Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mintha a régi énem elvált...

Mintha a régi énem elvált volna a mostanitól. Mi lehet ez?

Figyelt kérdés
Úgy érzem mintha a régi énem nem én lennék, mintha egy egészen más személlyé változtam volna.. Mégis mi lehet ez?

2022. febr. 11. 14:29
 1/3 anonim ***** válasza:
11%
Szemelyisegfejlodesnek hivjak. Nekem egy idegosszeomlados idoszak utan alakult ki.
2022. febr. 11. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Deperszonalizáció a neve, magyarul elszemélytelenedés kb. Ez egy érzékcsalódás, észlelési zavar. Mentális tünet, ami rém szar, de amúgy veszélytelen és ártalmatlan. Az agy csinálja. Sok mindentől lehet, leggyakrabban szorongás, depresszió, gyógyszerek melléhatása/elvonási tünete, alkohol, drogok, kialvatlanság, ijedtség, pánik.

Nagy félelemben az agy így próbál elhatárolódni az ijesztő helyzettől. Másik magyarázat a hormonok egyensúlyának borulása pl depresszió esetén.

Illetve a jobb-bal agyfélteke közti információ áramlás sérülése is lehet pl drogok, vagy nyugtatók elvonási tüneteként.

Direktbe nincs rá gyógyszer. De ha pl depresszió miatt van, akkor azt kell kezelni. Nem szabad megijedni tőle, az csak rontja. Videójátékok, sok gépezés szintén rontja. Nem szabad figyelgetni, ellenőrizni a tünetet, az is rontja.

Ami segíthet: figyelemelterelés, megnyugvás, valódi tevékenységek pl barkácsolás, kutya/macska simogatás, kertészkedés.

A tünet elmúlhat elvágólag hirtelen, vagy elkopik mint a cipő talpa: lassan. olyan is van, hogy ki-be kapcsol, néha sokáig megmarad hónapokig, évekig.

2022. febr. 11. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

14:41

Köszönöm szépen.

És az lehetséges hogy azóta fennáll a tünet amióta depressziós vagyok? Több mint 1 éve. Ha elkezdik kezelni a depressziómat ez is el fog múlni? És utána nem lesz ijesztő így hirtelen "rádöbbenni" hogy ki vagyok? Egyszer annyira megijedtem ettől az érzéstől hogy pánikrohamot kaptam (még az elején) aztán megszoktam hogy ez van és kész, de még mindig nagyon zavaró és ijesztő.

2022. febr. 11. 14:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!