Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen nyugtató hatású gyógysz...

Milyen nyugtató hatású gyógyszereket írnak fel ilyen esetben?

Figyelt kérdés

Jelen pillanatban, egy igen kemény fába vágtam a fejszém. A mostani történet, amit írok, egy olyan lányról szól, akinek folytonos rémálmai vannak. A szülei elvitték pszichológushoz, ő meg felírt neki egy nyugtatót, amiről elvileg le kellett volna szoknia, mivel káros az egészségére nézve, viszont a szorongást, félelmet, remegést, amit az álmok okoznak, csak ez a gyógyszer képes megszüntetni. Nem tudtok véletlenül olyan gyógyszereket, amelyek enyhítik a szorongást, azonban nem ajánlatos hosszú ideig szedni őket, és a mellékhatásuk is veszélyes? Milyen gyógyszereket szoktak ilyen esetben felírni?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2015. júl. 6. 13:20
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Első: A pszichológus bölcsész szakon végzett, NEM orvos, NEM ír gyógyszert. A pszichiáter az orvos, aki gyógyszert írhat.

Második: Tudnod kell, hogy minden fiatal szervezetnél veszélyes és kártékony lehet, ha pszichiátriai szerekkel tömik. Kifejezetten nem ideális, ha nyugtatózzák, bár akad rá példa, olyan is amikor szükséges és olyan is amikor nem. De egy jó orvos óvatosan írja fel ezeket a dolgokat. Nekem 18 évesen se akartak első körben gyógyszert adni a depressziómra, csak mikor már látszott hogy tényleg túlságosan rosszul vagyok. (meg mondjuk alapjáraton én se akartam...)

Tehát tudd, hogy a nyugtatók nagyon erős függőséget okozhatnak, plusz a szervezet toleráns lesz az adott hatóanyaggal szemben és növelni kell majd az adagot az azonos hatáshoz. Szóval kifejezetten rossz ötlet egy kamaszt erre rászoktatni. A fiatal szervezet amúgy is változik még, nem álltak be az egyensúlyok és ilyenkor veszélyes így belebabrálni az idegrendszerébe. Általános nyugtató a frontin/xanax, a két készítmény ugyanaz, csak más a gyártó.

Ha alvási problémák vannak akkor én ha pszichiáter lennék, olyan antidepresszánst írnék fel, ami ebben segít kifejezetten (ilyen pl a Valdoxan, ami a melatonin szintet növeli, ha jobban érdekel nézz utána) De ez olyan szer amit nem kell abbahagyni, hanem amíg szükséges addig szedheti. Mélyebb, nyugodtabb alvást idéz elő.

Ha viszont a szereplőd csak pszichológushoz ment el és ő nem küldi tovább pszichiáterhez, akkor vannak vény nélkül kapható enyhébb készítmények. A Valerina az a gyógynövényes nyugtató, amit recept nélkül is vehetsz, illetve van a citromfű tea, ami szintén nyugtató hatású, viszont néha szünetet kell vele tartani, hogy ne terhelje le a szervezetet, aztán újra lehet inni. Gyakori még hogy a Magnézium B6 vitamint tanácsolják, ez az idegrendszerre jó hatással van és tartós szedésével közérzetet lehet javítani. Azt hogy ennek a szedésében mennyire kell szünetet tartani én se tudom.

Remélem tudtam valamennyit segíteni. De elég valószínűtlen hogy csak egyetlen egy gyógyszer tudna segíteni a karaktereden és a pszichiátriai gyógyszerek amúgy sem gyógyítanak, csak tünetmentesítenek. Az igazi segítség az, ha lelkileg rendbe teszi magát pszichoterápia segítségével.

2015. júl. 6. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

#1 Egyetértek!

Az viszont fontos, hogy a pszichológus mélylélektani módszerekre (KIP, ego-state, regresszió, stb.) kiképzett legyen.

2015. júl. 6. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Nem tudom, milyen okból kifolyólag, de a pszichológust és pszichiátert mindig összetévesztem. Bocsánatot kérek ezért.

A főszereplőt már elég régóta kísértik ezek a rémálmok, ezért gondolták azt a szülők, hogy valamilyen pszichés problémája van, és ezért jött a pszichiáter is. Ő írta fel a gyógyszereket, amik szedése csak rontott a lány állapotán, így amellett maradtak, hogy abbahagyják. A lány csak erről az egyetlen gyógyszerről nem tudott leszokni, ráadásul vény nélkül nem is kapható, hanem az egyik évfolyamtársa szerzi be neki. Egy kicsit én is utánanéztem ilyen típusú nyugtatóknak, és megakadt a szemem a Klonazepámon, bár elég erős gyógyszernek írták le.

