Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit tudnék tenni ezen függőség...

Mit tudnék tenni ezen függőség ellen? Nagyon fontos. Tanácsokat kérnék (azon kívül, hogy menjek el szakemberhez, mert ezt egyelőre még kihagynám).

Figyelt kérdés

A héten tudatosult bennem, hogy sokkal komolyabb a problémám, mint ahogyan ezt eddig magamról hittem. Ezen a héten szabadságon voltam, így egy ismerősömnél voltam, ahol nem volt lehetőségem annyit internetezni, mint máskor. Most csak az e-maileket tudtam megnézni, semmi mást. Összesen 3 napot töltöttem az ismerősömnél, 3. nap jöttem is haza, és már az első nap végén éreztem, hogy valami nincs rendben velem. A következő nap már sokkal ingerlékenyebb, idegesebb, feszültebb lettem, illetve elég rossz lett a hangulatom is. Rendesen idegesített, hogy nem nézem meg azokat az oldalakat amiket máskor, nem használhatok MSN-t, stb. Ez nagyon durva volt, végül már csak aludni akartam, hogy múljon az idő. Így elrontottam az ismerősöm napjait is, mert ő hiába akart kimenni, én nem tartottam vele. Végül a 3. nap (ma) haza hazajöttem, nem bírtam tovább. Minden apró dolog miatt gorombán reagáltam, szóval nagyon ingerlékeny lettem.

Majd amikor ma haza értem, az volt az első dolgom, hogy bekapcsoltam a gépet és elkezdtem "bepótolni" mindazt, amit az elmúlt napokban kihagytam netezést illetően. Ekkor kezdett oldódni a feszültség, ekkor nyugodtam meg ismét.


Eddig azért sem tűnt fel, mert munkahelyemen is van net és ha volt időm, akkor használtam is, annyiban tűnt fel hogy kezdett a munkám rovására menni a netezés - az utolsó percben készítettem el a papírokat, stb.


Itthon pedig bármikor a gép elé ülhetek, netezhetek.


Kérlek, segítsetek praktikus tanácsokkal, hogy hogyan szoríthatnám vissza ezt a dolgot?

Hogyan küzdhetném ezt le (egyelőre egyedül)?


2009. nov. 6. 13:49
 1/10 A kérdező kommentje:
24/L vagyok. Irodán dolgozom, ahol szükség van internetre is a munkához.
2009. nov. 6. 13:51
 2/10 anonim ***** válasza:
a netfüggőség durva. szakember nélkül csak úgy tudod levetkőzni, hogy valami mást csinálsz helyette, ami valószínűleg szintén függőséget okozna. ha ez a legkevésbé káros, amit tehetsz, akkor maradj a netnél, ha semmilyen kényszert nem akarsz, akkor csak a pszichológus marad.
2009. nov. 6. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Csakis tudatosan.Ahogy azt is tudod már,hogy függő vagy,azt is tudd,hogy ez nagyon ártalmas.Próbáld magad jól érezni gép nélkül.Nekem is elmennek sokszor órák a gép előtt úgy,hogy szinte észre sem veszm.Én úgy érzem utána,hogy haszontalanul telt el ez az idő,mert értelmesebb dolgokat is lehetne ezalatt csinálni.Kikapcsolom és kész.Reggel bekapcsolom,körülnézek,mail...stb..aztán kikapcs.

Teszek-veszek,megcsinálom a dolgom(gyesen vagyok a 3-ik babámmal)aztán délután megint körül nézek.De van,hogy csak este kapcsolom be ha sok dolgom van,vagy megyünk vala hova.Ha elmehetünk itthonról azt részesítem előnyben.Anyukámnál pl nincs net,és ott sokkal hasznosabban telik az időnk.Mondjuk nálam az a baj,hogy panelba lakunk(utálom)és itt nem sok egyéb szórakozási lehetőség van.Minden esetre a gyerekeimet nem szoktatom rá,inkább értelmes szórakozást keresünk.Habár a nagyobbik már netezik,de korlátozva van.Különben Ő is minden szabad idejét gép előtt töltené.Szóval jobb ha tudatában vagyunk,hogy amennyire hasznos a net,annyira káros is.

