Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Jól vagyok. Meddig szedjem...

Jól vagyok. Meddig szedjem még az antidepresszánst? Konkrétan egy eszcitaloprámot. Háttér: durva szakítás, demens nagymama segítése és halála, munkahely elvesztése = mély depresszió.1 év múltán jó közérzet, hízás, csökkent libidó, de jó vérkép.

Figyelt kérdés
Ha jól vagyok, csökkenthetem? A doki hagyná így. Egyszerre kettőt írt fel: reggel 2 Escitil, este 1 Anafranil. Tartok a mellékhatásoktól.

2016. dec. 31. 15:29
1 2
 1/11 TR75 ***** válasza:

Csökkentheted, ahogy a tájékoztatóban írva van, vagy ahogy az orvos mondja.

Igen, a leállásnak is lehetnek mellékhatásai (ahogy írod, jelenleg is vannak).

Nem feltétlenül lesznek amúgy az adag fokozatos csökkentésének hátulütői, ezt előre nem lehet megmondani, van, akinek simán megy, van, akinek nem.

2016. dec. 31. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
A dokihoz januárban megyek. Ha azt mondja szedjem tovább így, szerinted folytasssam? Nem túl sok egyszerre?
2016. dec. 31. 16:01
 3/11 TR75 ***** válasza:

Nem tudok erre igazából mit mondani. Én azt mondom, ha te le szeretnél állni vele, mondd meg a dokinak. Ugye nem kényszeríthet arra, hogy szedd, de nem biztos, hogy örülni fog, ha abba akarod hagyni. Nem tudom, hogy mennyi az annyi ezeknél a szereknél, azt látom, hogy az Escitilből a maximálisan adható adagot szeded.

Beszéld meg az orvossal, hogy az Escitilt szeretnéd csökkenteni/elhagyni.

Az a helyzet, hogy ezt a dolgot te érzed, az orvos csak az általad elmondottak alapján mondhat véleményt.

Ez a hízás, a csökkent libidó és társai (aluszékonyság, koncentrációs zavar, érzelmi sivárság és miegyéb) csökkenhetnek/megszűnhetnek, ha leállsz vele (bár az Anafranil még ott van, de az nem nagy dózis, ha jól látom).

Szóval dumáld meg az orvossal :-)

2016. dec. 31. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos segítséget. Megkérdezhetem, hogy Te orvos vagy? Látszik, hogy értesz hozzá.
2016. dec. 31. 19:54
 5/11 TR75 ***** válasza:
Nem vagyok orvos. Mondjuk úgy, hogy érintett és kíváncsi ember :-)
2016. dec. 31. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Egy ismerősöm úgy szokott le a cigiről, eredményesen, hogy minden két-három nap után egy szállal megpróbálta csökkenteni a megszokott cigimennyiséget. Lassan ment, de leállt vele. Minden fajta függőségről a lassú leállást javasolják. Még a fogyókurázóknak is a lassú fogyás a javasolt. Aki 2 hónap alatt lead 10 kg-ot, az visszahizza, aki tiz hónap alatt ad le ennyit, annak a szervezetében nem jelentkeznek hiányok, és nagy valószinűséggel nem hizza vissza. Aki a napi megszokott csokimajszolásáról egyik napról a másikra akar leállni, annak nem fog menni. Elég masszivan vagy gyógyszerezve. Esetleg a dokitól kérdezd meg, hogy a fokozatos leállás ezekről a gyógyszerekről hogyan megy. Az életkörülményeid rendeződtek? Munkád van? Új kapcsolatod van? Hány éves vagy? Egy demens nagymama ápolása önmagában hatalmas trauma a szervezetnek. Szerintem is jó cél, hogy gyógyszerek nélkül éljed az életet, de az biztos, hogy ilyen erős gyógyszerezésről csak óvatosan, lassan, fokozatosan, orvosi ellenőrzéssel szabad leállni. Sok sikert kivánok hozzá.
2017. jan. 1. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az alapos választ. Sokat segítettél.


Bevallom és vállalom, hogy a gyógyszereket nemcsak a betegségre szedem. Sokszor belefáradok a küzdelembe. Nélkülük kiakadnék.


34 éves vagyok, édesanyámmal élek, jelenleg nincs munkám. Nem is lesz, legalábbis elfogadható. Próbálom hasznossá tenni és elfoglalni magamat. Gyógyszermentesen már próbáltam, nem ment. Némi csökkentés igen.

2017. jan. 2. 15:10
 8/11 anonim ***** válasza:
43%

Nem, nem helytálló, hogy mindenfajta függőségnél a fokozatosságot javasolják. Sőt... Az előző válaszoló rokona a leszokóknak abba az 5%-ába tartozik, akiknek a fokozatosság működött.

Az Escitil SSRI-szer. Az SSRI szelektív szerotonin-visszavételgátlót jelent.

A depresszió a következőképpen működik:

Vannak ugye az idegsejtjeid. (Mindegy hol, mindegy melyikek, az hosszú :D)

Ezek között ugye kommunikáció zajlik, ingerületátvivő anyagok, ún. neurotranszmitterek segítségével. A depressziósok esetében általában kettőből van hiány: a noradrenalinból és/vagy szerotoninból.

Az SSRI-szerek, a nevükben is benne van a szerotonin visszavételét gátolják. Meglehetősen új szerek.

A régebbi antidepresszívumok, pl. MAO-gátlók (monoaminooxidáz-gátlók) úgy hatnak, hogy nem azt akadályozzák meg, hogy a szerotonint "visszavegyék", hanem azt gátolják meg, hogy annak azt a MAO-enzim lebontsa, merthogy az végzi a lebontását.

Az Escitilt major depresszív epizódok esetében, illetve bizonyos súlyos-középsúlyos szorongásos zavaroknál használjuk. Ugye megint más kérdés, hogy a te depressziód exogén, vagyis az életed "elegáns" összeomlása alapján fejlődött ki.

Hát... Én azt mondom, szerintem egyedül semmiképpen ne csináld. Oda kell az orvos segítsége is.

2017. jan. 21. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm hasznos válaszodat! Azon gondolkozom, hogy életem végéig kell-e szednem? Az orvosok automatikusan írják, hónapról-hónapra. Mintha igen.


Az Anafranil és az Escitil nem üti egymást? Nem ellentétes hatásúak? Az egyiket este, a másikat reggel szedem.

2017. jan. 21. 17:19
 10/11 TR75 ***** válasza:

"Az orvosok automatikusan írják, hónapról-hónapra"

Ez sajnos jellemző. A problémát nem szünteti meg az antidepresszáns és társai, csupán elfedi. Pszichológus vagy coach (szép magyar szó) segítségét kellene keresned. Segíthetne a probléma megoldásában, és letehetnéd a gyógyszert.

2017. jan. 21. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!