Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi ennek a neve? Kényszeres...

Mi ennek a neve? Kényszeres gondolatok?

Figyelt kérdés

Pár hónapja történt velem egy dolog amit nehezen tudok feldolgozni. Olyan ami ellen én semmit nem tudok tenni, nem tudom visszafordítani az egész nem rajtam múlik, csak reménykedhetek hogy majd minden rendben lesz.

Szóval az szokott velem lenni hogy pl miután bezárom az ajtót "jön" egy gondolat hogy ha nem ellenőrzöm hogy zárva van akkor az a bizonyos problémám sosem fog megoldódni. Vagy ha nézek valamit a tv-ben akkor is jön ugyanez, hiába akarok elkapcsolni ott van az a gondolat hogy ha nem nézem végig az adott műsort ami éppen megy azon a csatornán akkor nem fog megoldódni. És még nagyon sok ehhez hasonló.

Lehet hogy hülyén hangzik de emiatt már késtem le buszt is. És elég idegesítő is.

Tudom hogy ez a gondolatom teljesen ésszerűtlen és hiába teszem ezeket a dolgokat meg a helyzetem nem fog változni de nem tudom magam irányítani.


Ez valami betegség vagy mégis mi ez és mit tehetek ellene?


2014. ápr. 17. 01:00
 1/2 makutsi válasza:
Ezek valóban kényszeres gondolatok. Ha már az életedet nehezíti meg, vagy ha egyszerűen zavar, érdemes pszichológushoz fordulni. Ha nem olyan zavaró, akkor megpróbálhatod először csak direkt nem megtenni, ha ilyesmi jut eszedbe. Pl. direkt nem visszamenni, megnézni, hogy becsuktad-e az ajtót. Logikusan végig kell gondolni, hogy máskor is ilyesmi szokott lenni, és mindig csukva van. Ha ez a módszer nem megy, vagy súlyosbítja a problémát, akkor kell a szakember (pszichológus vagy orvos) tanácsa.
2014. ápr. 17. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Igen, utalhat OCD-re , azaz kényszerbetegségre, bár itt nem feltétlenül szükséges az, hogy az adott kényszercselekvéshez egy adott indok társuljon. Tehát már az is kényszercselekvésnek minősül, ha kényszert érzel adott dolgot megtenni nem ezért vagy azért, hanem csak MERT.


Az OCD-nek különböző fokozatai vannak és nem egyformán vészesek, avagy kezelendőek. Nekem is enyhe OCD-m van már régóta és véleményem szerint az egyik szülőmnek is, de konkrétan soha nem beszéltünk róla, mert azon kategóriába sorolandóak ezek a dolgok, amikkel együtt lehet élni ( mint sok más pszichés " érdekességgel " amúgy, csak ma már divat, hogy mindenért gyógyszert szedünk - ezzel nem akarlak befolyásolni a továbbiakban, de tény, hogy nem mindent kell feltétlenül kezelni; vannak az agynak dolgai, amik egyszerűen csak vannak és ettől még lehet élni, csak szükség van némi önmenedzselésre ).


Ajánlom nézd meg, ha van hozzá kedved, az Aviátor című filmet. Howard Hughes, a film főszereplője létező férfi volt az 1900as években, a világon az egyik legnagyobb vagyon az övé volt és saját kézzel szerezte, valamint rendkívüli adottságokkal rendelkezett repülőgép vezetés terén és filmkészítés terén; erős OCD-s volt, az élete nem volt csupa napfény, de azért szeretem ezt a filmet, mert egyrészt nyilván magamra ismerek a pszichológiai részét illetően, másrészt realisztikusan be van mutatva, hogy az embernek vannak árnyékai is és ennek ellenére, maximális életet lehet élni.

2014. ápr. 17. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!