Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Fontos a pszichológus/pszichiá...

Fontos a pszichológus/pszichiáter neme ? Férfihez vagy nőhöz menjek ? Pszichológust vagy pszichiátert keressek fel ?

Figyelt kérdés
Az elmúlt években adódtak gondjaim amit azt hittem egyedül is legyőzők mert az én szememben nem volt az hú de komoly dolog. Egy parkapcsolatból indult ki ami azóta felforgatta az életemet. Nagyon hanyag lettem, stresszes, sokszor halogatom a dolgokat. Szex terén is félelmeim vannak sokszor, szóval eléggé nem vagyok biztos magamban szinte semmilyen téren és a segítség kérésre is nagyon nehezen veszem rá magam de változtatni akarok és nem ilyen szerencsétlenként akarom tölteni a 20as éveimet. Pszichiáter elvileg az komolyabb esetekkel foglalkozik, egyik barátom pszichiáterhez jár de neki nincs semmi "baja" csak meg akarja magát jobban ismerni. Ő azt mondja hogy jobb mint a pszichológus. Mások mást mondanak. Mit javasoltok ? 22/F

2022. márc. 7. 15:54
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Illetve hallottam "rémtörténeteket", hogy a szakember csak összezavarta az embereket. Még depressziósabbak lettek.... eltorzult a személyiségük stb stb. Nem tudom mit gondoljak, sajnos nagyon sokat adok mások véleményére és gondolataira. Ezek alapján ítélkezek a saját meglátásomat sose látom "biztonságosnak vagy stabilnak" és nem szeretném ha valaki még jobban összekeverné bennem a dolgokat mert ha ez egy valós dolog akkor én inkább egyedül próbálom megoldani..
2022. márc. 7. 15:57
 2/11 anonim ***** válasza:
68%

Attól függ, hogy gyógyulni akarsz, vagy párt keresel.

Az első esetben teljesen mindegy a neme...

2022. márc. 7. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
71%

Fontos, hogy megtaláld a számodra megfelelő szakembert, aki olyan terápiás eszközökkel/módszerekkel dolgozik, amivel azonosulni tudsz. (pl. kognitív, rendszerszemléletű... ezekről rengeteg információt találsz a neten)


A pszichiáter többnyire a gyógyszeres kezeléssel foglalkozik. Vannak esetek, amikor a szervezetből "hiányzik valami" a normális működéshez. A pszichológus a lelki egészséggel foglalkozik. Nála van az, hogy mész és kibeszéled a problémáid. Van, amikor a két orvos együtt szükséges, hogy elérd a célod.

2022. márc. 7. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Ehhez nem pszichiáter, és nem igaz, hogy sokkal jobb, mint a pszichológus. A pszichiáter orvos, te meg nem vagy beteg. Persze van pszichoterapeuta pszichiáter is, de nem attól függ a munkája minősége, viszont feltehetően drágább.

Egyáltalán nem biztos, hogy az első szakember bejön, a második se biztos, csak akkor kell megmaradni nála, ha érzed a kötődést hozzá és hogy a hasznodra válik. Azért ez az "eltorzult a személyiségük" dolog valóban rémtörténet, a pszichológus nem tudja senki személyiségét eltorzítani, hogy tudná? Ki mesélte, hogy eltorzult? Az illető maga beszámolt, hogy ő most torz? Az összezavarást nem biztos, hogy negatívan kell érteni. Megkérdőjelez, felbolygatja az eddigi hitrendszerét, de az nem baj, az a dolga. Pont azért ment pszichológushoz, mert az eddigi működése nem vált be, és más megoldási módokat keres. Hogy milyen nemű a terapeuta, az szakmai szempontból mindegy, de ilyen férfias dolgokat talán jobb férfival megbeszélni, belülről tudja átérezni, könnyebb is egy férfinak beszélni róla, de főleg: óhatatlanul, a folyamat velejárójaként beleszeretnél a terapeutádba, ha nő lenne (kivéve persze, ha egy banya), és ez nem kívánatos, kellemetlen.

