Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Emetofóbia (hányástól való...

Emetofóbia (hányástól való félelem) : hogy lehet legyőzni?

Figyelt kérdés
3-4 évvel ezelőtt mielőtt jöttem haza Pestről, megettem egy fánkot, majd utána a buszon is beettem egy nagy zacskó barackos Fornettit, aminek következtében nagyon rosszul lettem a buszon, miután hazaértem és itthon ledőltem az ágyra, még akkor is reszkettem és nagyon erős hányingerem volt (hányni szerencsére nem hánytam). Utána amikor távolsági busszal utaztam, rengetegszer bemeséltem magamnak, hogy rosszul leszek, és tényleg rosszul is lettem, émelyegtem és reszkettem hónapokon keresztül a buszon, borzalmas volt, már napokkal az utazások előtt pánikoltam. Utána iskolában is jópárszor szédültem meg émelyegtem a kóros soványságom miatt, ami csak súlyosbította ezt a félelmet, 2 évvel ezelőtt nyáron pedig egyszercsak azt vettem észre, hogy helyijáratokra, villamosokra, sőt még az autókba is szorongással szállok fel, ill. ülök be. Szerencsére voltak olyan buszos utazásaim, amikor nagyon jól éreztem magam, mert hittem benne, hogy jól tudom érezni magam és le tudom győzni, de mégis újból és újból felüti a fejét ez a szorongás, és hiába tudom, hogy tök hülyeség meg alaptalan ez a szorongás, de valahogy végleg mégsem tudom elfelejteni meg túltenni magam rajta. Ki mit javasol?
2011. júl. 2. 11:49
1 2
 1/19 anonim válasza:

hát néha velem is van ilyen, de szerencsére csak 1-2 percre. gondolj arra, amit itt leírtál, hogy amiatt csak rosszabb lesz ha bebeszéled magadnak, és ezzel az utazást is elrontod, mert biztos nézhetnéd a gyönyörű tájat. ha ez nem megy, akkor gondolj valami erősre, aminek nem feltétlenül kell jónak lennie. pl: szegény dédidre gondolsz, aki betegen fekszik a kórházban, vagy már meghalt, vagy arra, hogy milyen sok házi van hétfőre(hát nem így nyáron :) és elkezdesz agyalni, hogy hogy írod meg a fogalmazást, vagy valami. hogyha ez se működik, akkor kezdj el ökörködni az ismerőseiddel vagy barkóbázni, és próbáld meg elfelejteni a bajod :)


ennyit tudok...

2011. júl. 2. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Még annyit szeretnék leírni ezzel a félelmemmel kapcsolatban, hogy amikor rosszul voltam, erről úgy próbáltam elterelni a figyelmemet, hogy jobbra-balra forgattam a fejem, ilyen pótcselekvéseim voltak, amik sajnos megmaradtak, bár szerencsére csak út elején 15-20 percig, amíg meg nem nyugszok, ill. útközben, ha megijedek, vagy csak elkap a szorongás (allergia miatt furcsa szokott lenni a torkom, amire hajlamos vagyok beképzelni, hogy émelygés). Erről hogy lehet leszokni? Elég idegesítő + szégyellem is magam emiatt, mert már többször is volt, hogy észrevettem, hogy néhány ember elég furcsa szemmel néz rám.
2011. júl. 2. 12:02
 3/19 anonim ***** válasza:
76%

Tüneteid alapján enyhe pánikbetegség agorafóbiával.

Ezt önmagad nemigen tudod kikezelni. Könnyithet rajta olyan apró dolog, hogy viszel magaddal egy zacskót, hogyha hánynod kell, abba hánysz és nem az autót, buszt,stb-t rókázod össze. Ez tudat alatt megnyugtat és a hányás nem fog bekövetkezni.

Első lépésként keress fel egy pszcihiátert, mert a problémáid valószínűleg idegi alapon vannak.

Homeopátiás és egyéb kurúzslókat kerüld.

2011. júl. 2. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Köszi a hozzászólást, igen, kipróbáltam már azt, hogy másfelé figyelek, van, hogy a mobilommal elkezdek fotózni, vagy csak azon gondolkozok, hogy mit fogok csinálni, ha odaértem, a városokban osztályozom a házakat, hogy ez szép, az ronda, és működik is, de ennek ellenére el-el kap egy ilyen szorongási hullám, ami miatt utána szégyellem magam, hogy megint nem sikerült teljesen elfelejtem ezt az egész ökörséget. Meg a hangulatomtól is függ, van, amikor jobban bírom kezelni, van, amikor meg nem igazán. Van amikor az út végén úgy vagyok, hogy de mennék még tovább, máskor meg az van az eszemben, hogy de jó, végre leszállhatok. Oda szeretnék eljutni, hogy mindegy, milyen kedvem van, de nyugodtan végig tudom ülni az utat, nincsen semmiféle beképzelés meg pótcselekvés.
2011. júl. 2. 12:14
 5/19 anonim ***** válasza:

Amit csinálsz, szaknyelven figyelem elterelésnek hívják. Ez a kognitív viselkedés terápia egy kicsi része, DE EZ ÖNMAGÁBAN KEVÉS!

