Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Felelősségre vonható az ember...

Felelősségre vonható az ember a mentális állapotából adódó tetteiért?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, ha a család egyik tagja személyiségzavarban szenved (vélhetőleg traumák miatt), és erre szétveri, manipulálja a többi családtagot, akkor őt vagy a körülményeit kell felelősségre vonni?

Hiszen nem tudatosan viselkedik úgy, ahogy.


2023. márc. 13. 22:39
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
77%

Olyan nincs. Mindenki saját maga irányítja a tudatát, ezáltal a tetteit. Akinek meg annyira elszáll az agya azt elkell zárni mert köz- és önveszélyes, de minimum legyógyszerezni.

Jogilag meg majd a bíróság fogja kivizsgálni, bűnügyi pszichológussal, ha kell, hogy kit kell felelősségre vonni. De, ha bebizonyosodik, hogy tényleg kezelésre szorul az illető, akkor az ítélet is kényszerkezelés lesz. Vagy fizikai elzárás.

2023. márc. 13. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
30%

Azért a buksiját hadd ne simizzük már meg.

Ennyi erővel ne büntessünk meg senkit, mert hát a körülményei miatt olyan, amilyen, jaj szegény.

Az áldozat is csak a körülmények áldozata.

Szakember segítségét kérheti, ha elutasítja, akkor arról már nem a körülményei tehetnek.

2023. márc. 13. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Jogilag vagy erkolcsileg?


Jogilag attol fugg, hogy milyen az anamnesis-e es a statusza, illetve a diagnozisai. Ha ugy itelik hogy nem beszamithato sem az amit mond sem az amit csinalt, akkor nem vonhato felelossegre, de elhelyezhetik valami pszichiatriai helyre.


Erkolcsileg mindenki maga donti el, hogy egy mentalis beteg aki a betegsegerol nem tehet, es az a betegseg amirol nem tehet pszichotikus allapotba hozza es csinal par olyan dolgot amit a megszokott tarsadalmi erkolcs elitel, akkor tenyleg egy sz*r ember-e a mentalis beteg.


Nekem az apam volt ilyen, meg a nagyapam es az anyam. Ameddig nem tudtam a mentalis betegsegek fajtairol addig eliteltem oket, hulyek, barmok, lustak, onzok.


De aztan jobban utana neztem a dolgoknak es nem itelem el oket, betegek. Inkabb arra lennek kivancsi hogy mi volt az a multjukban amelyik kivaltotta ezt a szemelyisegzavart meg egyeb mentalis betegseget, mivel a 3 kozul mar 2 nem el.

2023. márc. 13. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Nem mondtam, hogy nem kell megbüntetni, hanem hogy tehet-e róla? Vagy ő is a körülményeinek, a viselkedésének az áldozata? Én gyakran leválasztom az adott emberről a traumáit, magát az embert sajnálom, és a körülményeit okolom a viselkedéséért.
2023. márc. 13. 22:55
 5/14 anonim ***** válasza:
Ha valakit a családodból bántalmazna, akkor is képes lennél rá?
2023. márc. 13. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Zcom09 ***** válasza:
Az hogy tehet-e róla függ attól hogy van e betegség tudata és hogy megtudja különböztetni a jót és a rosszat. Ha van betegségtudata de nem ismeri fel a rosszat és a jót akkor szerintem tehet róla. Hiszen tudja hogy valami problémája így fordulhatna segítséghez, akkor is ha a tetteinek nem ismeri fel a súlyát. Ha nincs se betegségtudata se belátása a viselkedéséről, akkor nem igen hibáztatható.
2023. márc. 13. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

"Ha nincs betegségtudata sem belátása, akkor nem hibáztatható."


Igen, pont erről beszélek. De én ezt így nem jelenteném ki, mert akkor nem létezik olyan, hogy gonosz ember.

2023. márc. 13. 23:10
 8/14 Zcom09 ***** válasza:
Hát mondjuk én ismertem olyan embert aki azért rúg bele egy kutyába mert élvezi hogy hatalma van és fájdalmat okoz. Az ilyen szadisztikus viselkedés nem igazán betegség, vagy kóros elmeállapot. Csupán gonosz.
2023. márc. 13. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Zcom09 ***** válasza:
+ "betegség, vagy kóros elmeállapot." mármint jogi vagy orvosi szempontból.
2023. márc. 13. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
A szadizmus is lehet egy mellékterméke a rossz körülményeknek, traumáknak, ezért nem feltétlenül tudatosan okoz másoknak fájdalmat az ilyen ember. Lehet, hogy élvezi, de az empátiadeficit miatt nem gondol bele abba, hogy ez pl. rossz.
2023. márc. 13. 23:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!