Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A SEROQUEL mit okoz hosszú...

A SEROQUEL mit okoz hosszú távon (több év alatt)?

Figyelt kérdés
Elsősorban a mellékhatásokra/szövődményekre vagyok kíváncsi. Azok véleménye érdekelne, akik régóta szednek, vagy hosszú ideig szedték a Seroquelt, vagy a környezetükben van ilyen beteg. Azok visszajelzését is szívesen várom, akik esetleg e gyógyszernek köszönhetik TARTÓS felépülésüket.
2010. jan. 16. 04:21
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:

Piacra dobták a Seroquel 'klónokat' is.


Az alábbi márkanevek megegyeznek a Seroquellel, mivel a Seroquel hatóanyagát, a quetiapine-t tartalmazzák:


EQUEPIN, KETILEPT, KVENTIAX, LANTIAPIN, NANTARID, QUESIG, QUETIAPIN BLUEFISH, QUETIAPIN PLIVA, QUETIAPIN SANDOZ, QUETIAPINE INVENT FARMA, QUETIAPINE ORION, QUETIAPINE VIPHARM, QUETIAPINE-RATIOPHARM, QUETIAPINE-TEVA, QUETIN, RESIRENTIN, SETININ, STADAQUEL, TITIAPOK


Szóval ez mind Seroquel, csak 'álruhában'.

2010. jan. 16. 04:38
 2/21 anonim ***** válasza:
43%

"4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A Seroquel kezelés során a leggyakrabban észlelt mellékhatások – a mellékhatás bejelentések alapján (Adverse Drug Report) – az alábbiak: aluszékonyság, szédülés, szájszárazság, kismértékű gyengülés, székrekedés, tachycardia, ortosztatikus hypotensio és dyspepsia.

Ugyanúgy, mint egyéb antipszichotikumok, a Seroquel is okozhat súlynövekedést, ájulást, neuroleptikus malignus szindrómát, leukopéniát, neutropéniát, perifériás ödémát.

A kvetiapin mellékhatás táblázata a CIOMS III Munkacsoport formai ajánlása alapján készült.


A mellékhatások a következő szempontok alapján rangsorolták: Nagyon gyakori (10%), Gyakori (1%-<10%), Nem gyakori (0,1%-<1%), Ritka (0,01%-<0,1%), Nagyon ritka (0,01%)


Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:

Gyakori Leukopénia3

Nem gyakori Eosinofilia, thrombocytopenia14

Nagyon ritka Neutropénia3

Immunrendszeri betegségek és tünetek:

Nem gyakori Túlérzékenység

Nagyon ritka Anafilaxiás reakció

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:

Gyakori Étvágynövekedés

Nagyon ritka Diabetes mellitus1, 5, 6

Idegrendszeri betegségek és tünetek:

Nagyon gyakori Szédülés4, aluszékonyság2, fejfájás

Gyakori Ájulás5

Extrapyramidális tünetek1

Nem gyakori Epilepsziás roham1, nyugtalan lábak szindróma (Restless Legs Syndrome, RLS), dysarthria

Nagyon ritka Tardiv dyskinesia7

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:

Gyakori Tachycardia1,4

Ritka Ventricularis arrhythmia

Szembetegségek és szemészeti tünetek:

Gyakori Homályos látás

Érbetegségek és tünetek:

Gyakori Ortosztatikus hipotónia4,

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:

Gyakori Rhinitis

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:

Nagyon gyakori Szájszárazság

Gyakori Székrekedés, dyspepsia

Nem gyakori Dysphagia10

Máj és epebetegségek illetve tünetek:

Ritka Sárgaság6

Nagyon ritka Hepatitisz6

Bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei

Nagyon ritka Angio ödéma6, Stevens- Johnson szindróma6

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek

Ritka Priapismus, galactorrhoea

Általános tünetek az alkalmazás helyén fellépő reakciók:

Nagyon gyakori Akut megvonási tünetek1,11

Gyakori Kismértékű gyengülés, perifériás ödéma, ingerlékenység

Ritka Neuroleptikus malignus szindróma1

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei

Nagyon gyakori Testsúlynövekedés9

Szérum triglicerid szint emelkedése12

Összkoleszterin emelkedés (túlnyomórészt LDL koleszterin)13

Gyakori Szérum transzamináz enzim emelkedése (ALT, AST)3, 4, neutrofil szám csökkenés7 vércukorszint emelkedés, szérum prolaktinszint emelkedés16

Nem gyakori Gamma GT szint4 emelkedés


Ritka A vér kreatin-foszfokináz szintjének emelkedése15

Pszichiátriai kórképek

Gyakori Rémálmok

(1) lásd 4.4 pont.