De felnőtt embernek tudnia kell kontrollálni önmagát.

Keress más szórakozást,járj többet társaságba.És ha géppel dolgozol,legjobb lenne ha otthon csak szabad napokon kapcsolnád be.Vagy ha este mégis,szabj neki határt,mondjuk 1 óra,és nem több.De tartsd is be.Én msn-en skyp-en mindig rejtőzködök,pont ezért,hogy szabadulni tudjak könnyen.

2009. nov. 6. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Hasonló cibőben már jártam én is. Reggeltől estig bámultam a monitort, évek teltek el a teljes nihilben.


Csak úgy lehet leszokni, ha elhatározod, leszoksz róla. Az otthoni hálózati kábelt add oda a barátodnak, mégcsak véletlenül se csábulj el. Szabadidődben ne maradj otthon, hanem menj emberek közé. Ha nincs társaságod, akkor is menj oda ahol sok ember van, és csak úgy figyelgesd őket. Egy idő után tapasztalni fogod, van élet a digitális világon kívül is, sőt százszor csodálatosabb.


Az is jó, ha elmész egy nagy könyvtárba ahol kedvedre olvasgathatsz folyóiratokat, könyveket, hogy átszoktasd a tudásszomjad hagyományos forrásokra.

2009. nov. 6. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

keress magadnak vmilyen elfoglaltságot, ami érdekel. És amikor munka után hazamész, csináld azt. Ha nem lesz időd netezni egy idő után nem is fog hiányozni.

a munkahelyen meg eszedbe ne jusson netezni, csak ha tényleg a munkához kell, mert ha nem dolgozol jól, ki is rúghatnak, és azt talán mondanom se kell, hogy hány(száz) ember ugrana a helyedre!

Talán kezdetben olyannal próbálkoz,hogy elmész vásárolni munka után(addig sem netezel) vagy menj el vmit sportolni, addig is emberek között vagy és a sport eltereli a gondolatokat a netről és van többek között egy olyan hatása is, hogy jobb lesz a kedved, valahogy helyreteszi az ember lelkét is-most ez lehet hogy furcsán hangzik, arra gondolok,hogy jól elfáradsz, de mégis jól esik, és a stresszt is száműzi egy időre.

Veszélyes,mert az ember észre se veszi magát, hogy jé, már 5órája itt ülök. És az se működik,hogy még ezt az oldalt megnézem vagy na adok magamnak még fél órát. mert az nem fél óra lesz és nem csak az az egy oldal. neked kell ezzel szembeszállni és megálljt mondani, különben baj lesz. ami még fontos hogy ne csapd be magad pl. ma megérdemlem h netezzek, vagy pl.ezek igenis fontos oldalak,mert nem azok. Ami igazán fontos azt fél óra alatt meg lehet nézni.

2009. nov. 6. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Próbálj egy napot, mondjuk hétvégén, végigcsinálni úgy, hogy nem mész gépközelbe. Ha már bekapcsoltad, nehezebb felkelni tőle.
2009. nov. 6. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A netfűggőség esetén és bármiylen függőség esetén nem feltétlenül azt a dolgot kell okolni ami miatt kialakult a fuggőség, esetedben a net vagy a számítógép!


Elmagyarázom érthetőbben:


Az hogy netezel, gépezel, számodra kellemes örömteli élméány, ilyenkor felszabadulnak bizonyos hormonok illetve kémiai anyagok amiktől elégedettnek boldognak érzed magad. Nyilván ha nem csinálod a tevékenységet ami boldoggá tesz az állandó hormonanyag termelődés hiányát a szervezeted megérzi, magyarul követelni fogja hogy te boldognak elégedettnek érezd magad!


