Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi az a minimális probléma,...

Mi az a minimális probléma, amivel kérhetek ADHD-s kivizsgálást?

Figyelt kérdés

Egyetemista vagyok, bukdácsolva de végzem az egyetemet, ingatag telejsítménnyel. Sose merült fel bennem, hogy adhd-s lennék csak az utóbbi 1 évben. Viszont hatványozottan több stressz ért az utóbbi években, és lehetségesnek tartom, hogy lehet csak annak a következményeit észlelem, meg hogy lusta vagyok nagyon és motiváció hiányom van.


Nehezen jutnak eszembe szavak, van amikor elsőre nem értem meg, mikor beszélnek nekem, dekoncentrált vagyok, gyakran elterelődik a figyelmem, vagy tanulás közben valami hirtelen energiatöbblet ér, és akkor amiatt nem tudok koncentrálni, mert utána másban kezdem levezetni. Tegnap este vizsgára készültem, és hirtelen annyi energiám lett, hogy nem voltam éhes kifejezetten, de éjszaka 11-kor random elkezdtem jókedvűen főzni. Ha vannak körülöttem ingert érzek arra, hogy folyamatosan beszéljek, vagy apróságokat megírjak másoknak, hiába tudom úgyse fogja olvasni csak később, vagy zavarom, és nem kellene. Beszélgetésekkor sose én vagyok,aki leteszi a beszélgetést, akkor is beszélek, amikor már érzem nincs semmi mondandóm. Feledékenységgel kapcsolatban nem érzem magam vészesnek, nem sűrűn hagyok el vagy felejtek el dolgokat, inkább elnézek dátumokat meg napokat, emiatt megszoktam, h többször lecheckkolom ezeket. De gondolom ez normális még. Állandóan nyugtalan vagyok, és nehézséget okoz, hogy kikapcsoljak. Nem tudom magamat rávenni semmilyen technikára ami javítana a közérzetemen, vagy a koncentrációmon, ha pedig találok valami módszert, ami segít, akkor amint jön valami új stresszes dolog a napjaimba, akkor kibillenek és nem csinálom rutinszerűen.Rutinom nincs,aludni is nehezen tudok egyből.


Régebben suliban nem szólt senki semmit, egy pedagógus rokonom, akinél magánórákat vettem megjegyezte egyszer, hogy figyelmetlen vagyok nagyon, de nem tudja miért. Gyerekként csendes voltam nagyon, és visszahúzódó. Ami rémlik, hogy szövegértésből gyengébb voltam mindig, meg figyelmetlenségi hibákat vétettem, nem tudtam verset sose leülni tanulni, csak nagy erőlködések és halogatások árán, meg anyámmal. Világéletemben halogatós voltam, és lusta, viszont azt vettem észre h külső nyomásra sokkal jobban teljesítek, ha az nincs akkor halogatok és ettől "bedepizek", meg frusztrálódok.

Egy közeli barátnőm is megjegyezte, hogy észrevette nem tudok koncentrálni, pl. sorozatoknál kibillenek, meg jelenetek kimaradnak. Sorozatot, filmet gyakran 10 perc után megállítok, és vmi más felesleges dolgot kezdek el csinálni/interneten keresni aztán vissza. Régebben rajzolni le tudtam ülni és tudtam rá fókuszálni órákig, most frusztrált leszek a gondolattól, meg attól is mikor csinálom.

Másik ami nagyon gyakori, hogy sokszor elfelejtem, hogy mit beszéltem 1 perccel előtte, és gondolkodnom kell, meg van mikor figyelek és magától kifókuszál az agyam és vissza kell kérdeznem, hogy mit mondott a másik ritkán. Ha stresszesebb időszakom van, akkor előfordul h beszéd közben felejtem el, amit mondani akartam, és megakadok és nehezen jut eszembe. Meg felcserélek szótagokat, diszlexiaszerű hibákat is vétek, ha kimerült vagyok.