(2) A kezelés első két hetében enyhe aluszékonyság jelentkezhet, ami a készítmény alkalmazása során általában megszűnik.

(3) Egyes betegeknél a szérumtranszamináz (ALT, AST) vagy a -GT szintjeinek tünetmentes növekedését figyelték meg. Ezek az eltérések a Seroquel kezelés folytatásakor is általában reverzibilisnek bizonyultak

(4) Egyéb 1-adrenerg blokkoló hatással rendelkező antipszichotikumokhoz hasonlóan, különösen a terápia megkezdésekor a Seroquel is kiválthat orthostaticus hypotoniát, ami szédüléssel, tachycardiával és egyes betegeken ájulással járhat együtt (lásd 4.4) különösen a kezdeti dózis beállításánál.

(5) Kvetiapin alkalmazása során a már meglévő diabetes súlyosbodásáról számoltak be .

(6) A mellékhatás bejelentések alapján (Adverse Drug Report) csak posztmarketing adatok.

(7) Placebo-kontrollos monoterápiás vizsgálatok során olyan betegeknél, akiknél a kiindulási neutrofil granulocita szám 1,5 x 109/l vagy annál magasabb volt, 1,5 x 109/l-nél alacsonyabb neutrofil granulocita szám Seroquel alkalmazásakor 1,72%-ban, míg a placebóval kezelt betegeknél 0,73%-ban fordult elő legalább egyszer. Az összes klinikai vizsgálatot figyelembe véve (placebo-kontrollos, nyílt elrendezésű, aktív összehasonlító készítményt tartalmazó; a betegek kiindulási neutrofil granulocita száma  1,5 x 109/l volt) 0,5 x 109/l-nél alacsonyabb neutrofil granulocita szám Seroquel alkalmazásakor 0,21%-ban, a placebóval kezelt betegeknél 0%-ban fordult elő legalább egyszer. ≥0.5 - <1.0 x 109/l közötti érték SEROQUEL alkalmazásakor 0,75%-ban, placebo-kezelt betegek esetében 0,11%-ban jelentkezett.

(8) Éhgyomri vércukor szint ≥126mg/dl vagy a nem éhgyomori vércukor szint ≥200mg/dl legalább egy alkalommal. Éhgyomori vércukor szint ≥7 mmol/l vagy a nem éhgyomri vércukor szint ≥11,1mmol/l legalább egy alkalommal.

(9) >7% a kiindulási értékhez képest. Felnőtteknél főleg a kezelés első heteiben jelentkezik.

(10) A dysphagia előfordulási gyakoriságának emelkedését kvetiapin kezelés mellett csak a bipoláris betegség mániás fázisára irányuló klinikai vizsgálatokban figyelték meg.

(11) A következő megvonási tüneteket figyelték meg leggyakrabban a placebo-kontrollált, monoterápiás klinikai vizsgálatokban: álmatlanság, hányinger, fejfájás, hasmenés, hányás, szédülés, ingerlékenység.

(12) Triglicerid-szint ≥2.258 mmol/l (18 év feletti betegek) vagy ≥1.694 mmol/l (18 év alatt) legalább egy alkalommal.

(13) Koleszterinszint ≥6.2064 mmol/l (18 év feletti betegek) vagy ≥5.172 mmol/l (18 év alatt) legalább egy alkalommal. Az átlagos LDL koleszterinszint- változás 0.3 mmol/l volt a kvetiapin-, és 0.2 mmol/l a placebo-csoportban.

(14) Thrombocytaszám <100 x 109/l legalább egy alkalommal.

(15) A klinikai vizsgálatokból származó mellékhatás-jelentések alapján a megemelkedett kreatin-foszfokináz szint nem hozható kapcsolatba neuroleptikus malignus syndromával.

(16) Prolaktinszint (18 év feletti betegeknél) >869.56 pmol/l (>20 μg/l) férfiaknál; >1304.34 pmol/l (>30 μg/l) nőknél.