Itt jön a csavar, másképp is ki lehet elégíteni ezt az igényt! Az pedig már csak rajtad áll hogy megtaláld mivel is!!


Probáld meg kitalálni, mi okozna még olyan érzést mintha neteznél és helyettesítsd be!! Ez bármi lehet, pl fallabdázás, autóvezetés, zenehallgatás, énekelés, vagy hangszeren játszás!


Ha megtanulod felkelteni a figyelmed bizonyos dolgok iránt amikben sikereid lehetnek, pl megtanulni egy hangszeren eljátszani egy dallamot akkor nem is fogsz godnolni a netre és a gépre sem mert akkor már másban leled majd örömöd!

2009. nov. 6. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

14:11


Tanusítom!


Velem elő szokott fordulni oylan is hogy gép előtt ragadok 16-18 órán keresztül..


Ez már fizikailag is káros, nem hogy szellemileg!


Az eredménye az a dolognak hogy képtelen vagyok megjegyezni megtanulni bonyolultabb terjedelmesebb tanulmányokat, viszont a pillanatnyi figyelmem foylamatosan éber marad!


Szóval ezt abban vettem észre, hogyha netezek pl forumozok vagy bármi más és eltelik 10-12 óra akkor semmi bajom, viszont ha a kezembe veszek egy könyvet és elkezdem olvasni negyed óra alatt elalszom rajta, képtelen vagyok kiolvasni egy teljes fejezetet...

Ráadásul amit olvasok az nagyon felületesen marad meg, részleteibe képtelen vagyok megjegyezni pl dátumokat belőle vagy több szereplőnevet, esetleg ismeretlen szavak jelentését, ha több van belőlük..


Borzalmas, és idegesítő..

2009. nov. 6. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek az eddigi válaszokat! Sokat segítenek.

Nagyon ledöbbentett ez a tudatosulás. Eddig fel sem tűnt, hogy ennyire komoly a probléma nálam, mert mindig megkaptam a "szükséges adagomat".


Viszont hiába ez a tudatosulás, nem tudom, milyen lépésekkel tudnám visszaszorítani.


Tudom, hogy az nem fog működni, hogy hirtelen "elvágom", vagyis könnyű mondani, de megtenni azt, hogy nem kapcsolom be a gépet, stb. ilyen szinten nem sikerül azonnal. :(((


Ugyanakkor tudom azt is, hogy ez eléggé káros lesz a munkahelyemen is és az itthoni teendőimre nézve is.

2009. nov. 6. 18:47
 10/10 anonim ***** válasza:

Észleltem én is hasonló jeleket magamon. És a kapcsolatom megsínylette... Mindketten -főleg én- rákaptunk arra, hogy végtelen chat-beszélgetéseket folytatunk. Így egyre kevesebb lett a valódi találkozás, egyre kevesebbet beszéltünk élőben, hiszen a szexet leszámítva mindent meg tudtunk oldani gép előtt... Már néha majdnem azt is, b@sszus, de buta voltam...


Szerintem nem elvágni kell az összes szálat, de tudatosan (és komolyan!!!) csökkenteni. És válogatni, mi az, amit fontos megnézned, mi az, amivel csak telik az idő a gép előtt, ezeket is beszéld át magaddal és legyél szigorú ezügyben. Ami még fontos lehet, próbálj figyelni a gépen kívüli világra, megtalálni azokat a dologokat, ami örömet okozhat "odakint" az éteren kívül is. Nem biztos, hogy egyszerre sikerül, de örülj és értékeld a kicsi lépéseket is. És higyj abban, hogy lehetséges, hiszen te is húsvér ember vagy, na hagyd, hogy virtuális lény váljon belőled és az igazi emberi kapcsolataid elsorvadjanak a hülye net miatt.

2009. nov. 8. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!