Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan segítsek a barátomnak...

Hogyan segítsek a barátomnak (hosszú)?

Figyelt kérdés
Ő most 19 éves, én pedig 18 és nagyon szeretjük egymást. De neki nagyon nehéz gyerekkora volt, és még mindig ugyanazok a lehetetlen és romlasztó körülmények veszik körül. Emiatt sokszor lehangolt, depresszív és szuicid jellegű gondolatokkal van tele és nincsen semmi önbizalma. Fél a jelenétől, a jövőjétől, bizonytalan, egyáltalán nem boldog, gondjai vannak a tanulással, stb. A kapcsolatunk elején azt hittem, a szerelmünk sokat fog neki segíteni, de mostanra rájöttem, hogy még ha segít is neki abban, hogy jobban legyen, elég kevés. Ha nagyon rosszul van, el tudom érni, hogy jobban legyen, de ezek a hosszú, nehéz beszélgetések és az aggódás engem is megvisel. Igyekszem rávenni, hogy többet beszéljen az érzelmeiről, mert tudom, hogy az segíteni tud, de mostanra eléggé kétségbe vagyok esve én is és néha már nem tudom, hogyan tovább. Nem tudom, meddig bírja még ki a kapcsolatunk ezt az egészet, mert neki is folyamatosan egyre nagyobb bűntudata van amiatt, mert úgy érzi, nem tud megfelelni, mint barát. Igyekszem rávenni, hogy legalább az iskolapszichológussal beszéljen, de úgy néz ki, nem akaródzik neki segítséget kérni és én vagyok az egyetlen ember, akiben annyira megbízik, hogy hatni tud rá. Van valakinek valami tippje, hogyan közelítsem meg másképp a problémát?
2013. jan. 29. 18:40
 1/3 anonim ***** válasza:

Ismerős... Sajnos önsajnálattal nem fog előrébb jutni. Kezébe kell vennie a sorsát. Annyi, hogy neki ez ahogy írtad, sokkal nehezebb, és sokkal több erőfeszítést igényel. Akaraterő kell hozzá! Döntse el, hogy akar-e veled tovább evezni, vagy sem. Nem várhatja el tőled, hogy Te is abban a keserűségben éld le a fiatalságod éveit, amiben Ő van. Ha te nyújtod neki a kezed, de ő nem akar felállni, akkor csinálhatsz akármit... És tulajdonképpen ezért is van bűntudata. Látja, hogy te segítenél neki, kapaszkodsz belé, és küzdesz érte, ennek ellenére Ő még a kisujját sem mozdítja, mert siránkozni könnyebb, mint küzdeni. Amíg Te vívod az Ő csatáját, amíg Te megfeszülsz, addig Ő a kisujját sem mozdítja... ezért van bűntudata. Viszont ezen változtatni csak Ő tud.


(szerintem) Azért fokozódik a bűntudata, mert egyre jobban úgy érzi, hogy jobbat érdemelsz, mint Ő - ami talán így is van... Tisztában van azzal, hogy nem várhatja el tőled azt, hogy a végtelenségig kitarts mellette... tudja, hogy idővel keresni fogsz mást, mert ez egy így nem mehet tovább, és érzi a "vesztét". De ha még mindig jobb neki szenvedni, mint küzdeni... akkor úgy érzem nincs miről beszélni.

2013. jan. 29. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon erősen próbálkozik, de minden apróság, amit kudarcnak érez, nagyon csúnyán visszaveti. Tényleg úgy érzi, hogy jobbat érdemlek nála, de nincs mese, ha egyszer szerelmes vagyok belé, még évekig foglalkozni fogok ezzel anélkül, hogy elgondolkodnék azon, hogy talán egyedül kellene folytatnom.
2013. jan. 29. 19:20
 3/3 A kérdező kommentje:

Az is gond, hogy minden miatt bűntudatot érez, és képtelen megbocsátani, akár magának, akár másoknak, ezzel pedig néha az őrületbe kergeti saját magát.


Nagyon köszönöm a választ. Valahol el kell érnem, hogy elég oka legyen saját magát motiválni.

2013. jan. 29. 19:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!