Nagyon kevés bejelentés érkezett a kvetiapinnal egyidejűleg használt neuroleptikumok okozta QT idő meghosszabbodásról, kamrai arritmiáról, hirtelen megmagyarázhatatlan halálról, szívmegállásról, illetve torsades de pointes típusú kamrai arritmiáról, köztudottan ezek a mellékhatások az osztályra jellemzőek.


Schizophrenia és bipoláris mánia indikációban kvetiapinnal végzett, rövid távú, placebo-kontrollos klinikai vizsgálatokban az EPS tünetek előfordulása kvetiapin esetén hasonló volt a placebo-csoportnál tapasztalt értékhez. Bipoláris betegség depressziós fázisainak kezelésében végzett rövid távú, placebo-kontrollos vizsgálat tapasztalatai szerint az extrapiramidális tünetek kvetiapin kezelés mellett 8,9%-ban, míg placebo alkalmazása esetén 3,8%-ban fordultak elő, bár az egyes EPS mellékhatások (pl. akathisia, extrapyramidalis megbetegedések, remegés, mozgászavar, dystonia, nyugtalanság, izomgörcsök, pszichomotoros hyperaktivitás, izommerevség) előfordulási rátája általában alacsony volt, és nem haladta meg a 4%-ot.

Schizophrenia és bipoláris zavar kezelésében végzett hosszú távú vizsgálatokban az EPS tünetek összesített előfordulása hasonló volt a kvetiapin és a placebo-csoportban.


A Seroquel kezelés együtt járt a pajzsmirigy hormonok (T4- és a szabad T4) szintjének mérsékelt, dózisfüggő csökkenésével. Ez a csökkenés a teljes és a szabad T4 hormonok szintjében a kezelés első 2-4 hetében érte el a maximumát és további csökkenést tartós kezelés esetén sem tapasztaltak. A terápia leállítása szinte majdnem minden esetben kiváltotta a fordított hatást a teljes és a szabad T4 hormonok szintjén, függetlenül a terápia időtartamától. A T3 és a reverz T3 szint kismértékű csökkenése csak nagyobb adagok esetén volt megfigyelhető. A TSH és a TBG szint (Thyroxine binding protein) nem változott.

Klinikailag manifeszt hypothyreosist nem észleltek."

Nos, ez a hivatalos mellékhatás-lista, ami nem jelenti azt, hogy mind be fog következni. Nálam a szedés eslő napjaiban okozott vérnyom ásesés miatti ájulás-érzést, azóta semmi gond, leszámítva hogy kétszer próbáltam szabályosan leállni vele, de mindkétszer rosszul lettem az elvonási tünetektől, így sajnos szedem tovább.

2010. jan. 16. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

Kedves hozzászóló!


Megkérdezhetem, mióta szeded, napi hány milligrammot, és a normál vagy az SR változatot?