2022. márc. 7. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Először is köszönöm szépen mindenkinek ! Az eltorzult személyiséget csak hallottam, hogy van ilyen egy barátom mesélte hogy a párja járt valamiért és teljesen kifordult magából mintha más ember lett volna. És persze nem hiszek el mindent én sem amit hallok meg fenntartással kell kezelni az ilyeneket csak nekem ez az egész elég bizonytalan terep. És a lehető legtöbb infóval szeretnék nekivágni ennek mert egyrészt a pénzt sem akarom csak szórni az ablakon kifele és eredményt is szeretnék. Azt is tudom hogy a pszichológus nem fogja helyettem megoldani a problémát hanem rávezet és én magamnak így meg tudom majd oldani a gondjaimat. Csak kicsit félek mert eddig magamtól nem ment és nagyon sok mindent próbáltam... rengeteget gondolkoztam és mindig arra jutottam hogy olyan abszurd ez az egész ami gyötör, hogyha valakinek elmesélném az egészet kiröhögne hogy ilyen egyszerű dolgok bántanak engem és hogy minek foglalkozok vele stb. Az hogy férfi vagy nő azt azért kérdeztem mert, régen is lányoknak sokkal könnyebben nyíltam meg nagy általánosságban, és ezért gondoltam hogy egy nőnek könnyebb lenne de amit mondasz utolsó az jogos ha véletlen meg elkezdek úgy kötődni hozzá az elég kellemetlen lenne. Mindenesetre köszönöm szépen, még egyszer mindenkinek !
2022. márc. 7. 16:32
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
A "kifordult magából, mintha más ember lett volna" messze nem szinonimája annak hogy eltorzult. Ez pont azt példázza, hogy működött a terápia. Kapcsolati problémák esetén bizony könnyen megtörténhet, hogy az egyik fél kikupálódik a pszichológusnál, önbizalmat szerez, elkezd másképp viselkedni, a hoppon maradt fél pedig csak les, hogy ebbe mi ütött. Hát az, hogy a másik őt túlfejlődte.Párkapcsolati bajok esetén, ha csak az egyik megy terápiába, akkor gyakran ez a végkimenetel, és a kapcsolatnak annyi, mert az önismeretre és bátorságra szert tett fél már nem tűri, ahogy a volt párja bánt vele. És ez így van jól. (Pár helyett más rokon is lehet.)
2022. márc. 7. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Aham, értem köszönöm :D A barátom párja mondjuk nem párkapcsolati gondok miatt ment szakemberhez hanem ő neki voltak gondjai, alacsony önértékelés, bizonytalanság az élet számos területén ilyenek de ez már nem lényeges a kérdésem szempontjából.
2022. márc. 7. 19:31
 8/11 anonim ***** válasza:

Nokent ferfi pszichologushoz jartam. Ot ajanlottak, es akkoriban nagyon melyen voltam, igy az elso sokkom utan, hogy pont egy ferfi, nem foglalkoztam a nemevel. Nekem o nagyon bejott pszichologuskent, harom evet toltottem el nala/vele.

Egyreszt segitett feldolgozni a traumamat, masreszt segitett abban, hogy pozitivabban nezzem magam. Amikor az elso alkalommal kerdezte, hogy mitol vagyok kulonleges, azonnal kihatraltam a kerdesbol, beszelgetesbol. Ma mar latom az ertekeimet, azt, hogy miben vagyok jo, es ez nem lesz onhittseg.

Beszeltetett a noisegrol is. Ez nekem ugy tunik, tabu tema, elegge tartozkodo maradtam, bar az elso alkalomhoz kepest nyitottabban beszeltem errol. Nem azert voltam zarkozott, mert egy ferfi kerdezett errol, egy nonek sem ment volna jobban.

Ismet ot valasztanam, nekem jo volt, hogy ellenkezo nemu volt. A parkapcsolatot kerulom, es o nem kezdte el vedeni a ferfi nemet, hanem engem probalt megerteni. Nem szerettem bele, de fontos volt nekem.

2022. márc. 7. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Nekem van pszichiáterem, gyerekkoromban diagnosztizált mentális betegség miatt, de nem kezel, hanem tudom a számát, felírta a gyógyszerem (később a háziorvos is írhatja), és beutalt pszichológushoz. Van, aki rendszeresen jár pszichiáterhez, de az tényleg súlyos szokott lenni - a barátod esetét nem is értem, ez tuti valami magán pszichiáter, aki lehúzza -, nekem valódi, diagnosztizált betegségem van, gyerekkoromban a Vadaskertben voltam, de ott is csak gyógyszert adtak, nem rendeltek vissza állandóra. A mostani pszichiáterem is beutalt pszichológushoz. Így viszont orvosi papírom van róla, hogy pszichológushoz javasolt járnom.


Nő vagyok, a pszichológus férfi. Én úgy választottam, hogy az adott problémával foglalkozó szakembert kerestem fel. Ebben az esetben szerintem mindegy a neme. De lehet olyan helyzet, amiben számít. Például szexuális vagy párkapcsolati problémákról én nehezen bveszélnék egy férfinak, de ez a páciensen múlik, ha téged ez nem zavar, a szakemebrt nem fogja zavarni.

2022. márc. 16. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Egyébként a pszichológusom többet kér egy óráért, mint a pszichiáter. Csak mert valaki mondta, hogy drágább. Mindkettő magán.
2022. márc. 16. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!