Régebb óta idegesít, hogy nem tudom érzem valami nem stimmel velem, rengeteget halogatok és nagyon szét vagyok mindennel csúszva, de eddig mindig használt, hogy ha erőt vettem magamon és nagy erőkkel megoldottam a problémákat, meg haladtam. De folyton ide jutok, akármiről is van szó, és csak annyit szeretnék, hogy legalább kizárhassak dolgokat, hogy lehet rendben van ez így, és csak én nem bírom a stresszt vagy az élet ilyen, nem pedig velem van baj, de ha meg igen az is megfelel. Idegesít, hogy nem tudom eldönteni, hogy csak szimplán egy gyenge jellem vagyok, vagyok van más és azért tartok itt.

Azt is elképzelhetőnek tartom, hogy a fentiek között sok a rendszertelen életvitelem miatt, meg a stressz miatt van, de ha stresszmentese vagyok akkor is előfordulnak néha, vagy ha olyat csinálok ami leköt, abban is bénázok, főleg ha mentális tevékenység. Depressziót meg kizárom, néha szokott szorongásom lenni, meg hangulatingadozásom, meg ingerült vagyok.

Mellékes infó de van egy tesóm, aki Down-szindrómás, anyám pedig mentális betegséggel van diagnosztizálva. Ezek miatt gondoltam arra, hogy ha a genetikai hátterem ilyen, akkor figyelembe vehetem az adhd-t.

Bocsi, hogy hosszú lett.



2022. máj. 23. 12:52
 1/7 anonim válasza:
72%
Beutaló nélkül is lehet kérni időpontot pszichiátriára, ahol elmondhatod a panaszaidat. Ha úgy látják, hogy van rá esély, akkor kapni fogsz időpontot pszichológushoz, aki diagnosztizál tesztekkel. Nincs "minimális panasz" meg ilyesmi. Csak a pszichometrikus tesztek + pszichológiai exploráció az ami eldöntheti hogy mi a tüneteid oka(Testi betegségek kizárása után!!)
2022. máj. 23. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Másfél év a várakozási idő államiban. Magánban pár hónap de közel 200.000ft.
2022. máj. 23. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

#2 Olvastam már, hogy magánban is van, de sajnos nekem marad a várakozás az államira. Nem mindegy, hogy miért fizetem ki ezt a pénzt, lehet utána megkapom, h nincs adhd-m.


#1 körülbelül mennyi idő megy el erre a folyamatra? Semmelweis oldalán egyébként azt láttam, hogy kell beutaló háziorvostól.

Köszi a válaszokat!

2022. máj. 23. 21:56
 4/7 anonim ***** válasza:

2

Nem 200k, flash clinicnél 100 sincs. De oda is kb. 1 év lehet már. De aki össze tudja szedni, az szedje is, és kérje az időpontot azonnal. Én 10 évig halogattam, aztán elment szeirntem az ADHD miatt közben 10m HUF is. Ezt nem szabad halogatni, mert egy élet mehet benne tönkre, nagyon jó eséllyel. Egy kezeletlen ADHD-s rendkívül jó esélyekkel néz szembe olyan komorbid zavarokkal, mint a szerhasználat, az abból kialakuló függőség, hogy a nem szerfuggőséget ne is említsük. Az iskolát befejezők aránya iszonyat magas a nem ADHD-sokhoz képest. Depresszió, szorongás, alvási zavarok, párkapcsolati nehézségek, munkahelyi problémák, a teljesség igénye nélkül.

2022. jún. 22. 04:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
*nem befejezők
2022. jún. 22. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
2es vagyok. Előző évben a Zádoryban fizettem közel 200ezret. Minden meg volt várakozással együtt másfél hónapon belül. Szerencsére online volt csak a számítógépes dolog miatt kellett bemenni. Sotéra kérnek beutalót, oda is beadtam régen. Eltelt több mint 1 év mire felhívtak, hogy kb melyik hónapba kerülhetek sorra. Az igaz hogy drága, de ha nem vizsgáltatod ki magad akkor meg szorongsz, hogy ha adhd-s vagy akkor miért nem szeded rá a gyógyszert. Ha meg az jön ki hogy nem vagy az, akkor meg annak örülhetnél is. Mindennek két oldala van. A gyógyszer ebben a hónapban 11ezer ft volt mivel szabadáras. Szóval ehhez is kell pénz. Úgy kalkulálj hogy a diagnózis önmagában kevés.
2022. jún. 23. 05:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem mindig kell atomoxetine, az a drága.
2022. jún. 23. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!