Hidd el orvosi segítség nélkül nem fogsz meggyógyúlni magadtól (főleg, hogy régóta fennáló a probléma), csak szerencsés és ritka esetben, azért javasoltam az előbb, a dokit.

2011. júl. 2. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
A második válaszolónak is köszi. Ebbe én is belegondoltam, mert amikor kezdett elhatalmasodni rajtam ez a szorongás, volt nehézlégzésem, izzadtam, hőhullámok voltak rajtam, úgy vert a szívem, hogy majd kiugrott a helyéről, reszkettem, mint a kocsonya, de szerencsére ez már enyhült, amint írtam, halálfélelem-szerű érzésem már nincs szerencsére. Szerintem is valami lelki-idegi dolog áll a háttérben, mert ha beveszek egy szem Daedalont (rem. jól írtam le a nevét), akkor azonnal megnyugszok (pedig fél óra amíg felszívódik és hatni kezd), meg van amikor magától is elmúlik, nem kell gyógyszert bevenni, van amikor rövidebb, van amikor hosszabb ideig tart, esetleg az egész utat végigkíséri. Ami aggaszt, és elfelejtettem leírni, hogy iskolában is rendszeresen volt ilyen szorongás, hogy tízóraizás után órán émelyegtem pedig semmi olyat nem ettem, ugyanazt ettem, amit általános iskolában is anno, és ilyenkor mélyeket lélegeztem mint amikor valaki fullad meg szénsavas ásványvizet ittam, és utána ahogy kibüfögtem magam, jobb lett, de bennem maradt egy rossz érzés, hogy vajon mit gondolnak rólam a többiek és a tanárok. Idén ősszel, ha minden jól megy, egyetemre fogok menni, és egy magabiztos, egészséges lányként szeretnék odamenni, aki semmitől sem fél, mindig jól érzi magát, ezeket a hülyeségeket meg egy életre el szeretném felejteni, csak sajnos ha az ember már benne van, nem olyan könnyű kikeveredni belőle, de én hiszek benne. Meg amit a repüléstől való félelemnél is írnak több oldalon, hogy az ember egy ördögi körbe kerül, mert a végén már nem magától a dologtól, hanem az érzéstől, a szorongástól fél, és nem tudom, hogy nálam nem-e ez a helyzet.
2011. júl. 2. 12:31
 7/19 A kérdező kommentje:
A harmadik válaszolónak is köszi. :)
2011. júl. 2. 12:33
 8/19 anonim válasza:

Én rettegek a hányástól. Nem émelygek, nem vagyok rosszul, de ha mégis (csak egy kicsit is), akkor az az első gondolatom, hogy jaj, most hányni fogok. Pedig nem. Amióta ez tudatosult bennem, nagyon odafigyelek az étkezésemre. Ha úgy érzem, hogy valami kerülget (főleg vírus), akkor inkább egész nap alig eszem, akkor is gyümit, kekszet, és ehhez hasonló könnyű ételeket (persze vmennyi normális kaját is, de kevesebbet a megszokottnál). Ezzel igazából megnyugtatom magam, hogy semmi bajom sincs, nem hányok, minden rendben.


14/L

2011. júl. 19. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 enigmaticmoments válasza:
Szeretnék beszélgetni olyan emberekkel, akik szintén ezzel a problémával küszködnek. Senki nem érti meg és nem fogja fel, hogy miért is akkora probléma ez, de mi, akik együtt élünk ezzel, talán jobban megértjük egymást. Azt hiszem már önmagában az is jó, ha a beszélgetések által nem érezzük magunkat annyira egyedül a problémánkkal, de ki tudja, lehet, hogy együtt a megoldást is megtaláljuk. Kérlek írjatok!
2012. ápr. 2. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Sziasztok! Velem is ez a helyzet, vagyis nagyon hasonló! Én is rettegek a hányástól, pedig így belegondolva nem is olyan szörnyű.. megkönnyebbül az ember, jobban lesz, csak rövid ideig tart...stb! Mégis félek tőle! Kb egy hónapja, vagyis inkább másfél, egyik napról a másikra rosszul lettem! Hányinger, émelygés...stb. Nem hánytam, de közel jártam hozzá! Onnantól kezdve rosszul vagyok! Fáj a gyomrom és nagyon gyakran van hányingerem! Ha tehetem nem utazom, mert ott csak rosszabb! Jövő héten megyek orvoshoz, lehet valami betegség áll a háttérben, magán-orvoshoz megyek! Remélem valamit kifognak mutatni a vizsgálatok, és nem azt fogják megállapítani hogy pszichés, mert akkor nem tudom mit fogok csinálni! Borzalmas!
2012. máj. 19. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!