Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Időskori feledékenység vagy...

Időskori feledékenység vagy demencia?

Figyelt kérdés

Anyum 60 éves. Azt mondja, elfelejt dolgokat. Lehet, amit mi látunk belőle, az annyi, hogy valóban néha kint felejt a kocsiban dolgokat, odaégeti a sütit, néha kimegy a fejebol egy gondolat, szóval szerintem semmi komoly, ilyeneket én is produkálok simán. :) Egyre idősödve szerintem ez normális.

Mondtuk neki, ha úgy látja, jobb lenne akkor ezt a dolgot kivizsgálni. Arról viszont hallani sem akar (mintha nem akarna tudni róla, ha véletlen kiderül valami).


Ilyet tapasztaltatok már idősebb rokonnál, szülőnél? Vagy kedves 60 év körüli szülők, magatokon éreztek hasonlót? Csak természetes folyamat vagy ez valóban a demencia előjele?


2016. dec. 16. 12:58
 1/10 A kérdező kommentje:
Tudom, ez a kérdés nem feltétlen idevágó, de a betegség kategóriába nem mertem írni, mert ott rengeteg a hipochonder. Legalábbis múltkor torokgyulladásból azonnal AIDS lett. Valamennyire azért ez a kérdés családi kapcsolatot is érint, szóval megköszönöm a válaszokat előre is :).
2016. dec. 16. 13:02
 2/10 anonim ***** válasza:
65%

65 éves vagyok, régóta nem úgy működik a memóriám, ahogy azelőtt megszoktam.

Sajnos a kérdésedre azért nem tudok válaszolni, és senki sem fog tudni, mert ebből bármi lehet még.

Hogy miért írom ezt?

Ismerek olyan 94 évest, aki 40 éve feledékeny, mégis a mindennapi életben kristálytiszta az agya.

A fiam 41 éves, minden hétköznapi dolgot elfelejt, mert a munkájában (és a magánéletében is) olyan szinten le van terhelve szellemileg, hogy jelentéktelenebb információk tárolására nincs kapacitása.

Korrekt válaszért, nem ártana tényleg egy orvosi kivizsgálás, de az is lehet, hogy csak gondjai vannak és túl van dimenzionálva a probléma.

2016. dec. 16. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez még nem kóros.

Bőven be lehet tudni feledékenységnek.

Inkább érdemes odafigyelni, hogy ha romlana a helyzet, akkor felmerüljön a lehetősége, hogy esetleg érdemes utánajárni.

2016. dec. 16. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
88%
Simán feledékenység, a változó kórtól kezdve általános jelenség. Bilobilt kell szedni, vény nélkül kapható, gingko bilobat tartalmaz. Ha nem szeretne gyógyszert szedni ginko bilobat kapsz a herbáriába is.
2016. dec. 16. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
91%

Magam is 60 fölött járok, és pszichiátrián dolgoztam egész életemben, így van rálátásom a dologra.

Lényeges, hogy tegyünk különbséget a szétszórtság, és a feledékenység között. Velem az utóbbi három évben kétszer fordult elő, hogy szénné égettem egy-egy lábost, a benne fővő étellel együtt, mert amíg főtt, addig halál nyugodtan leültem a gép elé, és teljesen megfeledkeztem róla. Múltkor meg egy hétig sétáltattam egy táskámban felejtett dolgot. Mégsem gondolnám, hogy demens vagyok, mert ilyen kelekótya, szétszórt voltam világ életemben.

A demenciának a feledékenységen kívül vannak más tünetei is. Például a figyelemzavar, nem tud összpontosítani, egy hosszabb beszélgetésben nem tud részt venni, egy tévéműsort nem tud végignézni, mert "elunja". Gyakori a hangulatzavar, nem leli örömét olyan dolgokban, amik azelőtt szórakoztatták, például nem jár el a barátaival, nem hallgat zenét, nem néz tévét, mert "nem érdekli", labilissá válik a hangulata, könnyen elsírja magát, "meghatódik", holott régebben nem volt rá jellemző. A gondolkodása meglassúbbodik, nehezebben kapcsol, nem érti a vicceket, a beszéde is lassúbbá válik, beszéd közben keresi a szavakat. Ha régebben sokat olvasott, most azt is elhanyagolja, mert nem érti az olvasott szöveget. Ilyenkor általában arra hivatkozik, hogy rosszul lát, vagy nem talál elég jó könyvet.