2010. jan. 16. 18:08
 4/21 anonim ***** válasza:
100%
Évek óta szedem, 100 mg-ot a simából este. Igazából ez nem minősül terápiás dózisnak, eleinte 200-300 mg-ot kellett szednem, bipoláris depresszióra és súlyos alvászavarra írták fel. Az előbbi szerencsére már évek óta nem volt, ezért próbáltam meg abbahagyni, de csak odáig jutottam, hogy 50 mg-ra csökkentettem probléma nélkül, de amikor teljesen elhagytam, kétszer is rosszul lettem (szédülés, pánikroham), ezért tovább szedtem, de csak 100 mg-os adagban. Nálam a szedés alatt nincs mellékhetás, de tudni kell, hogy nagy adagok hosszantartó alkalmazásakor kialakulhat izomrángásos mozgászavar, antipszichotikumoknál ez a legjellemzőbb mellékhatás (bár inkább a régi túpusúsknál). A gyógyszer hatásosságát és szükségességét egyébként vitatom, de erről oldalakat lehetne írni, inkább nem mennék bele. Nem írtad mire kaptad, de ha további infóra lenne szükséged, írhatsz privit is, mert amellett hogy ezt szedem, gyógyszerész-asszisztens vagyok.
2010. jan. 16. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. A tesóm három éve szedi ezt a gyógyszert, azóta mintha nem is ember lenne. Bezárkózik a szobájába, alig beszél, egész nap alszik, meghízott, lakásból nem bír kimozdulni, az érzelmei mintha eltűntek volna. Kezdetben 600 mg-ot, mára már csak 400 mg-ot szed. Skizofréniára írták ki neki. Többször is megpróbálta elhagyni, de az elvonási tünetektől ő is nagyon rosszul lett. Nem tetszik nekem ez a gyógyszer.
2010. jan. 18. 00:37
 6/21 anonim ***** válasza:
45%
Nehéz ügy, mert a skizofrénia mindenképp gyógyszeres kezelést igényel, sokszor egy életen át. És az antipszichotikumok közül a quetiapin a legmodernebbnek számít, csak hát a szedett mennyiséggel párhuzamosan növekedhet a mellékhatások valószínűsége is. Tudni kell, hogy a testvéred tüneteit lehet hogy maga az alapbetegség okozza, nem pedig a gyógyszer, ebben az esetben viszont talán más félét kéne az orvosnak felírni, mert a quetiapin ezek szerint nem használ. Ha a negatív tünetek dominálnak - márpedig amit írtál, azok ezt jelentik- lehetséges hogy még ront is a helyzeten, bár ez nem valószínű, mert elvileg pozitív és negatív tünetek kezelésére is alkalmas. Csak hát, az egyéni, ki hogy reagál egy gyógyszerre. Pl. nálam 100 mg alatt fogytam, felette viszont már híztam tőle. Én nem vagyok orvos, úgyhogy sajnos nem tudok mást javasolni, mint az orvossal megbeszélni, hogy próbáljon meg más gyógyszert, sőt talán más orvost sem ártana felkeresni.
2010. jan. 18. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
Késve bár, de törve nem. Én kilenc éve szedem. Először 200mg reggel 200mg este. Tavaly kibuktam, nem volt melóm, ezért felemelték 300mg reggel, 300 mg este. Most megint hullámvölgyben vagyok, utazási pánikom lett, valszin dózist fognak emelni, tehát 400mg reggel 400mg este. Ez elég ijesztően hangzik, de ez van. Nálam ez vált be a legjobban (más kérdés most miért van ez a hullámvölgy, ezt én saját magamnak okoztam, és nem lett volna az a gyógyszer,amit ez az önpusztítás megoldotta volna), nagyon fontos viszont elfogadnod azt, hogy a tesódnak ezt szednie KELL, mert a skizofrénia nem gyógyítható betegség, csak karban lehet tartani. Amit írtál, hogy érdektelen, érzelmileg sivár, azt én is tapasztaltam ,és én sem tudom eldönteni, hogy ez a betegségből adódik, vagy a gyógyszer mellékhatása miatt van. Sajnos erre nincs válasz, a doki sem lát beléd. Remélem némileg sikerült választ adnom (hja, még vmi: amikor felemelték 300-ra az adagot, fél év alatt 10kilót híztam), de tudnod kell, hogy ezt is karban lehet tartani! Elkezdtem fogyózni, már hat kiló lement, de pont a fogyás miatt buktam ki, mert esztelenül csináltam,előtte ki kellett volna kérni a pszichiáter véleményét. Viszont nem magától a gyógyszertől hízol, hanem az ételtől, amit megeszel! Kezdjen el sportolni, rázd fel, mert sajnos ebbe a betegségbe tényleg bele lehet süppedni még gyógyszerrel is! Nekem a párom segít, néha üvölt velem (hisztis vok), és ilyenkor tényleg magamba nézek. Nehéz.
2011. márc. 8. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 pécsinő válasza:
Én 2014. februárja óta szedek este 100 mg-ot és mellé 1 mg Rivotrilt, mert csak így tudok elaludni. Gyógyszerek nélkül sajnos nem megy az elalvás. Mennyi idő után lehet elhagyni a Seroquelt?
2014. márc. 17. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
pécsinő: alig egy hónapja szeded, és elég kis mennyiséget, ha átmeneti nehézség lépett fel az életedben, azt rendezni kell magadban, csak utána jöhet szóba a gyógyszerek elhagyása.
2014. márc. 18. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 pécsinő válasza:
Köszönöm. Remélem idővel gyógyszerek nélkül is tudok majd aludni. Szerencsére az életem már rendben van. Neked is volt hasonló tapasztalatod? Ha igen, neked mennyi ideig kellett gyógyszereket szedned?
2014. márc. 19. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!