Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Egész életen át tartó megfelel...

Egész életen át tartó megfelelési kényszer, szorongás, ki hogy győzte le? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Egész eddigi életemen át a szorongás és megfelelési kényszer lehetetlenné tette, hogy bármikor is ellazultan, felszabadultan, oldottan jól tudjam érezni magam például egy társaságban.

Kiskoromban rengeteget csúfoltak-bántottak (lelkileg és fizikailag is). Nagyrészt ugyanazokkal az osztálytársakkal voltam a kollégiumi részlegen is, mint napközben. Szinte a nap 24 órájában sok éven keresztül történt a bántalmazás.

Továbbtanuláskor osztálytárssal egy osztályba kerültem, aki "gondoskodott róla" hogy tovább folytatódjon a piszkálódás.

Mindig mindenáron mindenkinek meg akartam felelni, soha nem mertem önmagamért kiállni, mindig elnyomtam az érzelmeimet.

Azt gondoltam, hogy ha "alkalmazkodom a másikhoz", "időben meg tudom érezni hogy mit szeretne, neki mi lenne a jó és nehogy megharagudjon rám, azt tudom tenni ami jó neki". Olyan "tökéletesre" fejlesztettem a megfelelési kényszert, hogy ha valakivel beszélgetünk valamiről (esetleg az illető rávesz valamire), ha az adott dolog nem tetszik, egyszerűen nem tudok rosszat gondolni és mindent helyeslek. Otthon meg jön a "hogy tehettem ilyet", "hogy mondhattam azt", "hogy hagytam rávenni magam arra, hogy" stb...

Minden társaságban megtaláltak azok, akik kihasználtak, akik úgy és olyan módon beszéltek velem, ahogyan senki mással nem mertek volna. Voltak akik pletyka középpontjává tettek.

Féltem a hibázástól, mert gyakran voltam élcelődés, gúny tárgya: nevetgélve mesélték, hogy milyen jó volt, amikor ezt-azt-amazt csinálták velem, frankón kiszúrtak velem stb...

Baráti kapcsolataim: volt aki több mint 5 év után árult el, egymásnak lelki társai voltunk, miután a velem való kapcsolatmegszakítás mellett döntött, e döntést nem közölte velem, hanem mással beszélte meg, olyan bizalmas információk kíséretében, melyeket csak ő tudott rólam a barátságunk alatt.

Egy másik "barát" anyagilag károsított meg.

Egy harmadik pedig azt tette, hogy amikor bejuttattam valahova ahol én is voltam (nagyon nagy bajban volt és sürgősen kellett találnia valamit), akkor a hátam mögött megpróbált lejáratni, rossz híremet kelteni.

Minden társaságban ilyen "másokat kihasználó" alakok találtak meg és nem igazán tudok nyitni, megbízni az emberekben.

Harmincas éveim végén vagyok már és ezek az érzések egyszerűen elkísérnek és nem szűnnek meg.

Sose tudok ellazulni: tartok tőle, "mi van ha rossz történik", "mi van ha hirtelen lelkileg fájdalmas dolog történik", "mi van ha valakinek valami nem tetszik", "ha valaki rosszat gondol rólam", "ha valaki rámförmedve nekem támad", "ha hibázom" (volt már hogy valami szituációban hibáztam, amit sok évig a fejemre lehetett olvasni megvetően)...

Valaki élt már át hasonló érzéseket tartósan? Miképpen, hogyan sikerült legyőznie őket, mi volt a kiút?

Több pszichológusnál voltam már, meghallgatnak, érdemben nem reagálnak.

Pszichiáter: a gyógyszer erre nem megoldás, de ezt is nem egyszer próbáltam meg...

Valaki rokonlélek, akinek sikerült ebből kijönni?



2022. máj. 27. 17:11
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Ne "sima", beszélgetős pszichológust keress, hanem pl. sématerapeutát vagy aki szimbólumokkal dolgozik.
2022. máj. 27. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

#6-os válaszoló vagyok, nagyjából ugyanazt a választ tudnám ide is írni.


https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__..

2022. máj. 27. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Pszichoterapeutánál is voltam (kognitív viselkedésterápia) és fókuszolás-módszeres terápián is.
2022. máj. 27. 17:57
 4/12 A kérdező kommentje:
Klinikai szakpszichológusnál is voltam.
2022. máj. 27. 18:18
 5/12 anonim ***** válasza:
0%

Isten hozott az életben!


Ez maga a pokol!

2022. máj. 28. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Érdemileg segítő válaszokat várnék.
2022. máj. 28. 20:29
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Én félúton vagyok a javulás felé, szinten nagy mértékű szorongás és állandó félelemből.

Csak akkor tudsz elérni javulást ha te is tényleg rászánod magad. Ez hulyen hangzik elsőre , meg mondhatnád, hogy hat több psz/nél voltál persze, hogy rászántad magad… de amíg csak így külső forrástól vàrjuk a segítséget semmi sem fog változni . Minden a saját fejedben dől el, a gondolataid szintjén. Ameddig te is elhiszed magadról, hogy szerencsétlen vagy és mindenki kihasznál ezt fogják rajtad látni és meg is teszik. Meg kell változtasd a saját magadról alkotott képet , nem elhinni azt amit suliban mondtak. Hidd el hogy jó vagy, tejes értékű ember vagy és viselkedj úgy, ne görnyedj össze egy társaságban, ne nyalj senkinek, tegyél ugy ahogy neked jó még ha páran furán is néznek majd miatta.

Sosem keso teljesen uj dologba kezdeni, legYen az hobbi szinten is, ahol uj embereket ismerhetsz meg és nem az leszel akinek régen láttak. +sport!!!

2022. máj. 29. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is volt szociális fóbiám, amihez később depresszió is társult. Én a kognitív terápia mellett nyolc évig szedtem többfajta, egymást váltó gyógyszert, mire mindez elmúlt.
2022. jún. 2. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

8


És az emberek hagyták, hogy fellélegezz?


Mert általában az emberek bántalmazása, rossz tapasztalatok az emberekkel vezetnek ide.


Gyakran mondom, hogy a társadalomnak kellene egy kognitív terápia nem a jó embereknek!

2022. jún. 2. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Hány éves vagy most? Az a baj ezzel a sémával, hogy el lehet veszni így nagyon. Velem is ez történt: annyira leszoktam arról, hogy magamnak tegyek eleget, azt csináljam, ami jó nekem, hogy 30 éves koromra bullshit munkát végzek és nincs olyan végzettségem, amivel ezen változtathatnék, és egyszerre kéne tanulnom és sok pénzt keresnem. Egyszerűen azért, mert számomra az volt a túlélés záloga, hogy ki kellett bújnom a bőrömből, legalábbis én így éreztem. Na, de alatta ott volt a valódi énem, valódi vágyakkal, amik meg nem teljesülnek, ez pedig biztos recept a depresszióhoz.


Olyan helyre kell menned, ahol komolyan vesznek. Első körben Tündérhegyet javasolnám.

2022. jún. 2. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!