Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Lehetséges hogy borderlineos...

Lehetséges hogy borderlineos vagyok? Érdemes iskolapszichológussal beszélnem?

Figyelt kérdés

4 éves koromtól kezdődött az egész mikor anyukám talált egy alkoholista párt magának.Ő is tönkrement mellette de a kapcsolatnak 11 éves koromban vetett véget.Nap mint nap hallgatnom kellett hogy olyan r..anc leszek mint anyám,sokszor meg is ütött és kiabált velem.Megfenyegetett hogyha ezt anyunak elmerem mondani megöl.Józanul viszont nagyon szeretett engem..Sokszor nem tudtam mire számítsak mikor hazajött,mikor hallottam hogy anyu kiabál bebújtam a takaró alá sírtam és elképzeltem egy olyan helyzetet ahol ez nem történik meg és boldog vagyok.

Viszont most nyáron lett egy párkapcsolatom és úgy érzem hogy ez a pár év amit nevelőapámmal töltöttem erősen befolyásolja az óránként változó hangulatomat,dühkitöréseimet,öngyilkossági gondolataimat akárhányszor veszekszek a barátommal.Olyan vagyok mint aki folyamatosan megállás nélkül menstruál..Kiszámíthatatlan vagyok,a barátom nem tudja hogy mikor számítson arra hogy mindent a fejéhez vágok ami összegyűlt bennem.Nem tudom,ez lehet a személyiségzavarnak egy tünete?



2016. nov. 4. 00:02
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
14 éves lány vagyok már ha ez számít valamit
2016. nov. 4. 00:05
 2/14 anonim válasza:
100%
Ez az érzelmi szempontból rossz szülői minta miatt lehet.Érdemes pszichológushoz fordulnod!
2016. nov. 4. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
iskolapszichológus szólhat anyukámnak erről?vagy "titokban" is járhatok hozzá?elsősorban a barátom miatt szeretnék menni mert keserves mennyit szenved miattam..
2016. nov. 4. 00:19
 4/14 anonim ***** válasza:

A kisgyerekkori élmények egyértelműen hatással vannak az egyén párkapcsolati mintájára.

Viszont a leírtak miatt nem lesz senki borderline, ez a személyiségzavar jellemzően az anya-gyermek kapcsolat korai (1 éves kor előtti) zavarából alakul ki. Mivel erre az időszakra nagy valószínűséggel nem emlékszel, látatlanul nem lehet diagnosztizálni.

Viszont amit leírtál, az pont elég ahhoz, hogy valamilyen személyiségbeli, párkapcsolati zavar alakuljon ki. Mindenképpen érdemes szakemberhez fordulnod, de azért azt tudd, hogy a mélylélektani kezelésekhez túl fiatal vagy, még bőven alakul a személyiséged. Az iskolapszichológusok meg amúgy sem a "szakma csúcsát" jelentik, komolyabb személyiségzavarok kezelésére nem igazán alkalmasak. Lehet, hogy később, felnőttként tudod majd csak érdemben feldolgozni ezeket a problémákat, de akkor mindenképpen tedd meg!

2016. nov. 4. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
tisztában vagyok vele hogy az iskolapszichológus nem a legjobb de egyenlőre az is megteszi.meg persze nem szeretném hogy anya tudjon róla hogy pszichológushoz járok.
2016. nov. 4. 11:38
 6/14 anonim ***** válasza:

A 4-es válaszolónak nincs egészen igaza. A borderline kialakulásában nem csak és kizárólag az anya-gyermek kapcsolat alakulása játszhat szerepet. Sok tényezős dolog ez és még a szakemberek is csak sejtik, hogy mi áll a háttérben. Annyi biztos, hogy hozzájárulhatnak a gyermekkorban átélt traumák, az illabilis családi háttér. Egyébként nekem is pontosan ilyen volt az apám, csak engem nem vert. Az anyám depressziós volt, de "kiszámíthatóan" depressziós, de jó volt vele a kapcsolatom, tudtam hozzá viszonyulni. Persze ez sem egészséges... Apám viszont kiszámíthatatlanul instabil volt, amióta az eszemet tudom.


Engem is borderline-nal diagnosztizáltak. De! Te magadasoha ne diagnosztizáld! Ez az egyik. A másik: baromira jól eshet, ha van egy címkéd, de mivel ez egy személyiségzavar, alapvetően a tüneteidet, a mintáidat kell kezelni, nyilván, nem azt, hogy milyen címkét aggat rád az egészségügy.


Menj el iskolapszichológushoz,

2016. nov. 4. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Szóval... Véletlenül elküldte...


Engem is borderline-nal diagnosztizáltak. De! Te magadat soha ne diagnosztizáld!


Menj el iskolapszichológushoz, mindenképp. Az én személyes tapasztalatom viszont az, hogy igazából nem sokat ér. A legtöbb iskolapszichológus nem a pszichológusok krémje... Nekem többet ártottak, mint használtak. Esetleg családsegítőnél kereshetnél valakit. Lehet, jobban jársz. Mivel kiskorú vagy, sajnos sok lehetőséged nincs.


Hol laksz? Én Bp.-en járok egy helyre, ahol nagyon jó szakik dolgoznak, erre vannak specializálódva. Ráadásul alapítvány, szóval, ha nincs pénzem, simán meg lehet dumálni velük a dolgot. De te kiskorú vagy...


Üdv,

"borderline" lány, 26 (jól kontrollált)

tapasztalati szakértő

2016. nov. 4. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

# 6: Szinte minden borderline családi anamnézisében szerepel az elutasító anyai magatartás az ún. "ősbizalmi" szakaszból, vagyis egy éves kor előttről. A gond az, hogy ebből a korból nincsenek tudatos emlékek, csak következtetni lehet.

Na mármost egy depressziós anya, bármennyire kiszámítható is, egészen biztosan nem tudja azt az érzelmi hátteret biztosítani, amire egy csecsemőnek (!) szüksége van. Lehet, hogy később már jó kapcsolatod alakult ki vele, de a csecsemőkori igényeidet szinte bizonyosan nem tudta kielégíteni.

2016. nov. 4. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
anyukám születésem után lett depressziós apám miatt,teljesen tönkretette.apámmal sem jó a viszonyom itt is csak b@.szog.atva vagyok állandóan mindenért és barátom is már észrevette hogy miután hazajövök apámtól pár napig kifordulok önmagamból és lekezelően viselkedek mindenkivel..
2016. nov. 4. 17:29
 10/14 A kérdező kommentje:
egyébként nem Budapesten lakok,ausztriai határ mellett.teht lehetőségem normális pszichológusra nagyon nincsen..
2016. nov. 4. 18:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!