2015. júl. 6. 16:42
 4/10 anonim ***** válasza:

Szerintem ha úgy írnád le hogy a karakterednek először valamilyen antidepresszánst írtak föl és az elején mellé nyugtatót az úgy egészen az lenne amit írsz. Plusz meglehetősen gyakori jelenség, nekem is onnan van megmaradt frontinom. Az antidepresszánsoknak elég érdekes mellékhatásaik lehetnek és emiatt van hogy döntenek úgy az emberek, hogy inkább nem szedik (bár rendszerint ilyenkor az orvos inkább újat javasol, mint teljesen leáll, de ha ott hagyod akkor nem gyógyszerezhet) szóval ebből a szempontból fekszik a sztoriba. A nyugtatóra meg ha önkényesen kicsit gyakrabban meg többet szedett az előírtnál (gyakori dolog) akkor abszolút könnyen rászokhat. De szerintem nem kell ilyen tök idegen nevű brutális nyugtatóról írnod, a xanaxot és a frontint ismerik a közemberek és azok is ugyanúgy kőkemény függőséget okoznak. Többnyire doki és kórház nélkül nem is igen hagyod abba.

De hozzátenném, hogy ilyen korban ha az ember mentális problémákkal dokihoz fordul, akkor ha addig nem járt pszichológusnál, akkor elküldik egyhez, hisz a főirányzat nem az, hogy már teszem azt 16 évesen csak a gyógyszerekkel tudjon élni és ez ne is változzon. Persze vannak betegségek amiken nem segít a terápia, de amit te írtál azt szerintem egy jól képzett pszichológus alapvetően gyógyszer nélkül is megoldhatja, bár úgy többnyire nehezebb. Szóval ha hiteles akarsz lenni akkor a karakterednek járnia kéne agyturkászhoz is a doki mellett. Sőt, ugye valószínű hogy a dokihoz akkor egy idő után nem jár, de a pszichológust nem lenne reális kihúzni, elvégre akkor semmi segítséget nem kap pedig problémái vannak és a szülei is tudják.


#1 voltam

2015. júl. 6. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Az az igazság, hogy az eddigi megírt részekben arról van szó, hogy a lány már annyira megunta azt, hogy pszichiáterről-pszichiáterre jár, hogy inkább azt hazudta, a rémálmok elmúltak. Megpróbál újra normálisan viselkedni, ugyanakkor szüksége van a nyugtatókra. Nincsenek alvászavarai, egyszerűen csak retteg attól, hogy az álmából a lány kilép, és a valóságban is ártani fog neki vagy valameyik szerettének. Paranormális történet, ezért nem akarom azt a látszatot kelteni, hogy a lány depressziós, bár most, hogy jobban belegondolok, nem is olyan rossz ötlet.
2015. júl. 6. 17:45
 6/10 A kérdező kommentje:
Egyébként a lány 23 éves, orvostan-hallgató.
2015. júl. 6. 17:46
 7/10 anonim ***** válasza:

Antidepresszánst nem csak depressziósoknak írnak fel. Meglehetősen sokféle mentális betegségnél alkalmazzák, attól hogy azt írod, hogy ezt meg nyugtatót szedett, még nem kell azt is feszegetned, hogy depressziós volt-e. Vagy ha az volt igaz volt-e a diagnózis. Ha paranormális irányba akarsz elmozdulni és nem annyira a lelki meg a függőségi témára rámenni, akkor nagyjából ennyi elég is, nem kell túl bonyolítani, túl mélyen belemenni abba, ami nem a fő témája a sztorinak. Sőt ugyebár a paranormális dolog kicsit pont szembeállnak a pszichiátria nézeteivel, szóval pláne nem kell részletezni. Elég hogy antidepikkel tömködték és rászokott a nyugtatóra.

Amúgy érdekes történetnek hangzik :)

2015. júl. 6. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Nem is igen akartam belemenni ebbe a témába, hanem inkább kellett egy olyan gyógyszer, ami függőséget okoz, ám segít enyhíteni a szorongást, remegést.

Mindenesetre, nagyon szépen köszönöm a válaszokat. Remélem, hogy jól meg fogom tudni írni a történetet, és nem rontom el sehol. :)

2015. júl. 6. 18:11
 9/10 anonim ***** válasza:

Szerintem meg egyszeruen csak fuggoseget okozott nala a gyógyszer... azert lehetne kicsit tobb esze, hogy stikaban nem gyogyszerezi magat, mert ugy marad!

Terapia kellene, pszichologussal kene beszelgetni... es feldolgozni a problemait.

2015. júl. 7. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Mondhatni úgy, hogy ezek az álmok teljesen elvették az eszét. A félelem hatással van a normális gondolkodásmódjára, tehát befolyásolja cselekedeteit. A pszichológussal egyelőre várok, mivel előtte még van pár érdekes információ, amit mindenképpen meg kell említenem.
2015. júl. 7. 13:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!