Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Skizofrenia - konkrétan...

Skizofrenia - konkrétan milyen skálákkal, tesztekkel szokták kétséget kizáróan kimutatni, h vkinek ez van?

Figyelt kérdés

A tesztek nevére lennék kíváncsi, amelyek alapján ki lehet mondani XY-ról, hogy ő skizopfrén.


ezt olvastam valahol:


"Diagnosztika: klinikai pszichodiagnosztika, tünetbecslő skálák segítségével"


Nos, ezekre a skálákra, tesztekre, tünetfelmérő objektív módszerekre lennék kíváncsi!


Pl. egy MMPI lehet 100%-os diagnosztikai módszer? Vagy hogy működik ez?



2014. márc. 14. 09:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

egyik teszt se 100%os módszer, sokszor empirikus módon diagnosztikálják



van, hogy félrenézik

2014. márc. 14. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

hát oké, csak azért az ilyen félrenézéseknek akár durva következményei is lehetnek ....

az empirikus út meg persze nem elvetendő, csak éppen rendkívül szubjektív.

2014. márc. 18. 17:34
 3/11 anonim ***** válasza:

hát, azért a skizofrénia szerintem pont nem az a zavar, amit nagyon nehéz diagnosztizálni. ha a beteggel felvesznek egy interjút, meg mondjuk egy Rorschachot, abból már elég jól meg lehet állapítani, hogy van-e ilyen baja vagy sem... persze nem azt mondom, hogy 100%-ra, de bizonyos viselkedések, válaszok, tünetek nagyon egyértelműek tudnak lenni, és a skizofrén beteg ezeket nem tudja titkolni (míg pl. egy enyhe depressziós, vagy bulimiás tettetheti, hogy jól van).

gondolod, hogy hozzátartozódat vagy téged rosszul diagnosztizáltak?

2014. márc. 18. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
igen, a Rorsach elől azért nehéz letagadni vmit, de arra lennék kíváncsi, hogy létezik-e arra egzakt módszer, amellyel 150% biztonsággal ki lehet mondani avagy kizárni ezt a diagnózist.
2014. márc. 18. 20:27
 5/11 anonim ***** válasza:
nem
2014. márc. 18. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

háát nos izé ...

ha ilyen kategorikusan nem a válasz erre, akkor bíz gáz ez így. sőt, annyira gáz, h igazából teljesen értelmét is veszti a diagnosztizálás, aztán gondolj bele egy "empirikusan téves" dg alapján való brutális gyógyszeres kezelésbe ...

Valami olyan kéne, hogy ha megtükrözöm, akkor látom, hogy na igen, ennek tényleg gyomorrákja van. Avagy nincs. na de ne legyen már ennyire "empirikus"-an szubjektív....

Szted mi lenne, ha én egy nem létező, ám "empirikusan annak vélt" gyomortumort elkezdenék kőkeményen kemózni? Ez elfogadható? Már érted a kétségeimet.

2014. márc. 19. 06:59
 7/11 anonim ***** válasza:

Én úgy hallottam, hogy Rorscach teszttel kimutatható.

[ha valaki olvassa ezt a választ, kérem írja le, hogy átlagban milyen válaszokat adnak a skizofrének a Rorscach teszten? mert azt már nem mondta el a forrás :D és érdekelne :) ]

2014. jún. 27. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Ez engem is érdekelne! De ha van is ilyen, ez se 100%-os, ugyanis nekem a munkám miatt többször is végeztek már Rorsachot, és csak magamban röhögtem mindig, hogy minden alkalommal mennyire eltérő -egymásnak ellentmondó- jelenségeket olvasnak ki belőle.


Bár az MMPI-nak is van sch-tünetbecslő skálája, láttam én arról már szoftveres kiértékelést, és tök jól mutat számos paramétert.


Még mindig a szubjektivitás zavar :( Azért szubjektív alapon ne tegyük már tönkre valaki életét sztem.

2014. jún. 28. 11:38
 9/11 A kérdező kommentje:

"tönkretétel" alatt mindazt a megbélyegzést és következményt értem, amit egy pszichotikus kórkép felállítása magával von.


Azaz akár egészen a gondnokság alá helyezésig, hiszen a pszichotikus pont azért pszichotikus, mert nincs belátása, nincs realitásérzéke, tökéletesen ki lehet venni a kezéből a saját életének irányítását.

2014. jún. 28. 11:40
 10/11 anonim ***** válasza:
nemrég véletlen pont 2 pszichológussal utaztam együtt, akik ilyen felülvizsgálatokat szoktak tartani, és tapasztalják, hogy milyen sokszor diagnosztizálnak félre (és hogy ezzel emberi életeket tesznek tönkre, pl. hogy akár 10-20 évre is kiesik így valaki a munkából, aztán már vissza se tud kerülni..stb).
2014. júl. 6. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!