Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kényszerbetegségre milyen...

Kényszerbetegségre milyen gyógyszert írnak fel?

Figyelt kérdés
Okoznak súlyos mellékhatásokat?

2022. máj. 7. 16:06
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

SSRI-ket szoktak

ezek a szerotonin visszavételt gátolják meg, tehát több marad olyan helyen ahol hatnia kell

fluvoxamin, fluoxetin, citalopram... a hatóanyaguk, picit más mindegyi, de ugyan azt csinálják

mellékhatás lehet izgatottság, álmatlanság például, de erről fel kell hogy világosítsák azt akinek írják

2022. máj. 7. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2022. máj. 7. 18:01
 3/9 anonim ***** válasza:
Rexetin vagy súlyos esetben Anafranil. Általában nagyobb adag kell és lassabban hat.
2022. máj. 7. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

SSRI antidepresszánsokat szoktak, de a kényszerbetegség első és legfontosabb terápiája a pszichoterápia, általában kognitív-viselkedésterápia.

Az SSRI-knek, ahogy írták, az elején változó mellékhatásai vannak, ezért az elején kisebb adagokban kezdik, és a mellékhatások jó része később enyhül.

2022. máj. 7. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
SSRI-knek sincs mindig mellékhatása. Nekem annyi volt, hogy 2 félétől fogytam.
2022. máj. 8. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
Aki szedte kényszerbetegségre annak elmúlt ? Illetve miután abba hagyta a gyógyszert ugyan úgy tünetmentes maradt?
2022. máj. 15. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Sertralin-t írtak fel nekem legelsőnek (50 mg), viszont első nap éjszakáján felkeltem és erős pánikrohamom volt, nagyon gyorsan vert a szívem, zúgtak a füleim és elfogott a félelem. Írtak fel még 0,5 mg Xanaxot is opcionális nyugtatónak, viszont féltem bevenni. Egészében nem tetszett az a gyógyszer, így megkérdeztem a pszichiátert, hogy válthatnánk-e, így felírt Floxetet (20 mg). Ez mellett nincs semmilyen mellékhatásom sem, csak javult az állapotom és a hangulatom is pozitív irányba változott.

Pszichiáter mindenképpen el fogja mondani a lehetséges mellékhatásokat, ezek a gyógyszer tájékoztatójában is le vannak írva minden egyéb fontos tudnivalóval együtt.

Tudtommal súlyos mellékhatásokat nem igen okoznak, inkább libidó csökkenés, pánikolás, álmatlanság, izgatottság stb...de egyáltalán nem biztos, hogy nálad egyik is jelentkezni fog. Ha nem érzel különösebb változást vagy zavarnak a mellékhatások, akkor nyugodtan szólj, mert akkor ti is váltotok majd.

Fontos, hogy akkor igazán hatásosak az SSRI-ek, ha mellette ajánlott pszichológushoz/szakpshichológushoz terápiára járni. Én Dr. Szigeti F. Judit-hoz járok a Semmelweis klinikán.


#6: Amikor rákérdeztem, hogy elmúlhat-e, arra nekem az volt a pszichiáter válasza, hogy mindig lesz rá hajlamom és stresszes helyzetek fogják felerősíteni vagy (újra)kihozni. Pszichológus erre azt tudta ajánlani, hogy a stresszt kezelni kell megtanulni, mert az mindig fog érni, nem tudom elkerülni. Most élem át életem második vizsgaidőszakát és érzem, hogy picit jobban kijönnek így gyógyszer és terápia mellett is a tünetek, de még mindig fényévekkel élhetőbb az életem, mint gyógyszer szedése előtt volt. Mivel minden ember teste más, így van, aki elhagyhatja a gyógyszert egy idő után, valaki pedig lehet végig kell, hogy szedje. Ajánlom, hogy pszichiáternél kérdezz rá erre kontrollon.

2022. máj. 18. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#7-es voltam: *Fontos, hogy akkor igazán hatásosak az SSRI-ek, ha mellette pszichológushoz/szakpshichológushoz jársz, illetve ezekre ajánlott is járni. Össze szerettem volna kombózni a kettőt, elnézést!
2022. máj. 18. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos válaszokat! 🙂
2022. máj. 20. 12:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!