Körülbelül mennyi súlyos mentális beteg (skizofrénia, személyiségzavaros) lehet Magyarországon?
Különítsük el a két dolgot...
Vannak elmebetegségek, amelyek szervi, genetikai eredetűek (ilyen a skizofrénia, a bipoláris zavar, stb.).
És vannak a személyiségfejlődés zavarai, amelyek a külső környezeti hatásoknak tudhatók be. Ezek a személyiségzavarok. Utóbbiban szerintem a lakosság nagyon nagy része érintett kisebb-nagyobb mértékben (nem csak Magyarországon, hanem mindenütt a világon). A személyiségzvarban szenvedők nagy többsége nem tudja magáról, hogy személyiségzavaros, maximum annyit érzékel belőle, hogy rosszul működnek az emberi kapcsolatai, alacsony az önértékelése, sikertelen, elakadásokkal küzd az életében, vagy még ennyit sem, mert pl. a nárcisztikus személyiségzavarban szenvedők egy teljesen idealizált világot építenek fel maguknak, amiben velük semmi probléma nincs - csak a környezetük szenved a személyiségzavartól.
Nyilván vannak súlyosabb és kevésbé súlyos esetek. Nem készültek erre vonatkozó statisztikák, de a felnőtt kötődési mintázatra (ami része a személyiségnek) igen. Ennek alapján a vizsgált populáció minimum 50%-ánál találtak komolyabb kötődési zavart, de még a szakemberek is azt gyanítják, hogy ennél jóval magasabb az arány.
Hozzáteszem: a személyiségzavarok tudatos önismereti munkával, pszichoterápiával nagyon jól kezelhetők, tehát nem kéne így lennie... csak olyan társadalomban élünk, ahol nem divat az önismeret, könnyebb másokat hibáztatni a problémákért, mint szembenézni önmagunkkal.
Ez igaz, kellenének a terápiák...A skizofréniásoknak is hatékony lehetne az.
Egyébként a skizofrénia, bipoláris zavaroknál szerintem ez inkább kombinált: lehet, hogy öröklik is a hajlamot, de azért a körülmények is nagyon kihozhatják a tüneteket.
Van egy ismerősöm, akinek vannak autista vonásai, fejben számolgat meg nem tud nagyon kapcsolatot kialakítani az emberekkel, magába zárkózik, keveset beszél. Egész általános iskolába kiközösítették, és az most kijött rajta: hallucinációi vannak. Megállapították, hogy a skizofréniához hasonló pszichotikus tünetei vannak.
Igen, ezt is akartam írni, hogy az elmebetegségek esetén is szerepet játszik a személyiségfejlődés zavara is.
Viszont az autizmus nem elmebetegség, hanem a fogyatékosságok kategóriájába tartozik, egészen pontosan "szociális, kommunikációs kognitív készségek minőségi fejlődési zavara, amely az egész életen át tartó fogyatékos állapotot eredményezhet". Az autisták az állapotuknak megfelelő támogatással, fejlesztéssel állapotukhoz mérten egész jól tudnak boldogulni.
Ugyanakkor autizmusban is lehetnek társult zavarok (akár elmebetegségek), vagy személyiségzavarok is, ugyanúgy, mint bárki másnál.
Mindjárt előkotrom a statisztikát. Csak az autizmusról annyit, hogy az spektrum, szóval nem lehet kijelenteni, hogy súlyos állapot. Én pl. Aspergeres vagyok, semmi különösebb problémám nincs, mert van egy csodálatos pszichoterapeuta-asszony ismerősöm, aki nagyon sokat segített. (xD)
Szóval 1980-ban végeztek egy (megbízható) kutatást a pszichiátriai betegségek eloszlásából az USA-ban, és különösebb eltérést sehol nem tapasztaltak:
Összes pszichiátriai zavar: 32,2%
Alkohol- és drogfüggőség: 16,4%
Szkizofrénia: 1,3%
Affektív kórképek: 8,3%
Szorongásos zavarok: 14,6%
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!