Napi rutin is nehezen megy, "elfelejt" főzni, rosszul öltözik, kifordítva veszi fel a pulóvert, rosszul gombolja be a kardigánt, elhanyagolja a tisztálkodást. Tétovaság, bizonytalanság jellemzi, máskor meg inkább gátlástalanná válik. Nagyjából az egész viselkedés megváltozik, más lesz, mintha nem is ő volna.

Ha ilyesmit tapasztaltok nála, akkor mindenképp a háziorvossal kéne konzultálni, mert egy idejében felfedezett, kezdeti demencia, ha nem is gyógyítható, de a folyamat lassítható.

Megnyugtatásul írom, hogy anyud még nagyon fiatal az időskori demenciákhoz, azok általában 65 éves kor fölött kezdődnek. Léteznek un. korai (praesenilis) demenciák, azok viszont már sokkal fiatalabb korban, 50-55 év között jelentkeznek.

2016. dec. 16. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Amit 5-ös leírt, ilyenek egyáltalán nem jellemzők rá. Mostanában néha meghatódik, de kicsit nehéz időszakban van: nyugdíjas lett és kicsit nehéz neki most. A meghatodasok szerintem ezért vannak, de ezek us ritkák egyébként. Megerősítettetek, szóval köszönöm szépen.
2016. dec. 16. 15:23
 7/10 anonim ***** válasza:
65%

Ha most ment nyugdíjba, akkor ez lehet egy élethelyzet-krízis.

Javaslom, hogy próbálja meg újrastrukturálni az idejét, keressen olyan elfoglaltságokat, amikben örömét leli, vagy olyanokat, amiket mindig szeretett volna csinálni, de eddig nem volt rá ideje. Mindenképp érezze magát hasznosnak, tevékenynek. Ti pedig abban tudtok segíteni neki, hogy éreztetitek vele, mennyire fontos nektek.

2016. dec. 16. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
83%
Én ápoltam illetve sajnos most is ápolok demenciával küzdő időst. Én ugy fogalmaznám meg a figyelmeztető jeleket, hogy hülyeségeket, értelmetlenséget csinál. Az hogy ottfelejti az ételt a gázon és odaég, az mindenkivel előfordul, velem is, ha nem is naponta, de néha igen. De szőlőszemeket nem rakok a húslevesbe izesitőnek, anyukám pedig sajnos ezt tette... Lehet hogy elfelejtem megöntözni a virágokat, de nem szedegetem le a fikusz leveleit egyenként, azzal a jelszóval, hogy éppen ideje megmetszeni. Anyukám ezt tette. Nem etetem cukros sütivel a macskát, mert tudom hogy nem eszi meg, de anyukám megpróbálja megetetni vele. Figyelmeztető jelek az öltözködésben elkövetett hibák, amikor három blúzt vesz magára szépen sorban, amikor szandált vesz decemberben, stb. Van egyébként egy MMSE teszt, az interneten is elérhető, és van egy órarajzolási teszt, ez is megtalálható a neten, ezt meg lehet vele csináltatni. Sajnos anyukámnál egyértelműek lettek az eredmények, mikor végigcsináltattam vele. Szerintem a te anyukád nem demens, ha épp most ment nyugdijba, akkor szoknia kell az uj életformát, és hát azért mindenképp öregszik.
2016. dec. 18. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Nagyon hasznosak ezek a válaszok, köszönöm szépen.
2016. dec. 18. 10:51
 10/10 anonim ***** válasza:
8-as vagyok. Azt nem irtam, hogy az én anyukám elmúlt 90. Tehát nagyon más a szituációnk. Nálunk én közelgek lassan a 60-hoz...
2016. dec. 18. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!