonim ***** válasza:
Gondolom tudatalatt kényszeresen “hallgatod.” Amúgy nálam is szokott olyan lenni, hogy felkeléskor egy olyan zenére kelek, amit a fejem kezd el bömböltetni, ráadásul 5-10 éve hallottam, azt is talán csak pár alkalommal. Nekem azért csak időszakos a dolog, mert igyekszem teljes mértékben figyelmen kívül hagyni, illetve nem foglalkozni vele, nem könnyű de hatásos. Én autista vagyok, nálam azért van ez, Te ettől nem vagy ADHD-s, lehet csak tudatalatt így vezeted le a stresszt.
2022. jan. 25. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Lehet, de lehet más is. Nekem random előhív az agyam számokat és alig tud lekattanni róla, újra és újra hallom a fejemben, mint egy beakadt bakelit-lemez. Sokszor én is dallamokkal ébredek, fel szoktam venni néha diktafonra és zenét csinálok belőlük (tudok játszani hangszeren, jó a zenei hallásom). Milyen dolgokat vettél észre még magadon, ami Adhd-ra jellemző? (ha felmerült a kérdés, gondolom több dolog is lehet). Egyébként lehet ez autizmus is. Én pl. képekben gondolkozok alapjáraton a zenés dolog mellett, tanultam pl. németül, és a csónak szó, az a Boot. A tengeralattjáró meg U-Boot. Ez utóbbit nem tudtam, csak hallottam a jelentése nélkül és az agyam egy U alakú csónak képét dobta fel, amit viszont egyéb tapasztalataim miatt nem tudtam értelmezni. Ugyanígy a szólások (toll a füledbe - na és akkor melyik felével közelíti meg a hallójáratot? Már jön is a fejemben a véres jelenet).Irtó nehéz ezt is, a zenéket is kikapcsolni néha. Nekem az segít, ha belekezdek egy olyan tevékenységbe, ami monoton, de figyelmet igényel (pl. papírhajtogatás+szerkesztéssel vagy a munkám). Én vélhetőleg autista vagyok (nem diagnosztizált, de szinte minden ráillik az Asperger-profilra a gindolkodásomból, viselkedésemiből illetve a tesztekből is ez jött ki).
2022. jan. 25. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

"Milyen dolgokat vettél észre még magadon, ami Adhd-ra jellemző?"


Pl. már egy ideje úgy veszem észre, hogy csökkent a koncentrációképességem, egy bonyolultabb szakszöveget lassabban olvasok, és főleg, a rövidtávú memóriám érintett. Tehát pl. részletekre sokszor alig emlékszem vissza sokszor. De ennek sok más oka is lehet, táplálkozás, életmód, lelki.


"Én pl. képekben gondolkozok alapjáraton a zenés dolog mellett, tanultam pl. németül, és a csónak szó, az a Boot. A tengeralattjáró meg U-Boot. Ez utóbbit nem tudtam, csak hallottam a jelentése nélkül és az agyam egy U alakú csónak képét dobta fel, amit viszont egyéb tapasztalataim miatt nem tudtam értelmezni."


Viszont arról megjegyezheted, hogy az U-Boot az Unterseeboot rövidítése, és az magyarul tükörfordításban kiadja a tengeralattjárót. Egyébként, ha már német, én azt a módszert találtam ki, hogy a szótárfüzetemben felosztottam az oldalakat két vízszintes vonallal, és az így kapott három rubrikába külön gyűjtöttem a különböző nemű szavakat. Vagyis meghekkeltem a szótanulást, mert nem egyesével tanultam a nemeket, hanem a helyre emlékezett vissza az agyam, ahova írtam. A mai napig emlékszem, hogy az egyes szavakat a lap melyik részére írtam fel. Sokszor hamarabb jut eszembe, mint maga a szó.

2022. jan. 25. 12:32
 4/4 anonim ***** válasza:
A teljes szó megismerésével helyérekerült a dolog, de egyébként nálam is működik az elkülönítés (én külön oldalára írtam és úgy jegyzi meg a memóriám, az oldal képét, nálam is, hogy melyik helyre hogy írtam a szót).
2022. jan. 25. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!